Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

"Niemen rozszarpywany"- Rp.pl z 26 02 2011 2011-02-26 - 2016-01-02 Markovitz 4 4909
Markovitz
2011-02-26 09:46:44
Dziwna publikacja pojawiła się pod efekciarskim i nieadekwatnym tytułem w :arrow: http://www.rp.pl/artykul/618328-Nie-wszystko-na-sprzedaz.html#ap-1 Ta poważna gazeta zarówno w wydaniu papierowym, jak i w internetowym (26 II 2011) publikuje artykuł pana Bartosza Marca, w którym odnosi się on do.. anonimów, jakie ponoć otrzymuje pani Małgorzata Niemen.

Z anonimami nie dyskutuję, ale warto przyjrzeć się poruszonemu w artykule problemowi.

Inne stanowisko niż druga żona Czesława Niemena-Wydrzyckiego prezentuje od lat kilku autorów książek o Niemenie, jak również grono znawców twórczości, ale to autora artykułu najwidoczniej nie zainteresowało.

Pan Marzec za pewnik przyjmuje twierdzenie pani Małgorzaty, iż niewydane nagrania Niemena są złej jakości.
Otóż albumy Niemena nagrane dla CBS (dziś Sony) są znakomitej jakości, a mimo nie zostały u nas oficjalnie wydane. Duża liczba nagrań radiowych Niemena jest co najmniej dobrej jakości, a mimo to ich odtworzenie na antenie radiowej powoduje protesty pani Małgorzaty. Wreszcie - programy telewizyjne z Niemenem dawno powinny zostać wydane na płytach. Brak płyt DVD najpopularniejszego polskiego Wykonawcy XX wieku w siedem lat po śmierci oznacza, że ktoś zajmuje się tą edycją wyjątkowo słabo i nieśpiesznie (delikatnie rzecz ujmując).

W artykule wspomina się o dwóch albumach CD wydanych za zgodą pani Małgorzaty przez Polskie Radio, ale nie wspomina się o ich mankamentach - np. o niemożności odtworzenia poszczególnych części bardzo długiej suity p.t. 41 Potencjometrów Pana Jana oraz o błędach w opisie podwójnego albumu Kattorna/Pamflet na ludzkość (wątpliwy tytuł "Larwa-wersja instrumentalna" z drugiej płyty albumu z nagraniami z festiwali JJ).

To wszystko sprawia, że z rezerwą przyjmuję zapewnienia pani Małgorzaty o fachowym wsparciu, które rzekomo jej towarzyszy w dziele popularyzacji twórczości męża. Szkoda, że nie zapytano o zdanie pani Marii Gutowskiej (córki z pierwszego małżeństwa i również spadkobierczyni artysty).

Publicysta "Rzeczpospolitej" pomija głośną (i przegraną przez panią M.Niemen) sądową batalię o rejestrację stowarzyszenia NIEMEN (przed Sądem Okręgowym w Białymstoku). Zapowiada się kolejna sprawa - tym razem przeciwko Stowarzyszeniu Pamięci Czesława Niemena w Świebodzinie - patrz => Poprawny.pl.

A więc zamiast obiektywnego przedstawienia racji obu stron sporu otrzymujemy stronniczy artykuł i dołączoną do niego rozmowę w wideo-pliku kończącą się apelem autora artykułu o poparcie Małgorzaty Niemen.

Takie ujęcie tematu - w którym jeśli nie zgadzam się ze zdaniem Pani M., to znaczy że opowiadam się za argumentami z anonimowych listów - zdecydowanie mi nie odpowiada, bowiem jestem w opozycji do poglądów wdowy po Niemenie, ale też nie popieram ani formy, ani treści z cytowanego przez pana Marca anonimu pani "Agi".

Pozostaje jeszcze obraz Forum internetowego, jaki chce przedstawić czytelnikom poważnej gazety pani Niemen :

Z tymi samymi zarzutami spotkałam się nieraz na internetowym forum niemen.aerolit.pl – powiedziała „Rz" Małgorzata Niemen

Nie przypominam sobie na tym forum zarzutów w rodzaju tych z przytoczonych anonimów. Warto też wspomnieć, że spora część uczestników forumowych dyskusji, mimo iż na forum występuje pod nickami, jest dobrze znana pani Niemen. Nazwiskami podpisaliśmy w 2006r. => LIST OTWARTY.

Odpowiedź Pani Małgorzaty była zdawkowa. Równie powierzchowne i mało wnikliwe jest jej zdanie wyrażone na podstawie wyrwanej z kontekstu wypowiedzi artysty.
:N: : Jakość tych nagrań, które i sam rejestrowałem, i inni je rejestrowali, pozostawia tak wiele do życzenia, że nie przekonuje mnie to do tego, iżby koniecznie to wydawać

Warto zaznaczyć, że ta wypowiedź pochodzi z czasu, gdy na kompaktowe wznowienie oczekiwały najważniejsze albumy w dyskografii nieodżałowanego muzyka. Ale oczywiście temat artystycznej spuścizny po Niemenie wart jest kontynuacji, choć na pewno w bardziej obiektywnym i pluralistycznym ujęciu.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2011-02-26 16:28:18
Nie mam zdrowia , checi , ani czasu aby dyskutowac bez sensu .
Ide zaraz do Fiharmonii posluchac normalnej niezakazanej muzyki .
Markovitz dosc dokladnie wypunktowal nielogicznosci gazety .
Mam watpliwosci , a nawet jestem pewien kto jest pseudo , kto jest douczony , a kto nie .
Tyko cztery anonimy w ciagu siedmiu lat z nawiazka !?
To jest dowod ilu sie ostalo w tym bagienku ciaglych pretensji sterowanych co rocznice , zamiast sensownych wydan .
Jesli dziennikarze nie znaja faktow to po co zabieraja glos .Nawet nie znaja stanu prawnego dokladnie ani uprawnien spadkobierczyn i ile ich jest .
Mam wrazenie ze to sa prowokacje aby ktos sie wreszcie podlozyl.
Do pracy ! Ale to juz za pozno .
Najlepsze lata minely i dla nich i dla nas i dla :N:

PS Oczywiscie te posty wyladuja w segregatorach uczacych sie wciaz :N:
I pewnie o to glownie chodzi :? :? :? :? :?
Romuald Juliusz Wydrzycki
2011-02-26 23:48:23
Wrocilem z kocertu Baltic Neopolis Orchestra . Super . Byl i Bach i Corelli i Gorecki . Dwie godziny takie jak powinny byc . Moze Rzepa napisze o tym poslanie .
W tej sali CJW koncertowal wiele razy , a nawet polamal siedzisko solisty prrzsuwajac mocarnymi dloniami sam , fortepian .
Pomrocznosc jasna ze zobaczylem o naiwny Ewe w tych zdaniach . Ale juz poprawione . Sorry Marku .
Jesli chodzi o Age to mam dla niej bukiet kwiatow . Trafne pomyslenie i o kpino ze wszech miar godne zastanowienia .
Bedac w Warszawce , przypadkiem poznalem bliskie decyzji opinie kibicow klubu sportowego . Tez im sie nie dziwie , tak jak nam i sobie . :) :? :)
Romuald Juliusz Wydrzycki
2011-02-27 19:58:37
"Człowiek jest wielki nie przez to , co posiada, lecz przez to , kim jest .
I nie przez to, co ma , lecz przez to , czym dzieli sie z innymi ."

Nie bede cytowal autora tej wypowiedzi , zeby nie wywolac nowej burzy , ale jest wyjatkowo trafna i madra . :)

PS Ten post pewnie nie trafi do segregatora , bo to nie ta religia i nie ta wiara .
Markovitz
2016-01-02 23:50:52
Życie dopisało puentę do postów śp. Romualda Juliusza z 26 i 27 II 2011 (patrz skan z portalu => Cytaty.Info).

Niewielu z nas mogło i zdobyło się na okazanie uznania starszemu Panu, który szczodrze dzielił się pamiątkami (część została w muzealnej izbie w domu Wydrzyckich w St.Wasiliszkach). Przywiązywał wagę do detali z historii, więc mogliśmy długo rozmawiać.

W otwartej internetowej dyskusji na portalu społecznościowym starłem się kiedyś z pewną znaną osobą, która niezbyt zważała na to, z jak zasłużonym człowiekiem mieliśmy w tym przypadku do czynienia. Nie chcę jednak malować tym postem karykatury jego oponentek, ani też obrazka RJW jako człowieka bez skazy. Nietrudno wyłowić z Jego postów i wypowiedzi kilka złośliwości i garść ubarwionych dykteryjek. Nie odbierało mu to jednak ludzkiego rysu i wiarygodności. Moją nieufność budzą raczej osoby prezentujące swój sztuczny, publiczny wizerunek- idealny, bez skazy. Romuald nie należał do tego grona.

W tym miejscu warto uświadomić niektórym niezorientowanym, że 45 lat temu bezpieka nie bez przyczyny nadała sprawie rozpoznania operacyjnego RJW kryptonim "Wulkan", gdyż taką energią emanował ówczesny stoczniowy Inżynier!

Wiele lat później Romuald Juliusz udostępniając firmie płytowej koncertowe rarytasy podarowane mu przez stryjecznego brata Czesława Juliusza zaskarbił sobie sympatię części fanów, ale tę decyzję przypłacił stresem.

Chyba lepiej dla Niego byłoby, gdyby taśmy z koncertu wybitnego Artysty zjadły mole w szufladzie zapomnienia.

edit 20:00 07 01 2016


PS. Część posta po edycji została przeniesiona do tematu => Terra deflorata.Koncert.
Człowiek jest wielki - Jan Paweł II -portal Cytaty info.jpg Człowiek jest wielki - Jan Paweł II -portal Cytaty info.jpg | Komentarz: Nikogo nie obwiniam za to co się stało, bo RJW chorował na serce. Każdy postępuje wg swego rozumienia prawa i sumienia (naturalnie- jeśli wierzy,że je ma).
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony