Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

"Pielgrzym" na najnowszym CD SBB 2007-10-23 - 2012-10-10 art 16 9078
art
2007-10-23 14:53:04
Na najnowszej studyjnej plycie SBB, ukazujacej sie niebawem - "The Rock" znalazla sie 8-minutowa, naprawde interesujaca wersja "Pielgrzyma".

A i reszta albumu jest warta uwagi. Jest dobrze w nowym skladzie - lepiej niz bylo :)
Markovitz
2007-10-23 20:16:05
Dzięki za dobre wieści :D

ArtNa najnowszej studyjnej płycie SBB (..) "The Rock" znalazła się 8-minutowa, naprawdę interesująca wersja "Pielgrzyma".

A i reszta albumu jest warta uwagi. Jest dobrze w nowym składzie - lepiej niż było


Niektórzy z nas poznali już nowy skład i to dobrze :wink: (rano szukaliśmy z Gaborem auta). Usłyszeliśmy także nowego "Pielgrzyma” na żywo. Było to podczas koncertu w Opolu ...

Usłyszałem także jeszcze nie do końca zmiksowaną kompozycję tytułową (Skała była w środowej audycji Radia Katowice ) i teraz chodzi za mną jak jakaś agentka- uwodzicielka ... 8)

Czy już wiadomo, jakie bonusy będzie zawierało wydanie poszerzone płyty ?
Stach
2007-10-24 08:19:36
artNa najnowszej studyjnej plycie SBB, ukazujacej sie niebawem - "The Rock" znalazla sie 8-minutowa, naprawde interesujaca wersja "Pielgrzyma".

A i reszta albumu jest warta uwagi. Jest dobrze w nowym skladzie - lepiej niz bylo :)

:!: niebawem 'wyjdą " z esbebecką wersją "Bema pamięci żałobny rapsod" lub "Dziwny jest ten świat"- tylko patrzec ! :shock:
Markovitz
2007-10-24 08:24:50
Sugestia, że SBB posuwa się za daleko sięgając po kompozycję Czesława jest śmieszna :lol:
Tym się Art nie przejmuj.

Tylko się cieszyć, że utwory Niemena znajdują tak znakomitych muzycznie interpretatorów !

I chyba nie wiesz Stachu, jak ścisły jest związek między pierwszą niemenowską interpretacją "Pielgrzyma" a Józefem Skrzekiem ...
Stach
2007-10-24 09:12:33
TR 4/1997, Niemen :On( S. ) od początku miał ambicje , żeby robic swoje (...) To nie zawsze było dobre, co dostrzegam słuchając po latach naszych płyt (...) Bo uważam, że ten skład (N.AE.) muzycznie był lepszy niż skład ze Skrzekiem... :lol:
art
2007-10-24 09:23:37
Punkt widzenia N. na temat możliwości jego zespołów zmieniał się z czasem i ewoluował. Rozmowa z Królikowskim z połowy lat '80 (była w Magazynie Muzycznym, nie mam teraz pod ręka) przynosiła inne opinie na temat Grupy Niemen. A tak w ogóle muzyka to nie wyścigi kto lepszy i piękniejszy...

Co do tracklisty albumu:

1. Skała 04:54
2. Płonące myśli 07:42
3. In Heaven And Hell 07:02
4. Silence 06:46
5. Sunny Day 07:03
6. My Paradise 05:17
7. Pielgrzym 08:16
8. Akri 07:27
9. Zug a zene mindenhol 07:06

Bonus tracks:
10. Śpiewanie o imionach 05:13
11. Gazela 04:33

Z tych dwóch ostatnich - pierwsza to prosta, piosenkowa forma. Raczej taki odrzut sesyjny. Druga to bardzo ciekawa i po prostu ladna kompozycja Lakisa. Cala plyta pelna jest takiego jesiennego ciepla. Panowie sie nie sila na odkrywanie Ameryki - graja swoje. Ale jak graja! Wreszcie jest rockowo. Tak jak byc powinno :) W utworze nr. 9 goscinnie zaspiewal Tamas Somlo z Locomotiv GT.
Maciek
2007-10-24 10:57:21
art

Cala plyta pelna jest takiego jesiennego ciepla. Panowie sie nie sila na odkrywanie Ameryki - graja swoje. Ale jak graja! Wreszcie jest rockowo. Tak jak byc powinno :) W utworze nr. 9 goscinnie zaspiewal Tamas Somlo z Locomotiv GT.


Uwielbiam SBB i Locomotiv Gt., więc już zamówiłem ten album :) Znakomicie, że SBB nagrywa nowe płyty !
Maciek
2007-10-24 11:12:01
StachTR 4/1997, Niemen :On( S. ) od początku miał ambicje , żeby robic swoje (...) To nie zawsze było dobre, co dostrzegam słuchając po latach naszych płyt (...) Bo uważam, że ten skład (N.AE.) muzycznie był lepszy niż skład ze Skrzekiem... :lol:


Stachu, nie przesadzaj ! Świetnie się stało, że drogi Skrzeka i Niemena się rozeszły. Dzięki temu uzyskaliśmy sporo znakomitej muzyki, a swoista rywalizacja między tymi świetnymi muzykami, tylko temu służyła. Trudno dziwić się Skrzekowi, że chciał robić swoje - historia pokazała, że miał i nadal ma sporo do powiedzenia. Przykre jest tylko, że do końca Niemen nie potrafił pozbyć się żalu, który żywił do byłych kolegów ( SBB ).
art
2007-10-24 14:06:09
Trzy minutowe próbki z nowego CD SBB. Więcej (w tym fragment "Pielgrzyma") niebawem.

Skała
Płonące myśli
In Heaven And Hell
Ewa
2007-11-04 11:44:00
Józef Skrzek w wywiadzie dla pisma "Teraz rock"powiedział m.in.:

"Postanowiliśmy nagrać "Pielgrzyma" na naszą nową pytę "The Rock".To jest taka nasza dedykacja dla Czesława. Ten utwór teraz brzmi zupełnie inaczej. Inaczej zabrzmiał w Opolu, a inaczej brzmi już na płycie. Ja nie chcę podrabiać. Wolę być sobą, zachowując szacunek dla oryginału."

Może ta wypowiedź przekona nieco Stacha. :wink:
Markovitz
2007-11-23 20:37:26
Od razu na 30-tym miejscu ostatniego zestawienia OLIS (najlepiej sprzedawanych płyt) znalazł się zespół SBB z albumem "The Rock" i rzeczywiście trochę inną niż na opolskim koncercie wersją "Pielgrzyma"...

A tutaj na You Tube można posłuchać, jak tajemniczo zabrzmiał ten utwór na koncercie we wrocławskim klubie Firlej...
Andrzej Mróz
2007-11-24 09:16:50
Toś mnie Markovitzu wywiódł na drogę prowadzącą do odrodzenia się młodzieńczego zakręcenia. Zakręciło mi się przy tym Pielgrzymie. Pierwszy to z nim mój kontakt. :D
Andrzej Mróz
2007-11-24 14:34:18
Właśnie od kilku chwil mam płytę SBB.
Ale "wykopali" tego Pielgrzyma. Mimo wieku w pierwszym kontakcie z nim...rozum mi odbiera. :D
Maciek
2007-11-24 14:43:51
Andrzej MrózWłaśnie od kilku chwil mam płytę SBB.
Ale "wykopali" tego Pielgrzyma. Mimo wieku w pierwszym kontakcie z nim...rozum mi odbiera. :D


SBB nagrało świetną wersję Pielgrzyma. Zresztą cała ich nowa płyta jest bardzo dobra ! :)

Andrzeju nie wiem jak Ty, ale ja dzięki pojawieniu się prawie w tym samym czasie " Potencjometrów " Niemena i " Skały " SBB znów " znalazłem się " w latach 70-tych :)
Andrzej Mróz
2007-11-24 15:08:45
Maciek
Andrzeju nie wiem jak Ty, ale ja dzięki pojawieniu się prawie w tym samym czasie " Potencjometrów " Niemena i " Skały " SBB znów " znalazłem się " w latach 70-tych :)


Maćku u mnie jest coś podobnego, ale dopiero od wczoraj, od pierwszego Pielgrzyma SBB, tego z Wrocławia. Dziś płyta SBB dopełniła szczęścia. Jeszcze do tego monachijski fragment koncertu z 1972 r. i ....
Markovitz
2007-11-24 19:06:52
Tak już jest , że niektórym chwilę szczęścia przynosi skakanie po kanałach tv, innym słoik marmolady z rąk Idącej kupić talerz, a jeszcze innym odnowione SBB...

Andrzej.. płyta SBB dopełniła szczęścia. Jeszcze do tego monachijski fragment koncertu (..) i ..


.. możecie rozsmakować się kąskami z tego koncertu -Mahavishnu Orchestra, You know...

Znalazłem też coś nowszego - SBB po Dekompresji, choć za mocno pocięte...

Wiem, wiem - jakie słodkości chcielibyście wyjadać, ale o nich jeszcze nie teraz.

Dopadło i mnie Całkiem spokojne zmęczenie...


P>S> Podobnie jak to miało miejsce w przypadku Rock for Mack na płycie New Century, tak i nowa wersja norwidowskiego Pielgrzyma na płycie The Rock opisana jest jako kompozycja zbiorowa obecnego składu...
Jurek
2012-10-10 13:33:18
Kompozycja "Pielgrzym", napiszę nieco, byłem na koncercie Czesława Niemena w maju lub czerwcu 1979 roku , i Czesław Niemen z muzykami wykonał kompozycję "Pielgrzym". Byłem na koncercie zespołu SBB w listopadzie 2007 roku , i zespół SBB wykonał kompozycję "Pielgrzym". I co takiego widziałem , usłyszałem , a co napiszę .
Muzyka Czesława Niemena bajeczna usypianka z baśni 1000 i jednej nocy o takim kimś , kto wędruje przez pustynię, mówi o wielbłądziej skórze, wolniutko tłumaczy swoje przeżycia związane z wędrowaniem, spokojnie , wolno, Czesław Niemen wzbogacił kompozycję swoją wokalizą w stylu naśladowania śpiewu ludzi mieszkających w rejonie morza śródziemnego.
Muzyka SBB emocjanalna, przeżycia emocjonalne podczas pielgrzymowania , czyli wędrowania piechotą, serce wali jak dzwon, emocje związane z wędrowaniem są mi znane, nowe przestrzenie , chodzi o przeżycia związane ze sztuką przeżycia w różnych warunkach . Chodzi o samodzielne wędrowanie w różnych przestrzeniach ziemskich .
" Wy myślicie " te słowa zaśpiewał Józef Skrzek , i spojrzał na ludzi zebranych na sali klubu muzycznego.
W ten sposób myślę , i napisałem o kompozycjach "Pielgrzym" Czesława Niemena i zespołu SBB.
Pozdrawiam
Jurek
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony