Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

Komeda Project - Requiem 2009-04-13 - 2010-03-30 ratajczak bogdan 81 37747
ratajczak bogdan
2009-04-13 20:26:23
NEWS!
Czas akcji: 6-7.04.2009 rok.
Miejsce akcji: studio nagraniowe - SYSTEMS TWO, 117 Ditmas Avenue, Brooklyn, NY 11218.
Inżynier nagrań: Mike Marciano - zajmuje się także mixowaniem w Systemie Two
Nagrywali tu m.in. Steve Coleman, Greg Osby, Ravi Coltrane, David Gilmour, Wynton i Branford Marsalisowie, Jeff "Tain" Watts, Kenny Garrett, Jeremy Pelt...
Niezła rekomendacja.
Teraz przyszła kolej na KOMEDA PROJECT!!!
Krzysztof Medyna (ts)
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.

Andrzej Winnicki (p) i Russ Johnson (tp)
..............................................
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.

Scott Colley (b)
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.

Nasheet Waits (dr)
..............................................
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Powyższe zdjęcia pochodzą z pierwszego dnia nagraniowego.
Krzysztof Medyna planuje:
Chcielibyśmy mieć płytę gotową na 28 maja, kiedy to odbędzie się koncert zespołu Komeda Project w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku


Zespołowi życzę rzecz jasna zrealizowania planów, a nam wszystkim możliwości szybkiego usłyszenia efektów. Nie tylko na nowej, "komedowej" płycie, ale podczas jesiennej trasy po Polsce!

cdn. :)

(*)
ratajczak bogdan
2009-04-17 13:12:31
SESJA NAGRANIOWA KOMEDA PROJECT do CD "REQUIEM"*

Drugi dzień sesji (7 kwietnia 2009) odbywał się w kabinach dźwiękochłonnych tzw. "budach", której uniknął jedynie pianista - Andrzej Winnicki.
Ciekawostką wyposażenia technicznego studia nagraniowego był mikrofon RCA z 1937 roku, na którym rejestrowano jedynie partie trębacza Russa Johnsona.
Ponoć efekt jest REWELACYJNY!!!
.................................................
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Oficjalna informacja zespołu Komeda Project dotycząca sesji nowej płyty "REQUIEM"

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


*Tytuł płyty wywodzi się z kompozycji Krzysztofa Komedy "Night-time Daytime Requiem", pochodzi z 1967 roku (pierwsze wykonanie - Jazz Jamboree'67) - utwór dedykowany był pamięci Johna Coltrane'a.

cdn. :)
(*)
ratajczak bogdan
2009-04-19 16:42:13
Zanim przekażę najnowsze, szczegółowe informacje, związane z nagraniem i realizacją najnowszej płyty nowojorskiego zespołu Komeda Project "Requiem" z muzyką Krzysztofa Komedy oraz - podobnie jak miało to miejsce w przypadku pierwszej Komedowej płyty "Crazy Girl"- pianisty zespołu Andrzeja Winnickiego - (a nastąpi to już w najbliższej audycji Kazimierza Wlekłego "100 minut wspomnień", której emisja przewidziana jest na poniedziałek 20.04. w godziinach 20:00-22:00), proponuję obejrzenie drugiego dnia sesji nagraniowej w studiu nagraniowym STUDIO TWO, zarejestrowane przez wszędobylskiego fotografa.
Kolejno prezentują się (tym razem już w kolorze) zaproszeni goście - basista - SCOTT COLLEY:
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.

perkusista - NASHEET WAITS:
..................................................
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.

współlider i pianista - ANDRZEJ WINNICKI:
...........................................................................................
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.

i w końcu trębacz - RUSS JOHNSON, oraz saksofonista (tym razem na saksofonie sopranowym) - KRZYSZTOF MEDYNA:
............................................................................................................
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


(*)
ratajczak bogdan
2009-04-22 15:11:28
Krzysztof Medyna - w nawiązaniu do jutrzejszej - 40. rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy - dzisiaj (środa 22.04) o godzinie 16.00 (lub 16.15) czasu NY, tj. o godz. 22.00 (lub 22.15) czasu polskiego, będzie prowadził specjalną audycję poświęconą temu znakomitemu, polskiemu pianiście jazzowemu.
Audycja będzie nadawan w Nowym Jorku w radiu polonijnym 910 AM WRKL NY.

Zapraszam w jego i swoim imieniu do wysłuchania tej audycji:

http://www.polskieradio.com.

Z pewnością usłyszymy najbardziej znanę kołysankę Komedy - "Rosemery's baby", którą wykona oczywiście nie kto inny jak Mia Farrow.
Jakie inne kompozycje Komedy i - co nie mniej ciekawe - w czyim wykonaniu, posłużą Krzysztofowi Medynie za muzyczną ilustrację narracji - niech pozostanie na razie słodką tajemnicą.

(*)
ratajczak bogdan
2009-04-22 21:29:25
Napisałem:
Krzysztof Medyna nawiązując wspomnieniami do wspólnego koncertu z Czesławem Niemenem w Town Hall Theater, ponownie przypomniał fragmenty LP "Mourner's Rhapsody".
Wysłuchaliśmy trzech nagrań: "I Search For Love", "I've Got No One Who Needs Me" oraz "Inside I'm Dying".
Niemen ponownie zabrzmiał w Nowym Jorku - czyż nie radosna informacja? :)


Niestety, ze względów technicznych, nie byłem w stanie nagrać samego początku audycji, ale dwa ostatnie utwory wybrzmiały prawie do końca... Ale przy okazji można zadbać o swoje zdrowie i to w stylu amerykańskim.:)

http://www.sendspace.pl/file/dbwjKo1I/

W każdą środę o wspomnianych godzinach możemy słuchać audycji Krzysztofa Medyny.

http://www.polskieradio.com.

(*)
ratajczak bogdan
2009-04-24 10:31:33
ratajczak bogdan
Z pewnością usłyszymy najbardziej znanę kołysankę Komedy - "Rosemery's baby", którą wykona oczywiście nie kto inny jak Mia Farrow.
Jakie inne kompozycje Komedy i - co nie mniej ciekawe - w czyim wykonaniu, posłużą Krzysztofowi Medynie za muzyczną ilustrację narracji - niech pozostanie na razie słodką tajemnicą.


No i było dokładnie tak, jak zapowiedziałem.
Kto nie mógł wysłuchać tej arcyciekawej audycji, może zrobić to właśnie dziś i właśnie TU:
1. część:

:arrow: http://www.sendspace.pl/file/OC7SInVf/

2. część zawierała (w swym finale... czyli jak w dobrym kryminale a'la Alfred Hitchcock), oprócz innych nagrań Krzysztofa Komedy, także dwa najnowsze dokonania KOMEDA PROJECT - "Dirge for Europe" oraz fragment utworu "Night-Time daytime requiem" z kwietnowej sesji do nowej płyty KOMEDA PROJECT - "REQUIEM"
Światowa prapremiera - zapewniam, że warta zapoznania i dająca już doskonałe wyobrażenie o tej oczekiwanej z niecierpliwością płycie.

:arrow: http://www.sendspace.pl/file/O9dy2LEq/

(*)
ratajczak bogdan
2009-04-27 18:52:27
Oto garść ostatnich wieści zza Atlantyku związanych z "narodzinami" nowej płyty KOMEDA PROJECT - "REQUIEM".

Krzysztof MedynaNie wiemy jeszcze dokładnie, które z nagranych utworów złożą się na płytę. Ich długość jest raczej dostosowana do potrzeb nagrań, czyli nie rozwlekamy. REQUIEM (tu potwierdzam tytuł płyty) trwa niecałe 19 minut, ASTIGMATIC - 9 minut, LITANIA – 8 minut, BALLAD FOR BERNT około 6 minut. Na pewno na płycie znajdzie się ballada Andrzeja, zatytułowana ELUTKA, która nie posiada improwizacji i dlatego trwa niewiele ponad 3 minuty. Pozostałymi kandydatami na płytę są: PRAYER AND ANSWER - 4:30 (Komeda), DIRGE FOR EUROPE - 4:30 (Komeda) oraz ETIUDA BALETOWA NUMER 3 – 7:10 (Komeda).
Miks i tzw. „mastering” zaczynamy robić w nadchodzącym tygodniu. Ponieważ Andrzej jest bardzo dokładny i pedantyczny, po 30 latach naszej współpracy wiem, że potrwa to „chwilę”.
Okładkę zrobi Tomek Winnicki, syn Andrzeja, który jest również autorem okładki CD CRAZY GIRL


Tyle bieżącej relacji z "placu boju".
Kilka fragmentów z proponowanego wstępnie repertuaru płyty już została nam zaprezentowanych w audycji Krzysztofa Medyny. Ale są to wersje robocze, jeszcze bez dokonanych zabiegów masteringowych. No i w wersji monofonicznej.

cdn. :)

(*)
ratajczak bogdan
2009-05-13 19:51:24
Dzisiaj otrzymałem od Krzysztofa Medyny zaproszenie na koncert KOMEDA PROJECT w w Konsulacie Generalnym RP w NY.
Koncert zorganizowano z okazji obchodzonej także w NY 40-tej rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy i odbędzie się 28 maja br.
Zespół w sładzie Krzysztof Medyna-ts,ss/Andrzej Winnicki-p/Russ Johnson-tp/David Anthony-dr/ Sean Conly-b., zaprezentuje oficjalnie premierowy program ze swej najnowszej płyty "REQUIEM"
Zaproszenie jest dla dwóch osób, ale ponieważ moja małżonka cierpi na paniczny lęk przed dalekimi lotami samolotowymi, jest wolne miejsce. Może jest ktoś chętny, aby zająć jej miejsce? W tej sprawie proszę pisać na PW. :)

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Przepraszam więc, że kilka dni mogę nie dawać znaku życia, ale właśnie rozpocząłem przygotowania do wylotu.

W tym czasie można zapoznać się z kolejną, rewelacyjną propozycją z drugiej już płyty KOMEDA PROJEKT - wprawdzie jeszcze bez masteringu, ale już fantastycznie brzmiącą, jedną z bardziej znanych kompozycji Komedy -
:arrow: "Litania"

cdn. :)

(*)
ratajczak bogdan
2009-06-05 13:53:21
Czekałem na wieści z tego wydarzenia i oto nadeszła relacja Krzysztofa Medyny:

Bogdanie!
(...) Czwartkowy (28 maja) koncert w Konsulacie RP w Nowym Jorku był bardzo udany i mam nadzieję, że będzie z niego niezły film.
Mieliśmy ponad dwieście osób i zmuszeni byliśmy zorganizować „głósnikową transmisję” w drugiej Sali, w której z reguły dużo gorzej słychać. Pomysł zadziałał i słuchacze byli zadowoleni.
Ciekawostką może być fakt, że nasz koncert był ostatnim, który Konsulat zorganizował, ponieważ z uwagi na trudną sytuacją ekonomiczną nie mają więcej funduszy na kontynuację czwartkowych koncertów. Mam nadzieję, że sytauacja ta ulegnie zmianie w niedalekiej przyszłości.
Ukaże się też fachowa recenzja z naszego koncertu na http://www.allaboutjazz.com.

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Konsulat RP w Nowym Jorku. W tej sali graliśmy.

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


W tej sali siedzieli ci, którzy przyszli później i trzeba było ich „wspomóc” głośnikami.

(...) Dzisiaj Andrzej [Winnicki - pianista zespołu Komeda Project - przyp. BR] zrobił połowę edycji płyty w studio nagrań. Jeszcze jedna sesja (prawdopodobnie w następny poniedziałek) i będziemy gotować się do produkcji.


Tyle relacji "na gorąco", czekamy więc na nakręcony film (może na YouTube) i długo oczekiwaną płytę oraz na POLSKIE TOURNEE promujące najnowszy krążek Komeda Project - "REQUIEM".
cdn. :)

(*)
ratajczak bogdan
2009-06-12 06:24:53
Komeda Project na czele z Krzysztofem Medyną (ts. ss.) i Andrzejem Winnickim (p) nie ustają w promocji swej nowej płyty "REQUIEM" nagranej z myślą upamiętnienia 40 rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy.

Po bardzo udanym koncercie w Konsulacie RP w NY przyszła kolej na prezentację pięknej muzyki Komedy w murach kościoła.
Dzisiaj o godzinie 9:00 PM (21:00 polskiego czasu) odbędzie się uroczysty koncert w kościele - Holy Name of Jesus Church w Samford, CT.
Program tego koncertu prezentuje się następująco:

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


I przy okazji krótkie przypomnienie historii i dorobku Komeda Project:

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Polskie Radio w NY zapowiada ten koncert już od kilku tygodni.

:arrow: http://www.sendspace.pl/file/X8TtyHuz/

Ps. Warto poczytać o samym kościele w Samford.

:arrow: http://www.bridgeportdiocese.com/stamford.shtml

cdn. :)

(*)
ratajczak bogdan
2009-06-13 21:00:40
Zanim napiszę kilka zdań o samym koncercie KOMEDA PROJECT w kościele w Samford, zamieszczam plakat reklamujący to ważne, nie tylko dla Polonusów, wydarzenie artystyczne, upamiętniające 40. rocznicę śmierci Krzyszrtofa Komedy.

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


cdn. :)

(*)
ratajczak bogdan
2009-06-14 19:50:59
W przerwie informacji bieżących nie od rzeczy będzie przypomnienie ważnego głosu.
Oto zestawienie najważniejszych płyt jazzowych za rok 2007 w ocenie znanego amerykańskiego recenzenta
C. Michaela Bailey'a.
Poprzednia płyta Komeda Project "Crazy Girl" znalazła się w "Złotej 10" tego zestawienia tuż obok krążka
Ika Turnera "Risin' With The Blues", czy Michaela Breckera i jego CD "Pilgrimage" lub trębacza (grał czasami jako gość specjalny z Komeda Project) Jeremy Pelta and Wired "Shock Value: Live At Smoke"

:arrow: http://www.allaboutjazz.com/php/article.php?id=27804

Podobnie wysokie noty przyznał zespołowi inny opiniotwórczy krytyk muzyczny - Budd Kopman.

:arrow: http://www.allaboutjazz.com/php/article.php?id=27964

Jak będzie z najnowszą płytą Komeda Project - "Requiem"?
Poznane już nagrania (mimo ich surowej, monofonicznej, niezmiksowanej i cząstkowej formy), pozwalają być pewnym nie mniejszego sukcesu niż było w przypadku "Crazy Girl".

(*)
ratajczak bogdan
2009-06-16 13:57:10
Obiecałem zamieścić informację o koncercie KOMEDA PROJECT w kościele Holy Name of Jesus w Stamford.
Niestety filmowa relacja nie jest jeszcze gotowa, trudno więc jest mi komentować to, czego nie widziałem.
Na razie musi wystarczyć skrótowa, reporterska wręcz, relacja Krzysztofa Medyny, jaką właśnie od niego otrzymałem i we fragmencie przytoczę.

Witaj!
Już po koncercie.
Muzyka w tym unikalnym akustycznie miejscu, jakim jest kościół Holy Name of Jesus w Stamford, brzmiała niesamowicie i ludzie, a zwłaszcza rodowici Amerykanie, którzy tego, czysto polskiego, kościoła nie znają, byli pod szczególnym wrażeniem.
Polskich słuchaczy było stosunkowo niewielu, ponieważ w Stamford mieszkają w większości Polacy chodzący na koncerty Kazika i Rubika.
Wyraz ”jazz” wzbudza w nich dreszcz obrzydzenia, podobnie jak to miało miejsce we wsiach, z których przyjechali do USA. Pewna grupa polskich słuchaczy przyjechała z Nowego Jorku.
Mam nadzieję, że materiał filmowy będzie wystarczająco dobry. Dźwięk nagrywany był, podobnie jak podczas koncertu w Konsulacie RP, z dwóch miklrofonów, specjalnie do takich celów skonstruowanych (...)


Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Jednocześnie chciałbym odnotować drobne zmiany w pierwotnie anonsowanym programie artystycznym koncertu (vide zamieszczone programy) oraz, co ważniejsze, także zmiany składu wykonawczego Komeda Projekt.

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Michaela Batesa (basistę grającego na CD "Crazy Girl"), zajętego w tym czasie innymi zobowiązaniami, zastąpił basista Sean Conly, natomiast za perkusją, w miejsce Dave Anthony'ego, zasiadł Owen Howard.
Krzysztof Medyna informuje, iż nie jest wykluczone, że również na zapowiadanym tournee KOMEDA PROJECT po Polsce (UWAGA! Przewidywanym na okres pomiędzy 15 paźdiernika, a 15 listopada br.), tak właśnie będzie wyglądał skład osobowy zespołu.

cdn. :)

(*)
ratajczak bogdan
2009-06-18 15:03:29
No i nadszedł ten czas, aby zaprezentować okładkę płyty "REQUIEM" zespołu KOMEDA PROJECT.
Miło jest mi zakomunikować, że to właśnie na stronach forum Niemen Aerolit znawcy dobrej muzyki - w tym przypadku Krzysztofa Komedy i zespołu KOMEDA PROJECT - mogą premierowo poznać ten intrygujący projekt plastyczny autorstwa młodego, zdolnego plastyka - Toma Winnickiego.


.....
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.



Płyta ukaże się w lipcu.
cdn. :)

(*)
ratajczak bogdan
2009-07-18 11:55:10
Trwa letni sezon urlopowy.
Krzysztof Medyna również korzysta z dobrodziejstw lata i wybrał się na planowany od dawna urlop. Jest to sentymentalny powrót do podróży, jaką odbył tuż po przyjeździe do Stanów. Taki "wielkie wakacje" po latach, po najpięniejszych zakątkach ziemi amerykńskiej.
Zaraz potem, czka go, jak i cały zespół Komeda Project, intensywna praca nad promocją płyty "Requiem".
Otrzymane od Krzystofa zremaserowane wersje kilku utworów, każą mieć pewność sukcesu artystycznego.
Nagrania są naprawdę wielkiej klasy i proszę mi uwierzyć, że takiego Komedy jeszcze nie słyszeliście.
Ale wszystko przed wami, albowiem trasa jesienna po Polsce jest nadal aktualna, a przy okazji bedzie chyba możliwość nabycia tego rewelacyjnego krążka.
cdn. :)

(*)
ratajczak bogdan
2009-07-19 14:38:10
Blog Komeda Project
cdn. :)

(*)
ratajczak bogdan
2009-07-29 13:40:05
Dzięki uprzejmości Krzysztofa Medyny, możemy już posłuchać niektórych zremasterowanych nagrań z płyty "REQUIEM" zespołu Komeda Project.
Tym razem polecam jeden z klasyków Krzysztofa Komedy - :arrow: utwór "LITANIA".
Proszę posłuchać tej wersji, a może zachęcę też do wysłuchania oryginalnej wersji Kwintetu Komedy i tych nagranych po latach np. Tomasza Stańki z płyty ECM "Litania".
Nie chodzi o klasyfikowanie, która wersja jest lepsza, bo to jest zawsze subiektywne odczucie, ale o zwykłą zabawę poznawczą.

cdn. :)

(*)
ratajczak bogdan
2009-07-30 14:50:19
Dzisiaj nadeszła kolej na zupełnie cieplutkie jeszcze nagranie Komeda Project z płyty "Requiem" - słynny :arrow: "ASTIGMATIC".
Ciekaw jestem, czy Was, równie jak mnie, zaskoczy ta niesamowita wersja komedowego standardu, podana na sposób amerykański.
Ja przy pierwszym odsłuchu zostałem wcisńięty głęboko w fotel i z otwartą buzią dłuższy czas zastanawiałem się, jak oni to zrobili?
To wręcz niesamowite, jak można ponad 20. minutowy utwór skondensować w taki sposób, a przy tym nie pozbawić go tego specyficznego, komedowego klimatu.

cdn. :)
ratajczak bogdan
2009-07-31 12:20:23
Przed swym urlopem Krzysztof Medyna, zdążył jeszcze nadesłać mi kolejne, gotowe i premierowe nagranie Komeda Project z niewydanej jeszcze płyty "Requiem".

Krzysztof MedynaW następnym mailu poślę Ci jeszcze jeden utwór Komedy, prawie nie znany, który wydał na niemieckiej płycie Jazz i Poezja. Utwór zatytułowany Dirge for Europe (Pieśń Żałobna Dla Europy) na wspomnianej płycie jest tłem dla recytacji, tak jak i cała, pozostała na niej muzyka.
Przypuszam, że nasza wersja będzie jedyną, wydaną na płycie jako niezależny utwór.


A więc delektujmy się tym rarytasem, zanim płyta oficjalnie pojawi się na amerykańskim rynku, a sądzę, że w jakimś małym nakładzie, będzie do nabycia podczas jesiennej tury koncertowej zespołu po Polsce.

Zatem posłuchajmy Komeda Project i kompozycja Krzysztofa Komedy "Dirge for Europe"!

cdn. :)

(*)
Kazimierz Wlekły
2009-08-21 07:36:05
Wczoraj 20.sierpnia 2009 w Warszawie, w Szpitalu Bielańskim, o godzinie 19 zmarła na zawał serca Zofia Komeda Trzcińska.
ratajczak bogdan
2009-09-05 14:31:07
Czasu nie cofniemy, a niepowetowana strata, jaką stało się nagłe odejście Zofii Komedowej-Trzcińskiej, niech pozostanie symbolem tej niepodważalnej PRAWDY.
To była kobieta godna kalibrowi talentu i osobowości, jaki prezentował sobą Krzysztof Komeda-Trzciński.
To był prawdziwy, sprawczy duch wielu działań i dokonań Komedy.
Muza i "Crazy Girl", a po śmierci Krzysztofa wierna piewczyni jego dorobku, starająca się o zachowanie jego pamięci i popularyzację spuścizny poprzez współorganizowanie i współuczestniczenie w okolicznościowych imprezach oraz współredagowanie serii płytowych z muzyką Komedy.
Rozmawiałem z nią przy okazji ukazania się pierwszej płyty Komeda Project.
Była już wtedy mocno schorowana i chyba trochę zagubiona w bieżących sprawach, ale pilnie śledziła losy tego albumu.
Muzycy Komeda Project nawiązali z nią kontakt i przesłali na jej ręce egzemplarz CD "Crazy Girl".
Wiedziała też, że ci sami muzycy właśnie pracują nad drugą płytą z Komedowym repertuarem - "REQUIEM".
Niestety już nie dane będzie jej usłyszeć i ocenić końcowy efekt tej pracy.

Pogrzeb Pani Zofii Komedowej będzie miał miejsce na warszawskich Starych Powązkach w dniu 11 września.
Informacja.
Cześć jej pamięci!

(**)
ratajczak bogdan
2009-09-05 18:37:30
Przed dwoma tygodniami otrzymałem od Krzysztofa Medyny kilka nowych wiadomości o przebiegu prac nad płytą Komeda Project.
Oto fragment listu związany z informacją o płycie.

Bogdanie!
(...) Podpisujemy umowę z firmą Braithwaite & Katz Communications, która zajmie się reklamą i publikacjami prasowymi płyty. Mają świetną opinię i biorą tylko tych, których muzykę uważają za wartościową. Dziadkowie współwłaścicielki firmy, Ann Braithwaite pochodzili z Poznania, a od nas Ann dowiedziała się, że Komeda też wywodzi się z tamtych okolic.
Po konsultacjach z fachowcami zmienilismy nieco zawartość muzyczną na płycie.
The Night-Time, Day Time Requiem zostało podzielone na trzy części, tzn. Part I, Part II i Part III. Nie zmienia to niczego podczas słuchania płyty (...)
Wypadł utwór Etiuda Baletowa #3 ze względu na bardzo bliskie podobieństwo charakteru i formy do Ballad For Bernt. Spowodowało to także przestawienie kolejności ostatnich utworów.
Reasumując, ostateczna kolejność utworów na płycie REQUIEM jest następująca:
The Night-Time, Day Time Requiem
Part I
Part II
Part III
Ballad for Bernt
Dirge for Europe
Astigmatic
Elutka
Prayer and Questions
Litania
Anubis


cdn. :)
ratajczak bogdan
2009-09-08 11:21:18
PREMIERA PŁYTY JUŻ WKRÓTCE!!!

Pierwsze, autorskie egzemplarze płyty "Requiem" zespół Komeda Project otrzyma od producenta najprawdopodobniej już 22 września.
Płyta ukaże się nakładem WM Records Inc. pod numerem katalogowym WMD 0-358852-2.

Jednak dzięki uprzejmości Krzysztofa Medyny już dziś mogę zaprezentować "szatę graficzną" tego CD.

Label (cd-face):

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Okładka zewnętrzna (cover-exterior):

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Okładka wewnętrzna (cover-interior):

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.



cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-09-11 10:18:25
Komeda Project opublikował nowy wpis w swoim blogu w MySpace.

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-09-15 20:33:33
Zespół Komeda Project opublikował nowy wpis w swoim blogu w MySpace, w którym informuje o małym "poślizgu" wydawniczym swojej płyty "Requiem" w USA:

The official release date for the "Requiem" CD has been pushed back a little and is now set for Tuesday, October 27th 2009. It gives our publicist, Ann Braithwaite (from Braithwaite & Katz Communication), a bit more time to work her PR magic.


A więc musimy się jeszcze nieco uzbroić w cierpliość, ale zostanie ona sowicie wynagrodzona.

:arrow: http://blogs.myspace.com/index.cfm?fuse ... =510283067

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-09-22 15:12:12
Dzięki uprzejmości Krzysztofa Medyny dotarł do mnie najnowszy folder reklamowy zespołu Komeda Project i mam przyjemność premierowo zaprezentować go właśnie na forum Niemen Aerolit. :)
Proszę zwrócić uwagę na kilku muzyków (wytłuszczony druk) - jakże blisko związanych z Czesławem Niemenem, współpracujących z muzykami, którzy współtworzą cudowny świat dźwięków nowego krążka zespołu Komeda Project - "Requiem".
To stanowi już wyróżnik jakości zespołu i wartości płyty, a przecież jest rzecz najważniejsza w tym wszystkim - baza - muzyka Krzysztofa Komedy, która pozostaje kanonem polskiej szkoły jazzu i jest wartością samą w sobie.
Doceniał to także Niemen, uczestnicząc, przecież nie bez powodu, w pamiętnym jazzowym widowisku muzycznym "Komeda" w ramach festiwalu Jazz Jamboree '72 ( PRCD 1228 "Kattorna - JJ'72"), gdzie wraz z Grupą Niemen wykonał "Kattornę" i "One Hundred Years".

Scott Colley, Nasheet Waits & REQUIEM, nowa sekcja rytmiczna i nowa płyta kwintetu Komeda Project

W drugiej połowie października bieżącego roku ukaże się, nakładem WM Records, kolejna (nagrana także w Nowym Jorku) płyta grupy Komeda Project poświęcona muzyce Krzysztofa Komedy, zatytułowana Requiem. Dysk zawierać będzie następujące kompozycje Komedy: Night-Time, Daytime Requiem; Astigmatic; Litania; Ballad for Bernt; Dirge for Europe oraz Prayer and Question.
Wiele już napisano na temat podejścia europejskich muzyków do amerykańskiej tradycji jazzowej. Dużo rzadziej słyszy się natomiast o amerykańskich muzykach wnoszących to bogate dziedzictwo do projektów o europejskim charakterze. Wzbogaceni o aplauz krytyków dla CD Crazy Girl (2007), płytowego debiutu kwintetu Komeda Project (patrz http://www.komedaproject.com), pianista Andrzej Winnicki i saksofonista Krzysztof Medyna – siły napędowe projektu – ponownie zaprosili trębacza Russ’a Johnson’a do wspólnych nagrań. Jednak to, co stanowi o odmienności Requiem, przesądzając jednocześnie o doniosłości ewolucji muzycznej nowego projektu w stosunku do poprzedniej płyty, to obecność światowej klasy sekcji rytmicznej w składzie: Scott Colley – kontrabas i Nasheet Waits – perkusja. To ich gra właśnie, głęboko zakorzeniona w tradycji amerykańskiego jazzu, stawia Requiem na prawdziwej muzycznej krawędzi - niezaprzeczalnie europejski jazz, tak niezwykle przekonywująco grany przez amerykańską, swingującą, sekcję rytmiczną!
Requiem to płyta, którą powinien poznać każdy szanujący się jazzfan, nie tylko z racji hołdu, jaki muzycy Komeda Project złożyli Krzysztofowi Komedzie w 40. rocznicę jego śmierci, ale z uwagi na podejście doświadczonych instrumentalistów do materii muzycznej i śmiały dobór utworów. Dokonany wybór kompozycji jest wręcz klasycznym przykładem, zaprzeczającym pozornie wymogom marketingowym, jakie stawia się płycie, która pretenduje do konkurencji rynkowej. Ale tylko pozornie. Albowiem sztuki nie da się mierzyć i nią spekulować.
Założyciele Komeda Project, saksofonista Krzysztof Medyna i pianista Andrzej Winnicki, swą karierę jazzową zaczynali jeszcze na (legendarnych już) Warsztatach Jazzowych w Chodzieży. Gdy, będąc członkiem szczecińskiego Quidam Jazz Quartet, Krzysztof Medyna wystąpił pózniej poraz pierwszy na festiwalu Jazz nad Odrą - grupa Quidam zdobyła tam festiwalowe wyróżnienie, razem z krakowską grupą Laboratorium.
Kiedy drogi obu muzyków spotkały się, Medyna i Winnicki założyli wspólnie grupę o nazwie Breakwater. Już na festiwalu Jazz nad Odrą w roku 1979 grupa Breakwater zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii zespołowej, a Krzysztof (jednocześnie) pierwszą nagrodę w kategorii solistów-instrumentalistów. Po tym sukcesie Breakwater dokonał szeregu nagrań dla wielu rozgłośni radiowych w kraju oraz gościł kilkakrotnie na antenie Programu 1 TVP. Zespół występował we wszystkich ważniejszych klubach jazzowych Polski (włącznie z warszawskim Akwarium) oraz za granicą i jako laureat JnO wystąpił na festiwalu Jazz Jamboree. Z grupą często współpracował również trębacz Andrzej Przybielski.
Rok później Krzysztof Medyna zaproszony został przez pianistę Sławomira Kulpowicza do współpracy w grupie In/Formation (wraz z m. in. Januszem Olejniczakiem, Witoldem Szczurkiem i Czesławem „Małym” Bartkowskim), z którą wystąpił ponownie na festiwalu Jazz Jamboree . W tej formacji Krzysztof koncertował i nagrywał aż do wyjazdu do USA.
Po ponownym spotkaniu w Stanach Zjednoczonych, Winnicki i Medyna reaktywowali swą dawną grupę w drugiej połowie lat 90-tych, ale pod nieco zmienioną nazwą - Electric Breakwater, do wspólnego grania zapraszając tym razem dwóch znanych muzyków amerykańskich: basistę Marka Egan’a i perkusistę Rodney Holmes’a (współpraca m. in. z Wayne Shorterem, Zawinul Syndicate, Brecker Brothers i Carlosem Santaną). Efektem wspólnych koncertów i nagrań jest, wydana w roku 2001, płyta „In the Bush”.
Pozostali muzycy obecnego Komeda Project to:
Russ Johnson, trębacz, absolwent Manhattan School of Music, jest niezwykle aktywnym muzykiem jazzowym, biorącym również czynny udział w wykonaniach improwizowanej, współczesnej muzyki klasycznej na wielu scenach amerykańskich i światowych.
Poza nagraniami (płyty Requiem & Crazy Girl) i koncertami z Komeda Project oraz prowadzeniem własnego kwartetu, Russ Johnson jest także aktywnym członkiem grupy New Nonet legendarnego saksofonisty Lee Konitz’a i zespołu Steve Swallow/Ohad Talmor "L'Histoire du Clochard" Sextet. Russ Johnson może się też poszczycić współpracą (zarówno estradową jak i studyjną) z takimi artystami jak: Kenny Wheeler, Bill Frisell, Joe Lovano, Richie Beirach, Mark Ribot, Charles Earland, David Liebman, Brian Blade, Joe Maneri, The Jazz Passengers, Oliver Lake, Myra Melford, Anthony Davis, Elvis Costello, Curtis Fowlkes, Roy Nathanson, Lou Reed, Laurie Anderson, Dick Oatts, Aretha Franklin, Tony Malaby, Mat Maneri i wielu innych.
Działalność Russ’a nie ogranicza sie wyłącznie do koncertów i nagrań. Jest on ponadto aktywnym wykładowcą muzyki jazzowej, prowadzącym kliniki i seminaria na uniwerytetach i uczelniach w Stanach Zjednoczonych i w Europie.
Scott Colley, wybierany przez trzy kolejne lata (2002-2004) na "wschodzącą gwiazdę" kontrabasu przez miesięcznik Down Beat, jest jednym z najbardziej pożądanych basistów na amerykańskiej scenie jazzowej i ma już w swoim dorobku uczestnictwo w nagraniach do ponad 100 albumów (włącznie z Requiem grupy Komeda Project).
Urodzony w Los Angeles, California, Scott Colley rozpoczął naukę gry na kontrabasie w wieku 11 lat, a w wieku lat 16 rozpoczęła się jego przygoda z jazzem kiedy odkrył muzykę Jaco Pastorious'a i Charlie Haden'a.
W 1984, po otrzymaniu pełnego stypendium do California Institute for the Arts, Scott skupił się głównie na studiowaniu kompozycji i teorii jazzu, biorąc jednocześnie prywatne lekcje kontrabasu u Charlie Haden'a. W roku 1986 Scott zaczął koncertować i nagrywać z legendarną wokalistką jazzową Carmen McRea. Po ukończeniu studiów w 1988, Scott przeniósł się na stałe do Nowego Jorku, będąc często zapraszanym do współpracy przez tak znane gwiazdy jazzu jak Dizzy Gillespie, Clifford Jordan, Roy Hargrove czy Art Farmer. Później, w latach 1991-1995, koncertował i nagrywał z wieloma muzykami jak np. John Scofield, Joe Henderson, Mike Stern i Phil Woods. Kolejno, współpracował głównie z takimi gwiazdami jak Joe Lovano, Michael Brecker, Pat Metheny, Joahim Kuhn, Jim Hall, Toots Thielemans, Billy Hart, Bill Stewart, Brian Blade, Roy Haynes, Kenny Werner, Ravi Coltrane, Al Foster, Chris Potter, Bob Berg i Andrew Hill.
Przez ostatnie 4 lata, Scott Colley pozostaje aktywnym członkiem stałego tria Herbie Hancock'a (wraz z pekusistką Teri Lynne Carrington) jak i dwóch, róznych, kwartetów Hancock'a (jeden z saksofonistą Gary Thomas'em, a drugi z wibrafonistą Bobby Hatcherson'em).
Nasheet Waits, perkusista, urodził się w Nowym Jorku i od najmłodszych lat przesiąkał muzyką jazzową – jego ojciec, legendarny perkusista, Frederick Waits grał z największymi gwiazdami światowego jazzu jak Ella Fitzgerald, Sonny Rollins czy McCoy Tyner.
Decydując poświęcić się muzyce, Nasheet rozpoczął studia na Long Island University w Nowym Jorku - ze słynnym perkusistą Max Roach’em. To właśnie Max Roach pierwszy rozpoznał jego niebywały talent i zangażował do sławnej grupy pekusyjnej M’BOOM, od której rozpoczęła sie międzynarodowa kariera koncertowa Nasheet’a Waits’a. Do tej pory, za bardzo ważne wydarzenie w swojej karierze uważa on koncert grupy M’BOOM, gdy w jej składzie gościli zarówno Tony Williams jak i Ginger Baker.
Począwszy od 1999 roku, Nasheet jest stałym członkiem tria pianisty Andrew Hill’a i uczestnikiem wielu innych projektów tego muzyka, a także członkiem tria pianisty Fred’a Hersch’a. Album “Black Stars” (z Nasheet’em na bębnach) nagranym przez grupę Bandwagon i Sam Rivers’a, wybrany został płytą roku 2001 przez New York Times oraz Jazz Times Magazine!
W swojej dotychczasowej karierze Nasheet występował lub nagrywał również z takim muzykami jak Geri Allen, Mario Bauza, Hamiett Bluiett, Abraham Burton, Ron Carter, Marc Cary, Steve Coleman, Stanley Cowell, Orrin Evans, Stefon Harris, Bill Lee, Jackie McLean, The Mingus Big Band, Greg Osby, Joshua Redman, Vanessa Rubin, Antoine Roney, Wallace Roney, Jacky Terrason, Mark Turner i Komeda Project.


cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-09-24 06:25:23
:arrow: Ważne info zamieszczone na blogu MySpace zespołu Kpomeda Project

czwartek, września 24, 2009
REQUIEM is now available for pre-orders
The new "Requiem" CD is now available for pre-orders at amazon.com


Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.



W końcu się stało - płyta "Requiem", zawierająca ważne kompozycje Krzysztofa Komedy jest już wyprodukowana.
Dzisiaj wszystkim sympatykom Krzysztofa Medyny i jego przyjaciół z Komeda Project mogę zakomunikować tę znakomitą wiadomość - :arrow: CD "REQUIEM" - będzie rozprowadzana przez amazon.com już od 20 października 2009 r.(zamówienia można już sobie zabukować)
To będzie prawdziwa gratka dla jazzfanów, a zwłaszcza dla tych kochających muzykę Komedy, których w Polsce przecież nie brakuje.
Muzycy chcieli uhonorować 40. rocznicę śmierci Komedy i... zdążyli jeszcze przed zaduszkami jazzowymi, aby slogan "Muzyka pozostała", nie był tylko sloganem, ale się ucieleśnił, a dźwięki będące świadectwem geniuszu Komedy, mogły brzmieć w naszych domach i cieszyć nas obcowaniem z prawdziwą sztuką.
Ja już znam tę muzykę i proszę mi uwierzyć na słowo, słuchanie tych wykonań w interpretacji muzyków czujących "po polsku", a grających "po amerykńsku" - to strzał w dziesiątkę i pewność prawdziwej uczty duchowej.

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-09-24 14:52:38
"Żarty" się skończyły - machina ruszyła z impetem.
To będzie znaczące WYDARZENIE muzyczne tego sezonu w muzyce jazzowej!

:arrow: All About Jazz - Komeda Project Returns with Scott Colley and Nasheet Waits For Requiem, a Contemporary Tribute to the Music of Renowned Polish Composer/Pianist Krzysztof Komeda 40 Years After His Death

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-09-26 21:23:53
:arrow: Piotr Iwicki - informacja o Komeda Project i płycie "REQUEM" w "Jazz Gazeta"

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-09-30 10:16:25
Krzysztof Medyna - saksofonista zespołu Komeda Project zawita na przełomie października i listopada z krótką wizytą do Polski i wystąpi (niestety na razie bez zespołu - albowiem zapowiadana trasa po Polsce została przesunięta - jest szansa na trasę nowojorskich muzyków wiosną 2010 roku - rozmowy kontraktujące tournee trwają) we Wrocławiu, gdzie wraz z ze swoim przyjacielem, amerykańskim wiolonczelistą Timothym Imlayem* zagra koncert w ramach Zero Budget Festival w Teatrze Grotowskiego w dniu 30 października 2009 roku.
Nie będzie to pierwsze spotkanie obu muzyków, albowiem wystąpili w tej konstelacji już w 2005 roku. W klubie "Rura" we Wrocławiu oraz w Pinakotece w Warszawie.

:arrow: Zero Budget Festival

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.



Ps.1 Z wielką przyjemnością i jeszcze większą satysfakcją informuję, że spotkam się z Krzysztofem Medyną 25 października 2009 roku w Trzciance, co więcej, Krzysztof był na tyle wspaniałomyślny, że w ramach urozmaicenia i nadania rangi temu spotkaniu wyraził zgodę (a w zasadzie, ku memu kompletnemu zaskoczeniu i niewysłowionej radości - nigdy bowiem nie śmiałbym go o to poprosić - sam od siebie zaproponował) zagrać całkowicie prywatny koncert solowy na saksofon i taśmę w Trzciance.
Już szykuję się (organizacyjnie i mentalnie) na wspaniałe spotkanie z tak ciekawym człowiekiem i doskonałym muzykiem (zapowiedziane są niemenowskie niespodzianki :) - w końcu Krzysztof był jednym z tych, którzy grali z Czesławem Niemenem w Town Hall Theater na Manhattanie w 1993 roku i bardzo wysoko ceni sobie wszystko, co jest związane z :N: !).
Niestety liczba miejsc jest ograniczona (sprawy lokalowe, no i w końcu to jednak nie koncert estradowy - na to przyjdzie czas - lecz prywatny) do grona znajomych, przyjaciół (i wrogów :wink: ) z mojej miejscowości.
Myślę, że to muzyczne (choć, jak Krzytsztof mnie zapewniał - wcale nie muszące się do tego ograniczyć, gdyż on jest otwarty także na bezpośredną rozmowę na każdy interesujący słuchaczy temat muzyczno-socjologiczny) spotkanie z muzykiem prosto z NY jazzowej "jaskini lwa" (takich jeszcze Trzcianka nie gościła!) zaowocuje w przyszłości wzmożonym zainteresowaniem mieszkańców Trzcianki wspaniałą muzyką synkopowaną.
Jazz, to w końcu nie diabeł, trzeba jedynie tę muzyke poznać i się z nią zaprzyjaźnić.
I taką ideę chce zaszczepić na "moim podwórku" - Krzysztof Medyna.
Dzięki Krzysztofie za wszystko - lepszego prezentu dla mnie i mieszkańców Trzcianki nie mogłeś zrobić.

Ps.2 * - Timothy Imlay

Grotowski – to nazwisko już samo w sobie elektryzuje świadomość każdego adepta czy nawet amatora poruszającego się w świecie kultury i sztuki. Przyciąga, fascynuje i zmusza do bliższej penetracji, do zapoznawania się i dociekliwego zagłębienia w wizjonerstwo artysty. Podobnie jest z wystawą wielkoformatowego, niepublikowanego dotąd, cyklu zdjęć Andrzeja Paluchiewicza „Mój Grotowski”, którą będzie można podziwiać w Centrum Sztuki WRO, począwszy od 19 marca do 19 kwietnia 2009 r.
Niezwykle ciekawym urozmaiceniem ekspozycji będą audiowizualne instalacje, do których dźwięk skomponował amerykański artysta Timothy Imlay. Mówiąc językiem Grotowskiego, aktor pozwala, by rola przeniknęła weń. Tak samo Paluchiewicz zdołał przeniknąć ze swoim aparatem w pozornie niedostępny świat Teatru Laboratorium. Dotarł do jego jądra, uchwycił epicentrum, stworzył dzieło życia.

:arrow: "Grotowski w obiektywie Andrzeja Paluchiewicza" :13-03-2009r.

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-10-02 16:19:49
Płyta "REQUIEM" dotarła przedpremierowo do kilku rozgłośni radiowych w Polsce - głównie do radiostacji tradycyjnie nadających audycje jazzowe.
I tutaj należy spodziewać się prezentacji tych nagrań.
Myślę o słuchaczach programów jazzowych PR pr. II (Tomasz Tłuczkiewicz - "Czas na jazz" - czwartki 22:05, Paweł Brodowski - "Puls jazzu" co wtorek - godz. 22:05, Hubert Chutowski), PR pr.III (Jan Ptaszyn Wróblewski - poniedziałki "Trzy kwadranse jazzu" godz. 22:15) oraz Radia Wrocław i Radio Jelenia Góra (w obydwu swe jazzowe okienka prowadzi Andrzej Patlewicz), Radia Kraków (Antoni Krupa i jego co-piątkowy "Klub jazzowy Helikon" godz.22:00), Radia Merkury i audycja "Błękitny jazz" - Ryszarda Glogera - co niedziela - godz.22:00), którzy będą mieli możliwość wzięcia udziału w prawdziwej uczcie muzycznej z rzadko granymi kompozycjami Krzysztofa Komedy w pięknej aranżacji i rewelacyjnym wykonaniu amerykańskiego zespołu Komeda Project.
Kazimierz Wlekły zapowiedział także prezentację "REQUIEM" w swej najbliższej - wtorkowej audycji "Z mojej płytoteki" w Radiu MegaMuzik - http://www.radiomm.pl/ - przypominam godzina 20:00-21:00 i Suplement po 21:00.

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-10-03 17:45:44
Andrzej Patlewicz - dziennikarz muzyczny z Polskiego Radia Wrocław informuje, że płyta "Requiem" kwintetu Komeda Project - już wkrótce na antenie! :)

Prezentacja radiowa w Polskim Radiu Wroclaw bedzie miala miejsce w najblizsza niedziele 4 pazdziernika po 21.00 w pasmie z jazzem.
Mozna nas sluchac http://www.prw.pl
Z jazzowymi uklonami
Andrzej Patlewicz
Head of JAZZ


:arrow: Niedziela w Radiu Wrocław - prowadzi Andrzej Patlewicz i Piotr Baron.

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-10-06 14:57:01
PRZYPOMNIENIE!
ratajczak bogdan
Kazimierz Wlekły zapowiedział także prezentację "REQUIEM" w swej najbliższej - wtorkowej audycji "Z mojej płytoteki" w Radiu MegaMuzik - http://www.radiomm.pl/ - przypominam godzina 20:00-21:00 i Suplement po 21:00.


cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-10-07 10:04:16
Kazimierz Wlekły w swej cotygodniowej audycji Radia MegaMuzik - "Z mojej płytoteki" nadał wczoraj (jako pierwszy w Polsce!!!) całą płytę "Requiem".
Zaryzykowałbym nawet śmiałą tezę, że była to ŚWIATOWA PREMIERA CD "REQUIEM".
:arrow: Z mojej płytoteki 06.10.2009: Komeda Project "Requiem"

A teraz aktualność - jakże radosna. :D

NEWS!

Na blogu zespołu Komeda Project - MySpace możemy przeczytać:

:arrow: BLOG KOMEDA PROJECT

środa, października 07, 2009
Over 10,000 HITS on YouTube and a NEW http://www.komedaproject.com Look.
The Kattorna youtube.com video featuring Komeda Project and Jeremy Pelt has been viewed over 10,000 times! It's hit the 10,000 mark earlier today, on Tuesday October 6. It can be viewed right here on our myspace.com home page if you haven't done so already.
And last but not least: http://www.komedaproject.com - our home page - has been redesigned and sports a totally new look now!
Plus more sound clips, more pictures, more reviews, more everything!


:arrow: 10 000 odsłon videoclipu "Kattorna" kwintetu Komeda Project na YouTube!!!

Wielkie gratulacje dla muzyków, których gra zainteresowała tylu miłośników jazzu na całym świecie, a zwłaszcza talentu kompozytorskiego Krzysztofa Komedy.
To się nazywa propagowanie muzyki Komedy w 40 rocznicę jego śmierci.
Muzyka nie zna granic, trzeba ją jedynie uwolnić i pokazać światu.

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-10-10 10:18:21
Miło mi poinformować, że przełożony termin prezentacji płyty "Requiem" nie jest odległy w czasie.
Andrzej Patlewicz - prezenter audycji jazzowej "Różne Barwy Jazzu" w PR Wrocław - przesłał następujące wyjaśnienie owego "poślizgu" programowego.
(...) Tez sie nie spodziwalem ze Piotrek Baron, ktory jest moim gosciem programu przyniesie material na 40 minut, stad tez zaplanowany KOMEDA wypadl. Oczywiscie bedzie w najblizszym wydaniu programu. Z gory przepraszam.
Z jazzowymi uklonami
Andrzej Patlewicz
Head of JAZZ
Polskie Radio Wroclaw


A zatem miłośników dobrego jazzu, Krzysztofa Komedy i kwintetu Komeda Project zapraszam do odbiorników w najbliższą niedzielę (11.10.2009) na godzinę 21:00.

Radia Wrocław można słuchać klikając w link :arrow: http://www.prw.pl

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-10-12 16:49:26
No i w końcu zagrało!
Było naprawdę pięknie i uroczyście - aż ciarki szły po plecach.
Andrzej Patlewicz we wczorajszej audycji "Różne barwy jazzu" w PR Wrocław zagrał znakomicie zestawioną muzykę.
Nie wiem czy to był przypadek, ale trzy ostatnie sekwencje muzyczne poświęcił zmarłym muzykom.
Jaco Pastoriusowi (we wrześniu była 22 rocznica), Zbyszkowi Seifertowi (właśnie przypada 30. rocznica jego śmierci) - okrasą były dwa nagrania z ostatniej płyty Jarka Śmietany "A Tribute to Zbigniew Seifert" z solówkami wielu wybitnych wiolinistów ze świata i Polski.
Zwieńczeniem programu była prezentacja trzech kompozycji Krzysztofa Komedy z płyty Komeda Project "REQUIEM" - kolejno "Ballad For Bernt", "Prayer and Question" oraz "Dirge for Europe".

:arrow: Moźna wysłuchać muzyki i zapowiedzi Andrzeja Patlewicza z jedną małą "oszibką" :)

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-10-22 13:59:05
Amerykanskie reminiscencej na temat najnowszej płyty kwintetu KOMEDA PROJECT - "REQUIEM".
Tylko przyklasnąć i cieszyć się z takiego ciepłego przyjęcia albumu i takiej rekalamy zarówno samego zespołu, jak i muzyki Krzysztofa Komedy w Ameryce.
Brawo, brawo, brawo...


CD Review: The Komeda Project – Requiem
October 21, 2009 · Leave a Comment

To say that an album is as important as it is good could be interpreted many different ways – but the second release by the Komeda Project is in the best sense of the word. Pianist/composer Krzysztof Komeda is not unknown to fans of both jazz and cinema (quick to pick up on Komeda’s trademark cinematic style, Roman Polanski enlisted him to write film music for Knife in the Water and Rosemary’s Baby). But Komeda is overdue for a revival, and fortuitously we have the Komeda Project to renew interest in a figure who is something of a doomed legend in jazz history. Komeda died in 1968 at age 37 from complications of a head injury sustained under mysterious circumstances. Medical malpractice or something even more sinister may also have played a role (the Polish communist regime, not particularly fond of western-inclined jazz musicians, is suspected by some). The Komeda Project’s first album Crazy Girl covered some of Komeda’s more accessible, straight-up compositions – “club music,” as the group puts it. This time around, group leader and pianist Andrzej Winnicki is joined by his powerhouse countryman, saxophonist Krzysztof Medyna, noted New York trumpeter Russ Johnson and an American rhythm section of Scott Colley on bass and Nasheet Waits on drums, working their way with equal parts care and abandon through a selection of Komeda’s darkest works. Much of this sounds like a less jarring Balkan version of Mingus, ranging from moody to outright gloomy. At its best, Komeda’s work is extraordinarily affecting – it refuses to let the listener go, and the band here does justice to the material as well as including two original compositions by Winnicki that often vividly echo Komeda.

The album opens with the three-part Night-time, Daytime Requiem, written for Coltrane. Its Trane influence isn’t felt in its haunting, almost Satie-esque piano but it is very much present in the sax chart, and Medyna attacks it with an aptly rapidfire, inspired aggression. Like much of the rest of the music here, it’s strikingly imagistic and wouldn’t be out of place in an arthouse suspense film, matching wary trills to an uneasy mid 2oth century urban bustle a la Mingus or mid-50s Miles. Ballad for Bernt, from the Knife in the Water score, is sad and beautiful with a particularly poignant Johnson solo. The aptly titled Dirge for Europe is literally a funeral march, Waits and Colley impressively taking it lento but managing to imbue it with an almost reluctant swing.

Astigmatic, which served as something of a signature song for Komeda, gets a clever, playful treatment through its Brubeck-esque opening section, grows insistent with Johnson and Medyna sailing overhead and grows to where Medyna decides to take a full-tilt run for the border with some wild, Turkish-flavored swirls and wails – it’s easily the most adrenalizing moment here. Prayer and Question is the most overtly Mingus-inflected number here, an imploring dialogue between piano and sax that grows to a lengthy, scurrying chase scene. Of the Winnicki originals here, there’s the expressive, expansive ballad Elutka, bass and drums roaming casual and free beneath somewhat rubato piano, and the cd’s concluding cut, Anubis, a pensively shape-shifting Komeda homage that does justice to its main inspiration. Overall, this is an inspired and impressive reintroduction to a great cult artist who would no doubt have transcended that category had he not been cut down before his time.

Happily, the Komeda Project plays the occasional live show as well (they’ve recently made the Cornelia Street Cafe their New York home) – check bac


:arrow: Lucid Culture

cdn. :)

(**)
Kazimierz Wlekły
2009-10-25 20:42:06
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2009-10-25 20:42:06 przez Kazimierz Wlekły
Krzysztof Medyna w Trzciance 25.10.2009
Kazimierz Wlekły
2009-10-25 20:57:02
K. Medyna i Timothy Imlay w Trzciance 25.10.2009
ratajczak bogdan
2009-11-05 09:01:45
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2009-11-05 09:01:45 przez ratajczak bogdan
W dniu 4 listopada, kilka dni po premierze najnowszej płyty kwintetu Komeda Project na najbardziej prestiżowych stronach, poświęconych światowym nowinkom jazzowym
:arrow: "all about jazz" ukazała się recenzja płyty "REQUIEM" pióra Jacoba Baekgaarda.
:arrow: Jacob Baekgaard
Świetnie zredagowana strona, ułatwiająca zapoznanie się zarówno z dorobkiem samego Krzysztofa Komedy jak i poszczególnych muzyków, którzy wzięli udział w nagraniach.
POLECAM!


cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-11-09 08:58:18
Następna rzeczowa i pozytywna opinia o płycie.

Requiem
Komeda Project | WM Records (2009)

By Budd Kopman - Comments
With the magnificent Requiem, pianist Andrzej Winnicki and saxophonist Krzysztof Medyna solidify and enhance their reputations as the prime promoters of the essential music of the Polish pianist and composer Krzysztof Komeda (1931-1969). Komeda is widely recognized as the founder of modern Polish, and in a wider sense, European modern jazz. That he worked in Poland under Communist oppression is important. At its heart, jazz refuses to be pigeonholed, and it both allows and demands that its practitioners be utterly and freely themselves. It is this freedom that makes jazz subversive and the reason that totalitarian governments have always attempted to suppress it, since free minds cannot be controlled.

As leaders of the Komeda Project, Medyna and Winnicki remember Poland under the control of the Soviet Union, the clandestine underground sessions, the danger of daring to express oneself, and hence fully appreciate the freedom of the United States. Freedom, however, is not anarchy and real freedom is underpinned by rules, both explicit and implicit. In music, the rules are the mixture of tonality by key or mode and its derived harmony, melody or thematic fragments and rhythm. The nature of the music is the mixture of each part's individual strength, and result of their interaction at the lower musical level and the higher level of the players themselves.

Requiem contains, most wonderfully, two of Komeda's greatest compositions, "Night-time, Daytime Requiem" (listed as three tracks, which, however, run together) and "Astigmatic." Those who know the originals will appreciate Winnicki's arrangements as being fresh while acknowledging the past. Komeda's knack of creating memorable, highly emotional thematic phrases and then building large, logically inevitable structures that support vigorous improvisation is directly audible here.

The band's playing, individually and as a group, is superb. Medyna is always fiery and white-hot but under control - full of passion even his slower lines. This contrasts nicely with Winnicki's cooler playing. Russ Johnson, who has been with the group since its inception, stands between Medyna and Winnicki, playing the hot trumpet and cooler flugelhorn. The core trio is supported by the very sharp and incisive rhythm section of bassist Scott Colley and drummer Nasheet Waits. Medyna writes that they were chosen precisely for two reasons: they were not familiar with Komeda and have extremely sharp reflexes. Medyna wanted the music to combine the "sound of surprise" with the opposite of its internal logical structure, and on that note Colley and Waits deliver.

Crazy Girl (WM Records, 2007), the Komeda Project's previous release, was a welcome re-introduction to the work of Komeda. From this point of view, Requiem can only be termed as essential.

Komeda Project at All About Jazz.
Visit Komeda Project on the web.


Track listing: Night-time, Daytime Requiem (Part 1); Night-time, Daytime Requiem (Part 2); Night-time, Daytime Requiem (Part 3); Ballad for Bernt; Dirge for Europe; Astigmatic; Elutka; Prayer and Question; Litania; Anubis.

Personnel: Russ Johnson: trumpet, flugelhorn; Krzysztof Medyna: tenor & soprano saxophone; Andrzej Winnicki: piano; Scott Colley: bass; Nasheet Waits: drums.

Style: Modern Jazz
Published: November 06, 2009


:arrow: I ponownie świetna recenzja płyty "Requiem" - zamieszczona także w "all about jazz" tym razem swoją opinię wyraził sam Budd Kopman.
:arrow: BUDD KOPMAN
A to ma już swoją wymowę!

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-11-12 10:22:18
Profesjonalna strona internetowa kwintetu Komeda Project.

:arrow: All about KOMEDA PROJECT:

1. Buy & Listen to "Requiem"
2. Bio
3. Discs
4. Pick
5. Audio
6. Video
7. Shows
8. Press
9. Contact

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-11-12 18:15:58
I... kolej na recenzję "Requiem" prosto z Wielkiej Brytanii.

This review of REQUIEM was published on :arrow: The Vortex Jazz Club Website in UK
REQUIEM review by Chris Parker

Komeda Project
Requiem
WM Records WMD0-358852-2

Although they have retained trumpeter Russ Johnson from their previous (Krzysztof) Komeda Project album (2006's Crazy Girl), pianist/arranger/composer Andrzej Winnicki and saxophonist Krzysztof Medyna have opted for what they term the 'sound of surprise' from a new rhythm section, bassist Scott Colley and drummer Nasheet Waits, on this second collection of pieces by the great Polish composer/pianist.

Neither Colley nor Waits was apparently familiar with the music prior to recording, so there is indeed a freshness and spontaneity to their reaction to it; Waits's springy New Orleans parade-type tattoo on 'Dirge for Europe', for instance, tellingly contrasts with Olavi Louhivuori's more discursive approach on Tomasz Stanko's recent version of the same piece.

The album begins with the three-part Coltrane threnody, 'Night-time, Daytime Requiem', and contains a lengthy visit to Komeda's multi-hued classic 'Astigmatic', so there is a fair amount of sophisticated complexity in this music, but the melancholy beauty, the haunting moodiness of the late composer's work (qualities that made him so effective as a musical collaborator with film director Roman Polanski) are also faithfully evoked in the five pieces by him on Requiem.

The three main soloists are all highly accomplished, Medyna's unpredictable eloquence, Winnicki's subtle power and Johnson's resourcefulness and lyricism (he's rightly called 'a poet of the trumpet' by Medyna) bringing thoughtfulness and conviction not only to the aforementioned Komeda material, but also to the broken rhythms of 'Elutka' and the Coltrane-inspired modal piece 'Anubis', both by Winnicki. This is absorbing, affecting music, addressed with intelligence and passion, and provides yet more evidence of just how serious a blow to the jazz world was Komeda's premature death at 37, in 1969.


:arrow: The Vortex Jazz Club Website in UK

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-11-13 14:06:10
Kolejne światowe echa związane z płytą "REQUIEM".
Tym razem recenzja prosto z Kanady!

Music Review: Komeda Project - Requiem

Author: Jordan Richardson — Published: Nov 05, 2009 at 7:08 am 0 comments

BC Music Premium
Advertise here now

With a primary focus to bring new light to the music of Krzysztof Komeda, the Komeda Project’s Requiem picks up where Crazy Girl left off and pushes the music of the legendary Polish composer into new territory.

Led by pianist/composer/arranger Andrzej Winnicki and saxophonist Krzysztof Medyna, Komeda Project first made waves with their debut Crazy Girl. Requiem involves trumpeter Russ Johnson again, but brings along a few new components for the ride. Drummer Nasheet Waits and bassist Scott Colley are in on it, filling out the sound with their open-ended playing.

The “risk” in utilizing Colley and Waits lies in the simple fact that neither skilled musician was all that familiar with the work of Komeda. More than comfortable with such a “risk,” Medyna and Winnicki have created arrangements that allow free-flowing passages and improvisational surprises in to the structure of Komeda.

Beginning with the three part epic of “Night-time, Daytime Requiem,” the record surges forward with all the power of Komeda. Written after the Polish composer heard of John Coltrane’s death, the opening number is a deeply emotional homage that plays with tone and mood. Winnicki’s reworking is masterful, allowing each participant a moment in the spotlight.

Medyna’s wandering, piercing sax is all over the thrilling “Astigmatic, lending the song a breakneck, unpredictable tone. And the dark “Prayer and Question” plods ahead with guidance from Colley and Waits and an absolutely stunning burst of piano from Winnicki.

Krzysztof Komeda, who died just months shy of his 38th birthday in 1969, was one of Poland’s most famous modern composers. He was probably best known for his scores to the films of Roman Polanski, including 1968’s Rosemary’s Baby and 1967’s The Fearless Vampire Killers.

Tinges of eeriness infuse each piece with that natural Komeda style, but there’s also a tremendous amount of life and celebration to the music.

Based firmly on Winnicki and Medyna’s 30+ year partnership and the vibe of freshness brought by Colley and Waits, Requiem does well to bring the music of Komeda to new audiences without abandoning the passion and beauty Polish fans have known for decades.


:arrow: Music Review: Komeda Project - Requiem

:arrow: Jordan Richardson

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-11-20 20:10:12
Krzysztof Medyna ze znaną sobie swadą i dowcipem informuje o możliwości oddania głosu rekomendującego płytę "REQUIEM".
My tę płytę znamy już doskonale i cenimy za jej walory muzyczne.
Muzycy już swoje zrobili - przygotowali repertuar, zaaranżowali kompozycje Komedy na swój sposób, nagrali doskonałą płytę i ją wydali, dali szereg koncertów promujących (kolejne przed nimi - w tym także - taką mamy nadzieję - w Polsce), uzyskali świetne recenzje (dalsze wciąż napływają), teraz kolej na słuchaczy - ludzie z forum N.AE. takimi są.
Warto więc na nią postawić i polecić innym!
Ja już to zrobiłem...

Drodzy Przyjaciele,
Bądźcie tak wspaniałomyślni i wejdźcie na dwie kolejne strony z recenzjami płyty REQUIEM, a po ich przeczytaniu lub bez czytania klinijcie guzik ”recommend”, zlokalizowany po prawej stronie u góry.
Moja wdzięczność będzie dozgonna.
Pozdrawiam,
Krzysztof

:arrow: http://www.allaboutjazz.com/php/article.php?id=34564

:arrow: http://www.allaboutjazz.com/php/article.php?id=34560


cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-12-06 21:26:08
ZASKOCZE-nie???
Oczywiście, że nie!!!
Ten doskonały wynik zespołu Komeda Project w rankingu płytowym w Stanach, to zarazem wyraz uznania wszystkich tych, którzy wiedzą, co warta jest muzyka, która płynie prosto z serca.
Miło mi donieść, że płyta "Requiem" po niespełna 3 tygodniach od wejścia na listy rankingowe znajduje się na czele zestawień za ostatni miesiąc.
Oto jak prezentuje się aktualnie (6.12.2009) pierwsza dziesiątka rekomendowanych płyt jazzowych.

1. Komeda Project - Requiem (774)
2. David Murray and the Gwo ka Masters - The Devil Tried To Kill Me (164)
3. Wouter Hamel - Nobody's Tune (138)
4. Jacqui Naylor - You Don't Know Jacq (130)
5. Hank Jones / Oliver Jones - Pleased To Meet You (98)
6. Christian Wallumrod Ensemble - Fabula Suite Lugano (75)
7. Miguel Zenon - Esta Plena (48)
8. James Moody - 4A (47)
9. King Crimson - King Crimson: In the Court of the Crimson King (40th Anniversary Series) (37)
10. John Zorn - Femina (34)

Więcej:
:arrow: Top 25 Recommended CD Reviews in the last 30 days

cdn. :)

Ps. Krzysztof Medyna w imieniu swoim i zespołu Komeda Project skierował krótką informację do przyjaciół w Polsce.


Drodzy Przyjaciele w Polsce!

Coraz więcej publikacji dotyczących naszej płyty ”Requiem” pojawia się w światowych kręgach jazzowych. Jednym z ostatnich przykładów niech będzie załączona recenzja, opublikowana w Sounds of Timeless Jazz*.

Z wyrazami szacunku,

Krzysztof Medyna


*A o czym traktuje tekst opublikowany w Sounds of Timeless Jazz, o którym wspomina Krzysztof Medyna?
Proszę przeczytać i wyciągnąć wnioski.
Pouczająca lektura...

REQUIEM
THE KOMEDA PROJECT

Film music buffs may remember the renowned composer Krzysztof Komeda primarily for his haunting motion picture scores Fearless Vampire Killers, Knife in the Water, and Rosemary's Baby. However most free/avant-garde jazz lovers know of Komeda because of pianist/composer/arranger Andrzej Winnicki and saxophonist Krzysztof Medyna – the driving forces behind the collective known as Komeda Project. Their latest project titled REQUIEM, brings Komeda's music into the 21st century complete with fresh arrangements and with additional interpretations from the rhythm section composed of drummer Nasheet Waits and bassist Scott Colley. "Night-time, Daytime Requiem" is presented in three parts with a new Coltrane-esque feeling. Medyna's tremendous saxophone concepts, compositional focus and playing style is undoubtedly influenced by Coltrane and his integration of the free-blowing sound streams is a perfect example of his ability to engage the listener with his energy level and upper registers of his horn that lead into Winnicki's piano concepts which manifest the melodic statements with beautiful skill. Colley's exemplary pizzicato bass playing answers the pianistic grace offered from Winnicki in Part 2 is simply gorgeous. He never reaches for the bow, never risking losing the momentum of the piece and just plucks steadily and beautifully with mesmerizing tones. Part 3 opens with Russ Johnson's second thoughts on what is well within the parameters of Miles Davis’ trumpeting in Sketches of Spain. "Ballad for Bernt" provides an instant clue as to Komeda's intentions for sequencing the session – to blow furiously and then connect to the heartstrings of the listener with a warm ballad. "Dirge for Europe" with Waits’ funeral march drum accents behind Johnson's trumpet and the soprano saxophone of Medyna, is a probably one of the most telling of Komeda's laments. Its tragic undertones permeate this composition, making it extremely emotional and solemn. Overall the entire CD is brilliant and pays a beautiful tribute to one of Poland's most admired modern composers. Click on the CD cover to purchase.


:arrow: Sounds of Timeless Jazz

Oczywiście...
cdn. :)

(**)
Markovitz
2009-12-07 11:03:03
Widzę Bogdanie, że znikły zastrzeżenia dotyczące rzekomego braku recenzji tej płyty w Jazz Forum... No, nic. Dobrze, że jest recenzja, gorzej że trudno kupić płytę :)
ratajczak bogdan
2009-12-07 11:14:05
Otóż wiele dziwnego dzieje się w internecie. Także znikające teksty... :D
Rozwieję jednak Twoje dylematy (te, które przed chwilką unicestwił paskudny delate).
Dzisiaj rano otrzymałem od Krzysztofa Medyny informację uzupełniającą i wyjaśniającą wynikłe nieporozumienie.


Bogdanie!

Byłem w błędzie w tym sensie, że recenzja ukazała się jednak w „drukowanej” wersj JF, natomiast ja szukałem tego w elektronicznej formie, która jest dla mnie zupełnie niezrozumiała jeśli chodzi o jej strukturę. (...)


Stąd nastąpiła zmiana mojego tekstu i cytatu wcześniejszej poczty Krzysztofa.
Chyba wszystko jasne.

Ps. A co do samej płyty i możliwości jej nabycia - pisałem o tym w jednym z wcześniejszych postów.

:arrow: amazon.com

Teraz trwają rozmowy, aby płyta "Requiem" jednak pokazała się także w Polsce.

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-12-07 11:56:07
Mówimy o recenzji płyty "Requiem", autorstwa Ryszarda Borowskiego, zamieszczonej na stronie 70. grudniowego numeru "Jazz Forum".
Warto się z nią zapoznać i wyrazić swój stosunek do opinii autora.
Zawartość płyty przecież znamy dzięki licznym audycjom w PR, a i na forum były zamieszczone wielokrotnie linki do samej muzyki.

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-12-08 12:36:08
No i się porobiło.
Ale to było do przewidzenia, bo takiego szumu medialnego (w dobrym sensie tego słowa) w prasie, zwłaszcza amerykańskiej [WAŻNYCH płyt Amerykanie nie ignorują!], wokół płyty z muzyką Komedy nie wywołało TAM poprzednio żadne inne wydawnictwo.
Wczoraj rozmawialiśmy o Jazz Forum i nie całkiem dla mnie jasnej opinii o ostatniej płycie kwintetu Komeda Project, dzisiaj mam "ciepłą" jeszcze informację z pierwszej ręki [Krzysztof Medyna], że o "Requiem" i za jej sprawą o Krzysztofie Komedzie głośno jest, a wierzę, że będzie jeszcze głośniej, po opublikowaniu recenzji w "Jazz Times'ie".
To wprawdzie jedynie suche fakty, ale proszę sobie zdać sprawę z faktu, że piszą to Amerykanie, czytają Amerykanie, słuchją Amerykanie.
A skoro tak, to robią to także wszyscy zainteresowani jazzem na całym świecie.
Czy potrzeba lepszej rekomendacji na potwierdzenie faktu o wartości tej płyty i jej rezonansie w świecie?
Ale o tym i samej recenzji w odpowiednim czasie.

Bogdanie!

Dostaliśmy informację, że w jednym z dwóch najpoważniejszych magazynów poświęconych muzyce jazzowej, a mianowicie w "Jazz Times" ukazała się inormacja o pojawieniu się na rynku płyty "REQUIEM".
Recanzję płyty napisze w tym magazynie sam Bill Milkowski, który między innymi napisał biograficzną książkę o Jaco Pastoriusie.(...)


:arrow: Bill Milkowski - "JACO"

:arrow: Bill Milkowski: Rockers, Jazzbos & Visionaries


JAZZ TIMES
Komeda Project - Requiem

Pianist/composer/arranger Andrzej Winnicki and saxophonist Krzysztof Medyna are the driving forcing behind Komeda Project. Recruiting trumpeter Russ Johnson, bassist Scott Colley, and drummer Nasheet Waits, Komeda Project’s latest recording Requiem revives the music of legendary Polish composer/pianist Krzysztof Komeda with new arrangements that emphasize the soaring swells of the saxophone, the clefts of the rhythm section, and the twinkling chirping of the piano keys. The tracks have an Eastern European-cadence with incisions of straight-ahead jazz in the lacing and spurts of spontaneous combustion from the horns. It’s an album with greatly embellished pieces that propel the music forward while sharpening the group’s communicative tendencies and ability to articulate their phrases.

Requiem is the follow up to Komeda Project’s previous release Cray Girl, and showcases a new translation for Krzysztof Komeda’s work particularly in the rhythm section as Colley and Waits apply their talents as hard-bop proponents. “Dirge For Europe” features the active interplay between Johnson’s trumpet and Medyna’s saxophone as Waits applies a propulsive, New Orleans-style rhythm pattern. The three-part epic “Night-time, Daytime Requiem” and the squiggly procession of Winnicki’s keys in “Astigmatic” have a contemporary-bent as musicians move in and out through a revolving door. Winnicki’s modal for “Anubis” is inspired by the music of John Coltrane and is one of Requiem’s two non-Komeda originals. The other one is Winnicki’s turbulent rubato “Elutka” which showcases the duet of the soprano saxophone and the piano. The movements in the arrangements are enigmatic, soaring and retracting in whimsical drifts and coordinating the instruments in diverse patterns.

Born and raised in Poland, Andrzej Winnicki and Krzysztof Medyna have very strong ties to Poland’s modern composer and bandleader Krzysztof Komeda who was best known for his scores in Roman Polanski films. A self-taught musician, Komeda made an indelible impression on avant garde and experimental jazz formats and is best remembered for his compositions in such cult films as 1962’s “Knife In The Water, 1967’s “The Fearless Vampire Killers,” and 1968’s Rosemary’s Baby.” Winnicki and Medyna’s homage to Komeda’s works in Requiem displays their background in European classicism and Slavic-inspired modals. The two have been working together for over thirty years, and they still show joy in coming up with new ideas for their collaborations. Requiem is a collaborative effort that allows its musicians to interpret Komeda’s material using their own voices, and polishing Komeda’s material to a contemporary shine.


:arrow: Jazz Times i "Requiem" - informacja

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-12-09 17:53:55
Dzisiaj kolejna recenzja "Requiem" ze świata.

Imrovijazzation Nation
Issue #97 Reviews


Komeda Project - REQUIEM: Pianist/composer/arranger Andrzej Winnicki, saxophonist Kyzysztof Medyna are joined on their second CD by trumpeter Russ Johnson, bassist Scott Colley and drummer Nasheet Waits for an adventure that hardcore jazzers 'round the globe will have to HAVE in their collections! If you're one of those "smooth jazz" listeners who want no danger or challenge in your listening, move on down the rack... there is a really "free" musical environment being promoted here, especially on burners like the opener, "Night-Time, Daytime Requiem Part1", one of my favorite pieces on the album... but it's a different kind of high-energy... they use the silences as much as the sound itself to suck you into their vortex. Listeners inclined towards something a bit more conventional will like "Astigmatic" better, I imagine... it's still not "MOR" (middle of the road) at all, but it features the piano in a more "out-front" mode & so will sound more like something you've heard from the greats. My absolute favorite (probably because of the horn duos) was "Ballad for Bernt", where you get to hear just how tight the players are together... Johnson's trumpet sounds like it's married to Medyna's reeds, & the bass & drums are crystal clear & full of talent you won't soon forget. Recording is superb, and I can guarantee that if you've even a little adventure in your ears, you'll agree when I declare this one MOST HIGHLY RECOMMENDED. The "EQ" (energy quotient) rating is 4.91, pretty high on the scale of 1-5. Get more information at http://www.komedaproject.com Rotcod Zzaj


Proszę też zwrócić uwagę na wysoką ocenę wystawioną przez recenzenta - 4.91 w skali do 5.00.

:arrow: http://zzaj.freehostia.com/Z97Reviews.htm

Dla niecierpliwych:
:arrow: PLIKI MP3 "REGUIEM" do pobrania!!!

lub na stronach CD Baby:
:arrow: MP3 "REQUIEM"

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-12-09 19:24:52
Pojawienie się płyty "Requiem" odnotowała również irlandzka prasa :arrow: IRISHTIMES.COM
W dziale "Jazz" - RAY COMISKEY - w cotygodniowych recenzjach obok ostatniej płyty Tomasza Stańko "Dark Eyes" odnotował fakt pojawienia się płyty Komeda Project "Requiem".

IRISHTIMES.COM

KOMEDA PROJECT
Requiem

WM Records ***

Komeda Project is the brainchild of Polish veterans Krzysztof Medyna (tenor/soprano) and Andrzej Winnicki (piano), who, with US trumpeter Russ Johnson, have already made an album of Komeda’s music. For their second they brought in Scott Colley (bass) and Nasheet Waits (drums), who give a harder edge to some of Komeda’s best-known works. Winnicki and the ’Trane-inspired Medyna are forthright, capable players, passionately engaged with the music, but it’s Johnson who brings a poet’s sensibility to bear on the pieces. Colley and Waits are brilliant and flexible enough to make this more muscular take on the compositions work, and to a degree it does. But over it looms Stanko’s great ECM album Litania (1997), which illuminates the dignity of such as Night-time, Daytime Requiem, Litania and Ballad for Bernt in a way not quite answered here. http://www.komedaproject.com


cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-12-10 16:11:32
:arrow: OFICJALNA strona KRZYSZTOFA KOMEDY

Tu także odnotowano ukazanie się najnowszej płyty Komeda Project - "Requiem".

NOWOŚCI
Firma WM Records, w roku 2009, wydała płytę grupy Komeda Project pt. "Requiem".
Na płycie znajdują się następujące kompozycje Krzysztofa Komedy: Night-time, Daytime Requiem, Ballad for Bernt, Dirge for Europe, Astigmatic, Prayer and Question, Litania.
Skład zespołu: Russ Johnson - tr, fhorn, Krzysztof Medyna - ts, ss, Andrzej Winnicki - p, Scott Colley - b, Nasheet Waits - dr.


Jakże by inaczej?

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-12-11 16:36:35
Nowojorski muzyk i krytyk jazzowy David Adler na swym blogu (nominated for Blog of the Year, 2009 Jazz Awards (Jazz Journalists Association) także dostrzegł i wyróżnił "REQUIEM".

David R. Adler
The week on disc (59)
In case you missed the last one...

Eric Alexander, Revival of the Fittest (HighNote)
Simon Fisk Trio, Unless (Plunge)
Dana Hall, Into the Light (Origin)
Komeda Project, Requiem (WM)
Phoenix Ensemble with Mark Lieb, Clarinet Quintets: Morton Feldman, Milton Babbitt (Innova)
In the Country, Whiteout (Rune Grammofon)


:arrow: Lerterland

:arrow: David Adler

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-12-12 20:32:45
:arrow: POLISH CULTURAL INSTITUTE pośród wielu innych dobrych polskich płyt jazzowych informuje także o "REQUIEM"

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-12-14 18:14:10
Piękną recenzję muzykom Komeda Project oraz płycie "REQUIEM" wystawił ceniony w świecie portal poświęcony muzyce jazzowej: "JAZZ REVIEW.COM"
No i znowu głośno mówi się w Stanach o Krzysztofie Komedzie.

:arrow: Jazz Review.com

Jazz Review.com
Requiem is a contemporary jazz journey that will captivate its listening audience with its boldness, daring, and discreet sense of verve and style. The performers are excellent, and all solo work is remarkably strong, fulfilled, and imaginative.

The running total time for the CD collection is 59:43, and each song is interesting in its own right. There are ten selections. The titles are Night-time, Daytime Requiem, Part 1, Part 2, and Part 3," "Ballad for Bernt," "Dirge for Europe," "Astigmatic," "Elutka," "Prayer and Questions," "Litania," and "Anubis."

The main focus of Requiem is the music of Krzysztof Komeda (the composer of music for such movies as "Rosemary's Baby," "Knife in the Water," "The Fearless Vampire Killers," among others). The jazz rhythm is exciting in the performances. Krzysztof Komeda, one of Poland's most famous contemporary composers and leading bandleaders, died prematurely at age thirty-seven during 1969. He formed an internationally-known and respected jazz quintet which performed when he was alive. One of his most important jazz releases was Astigmatic during 1966.

This collection will surprise and delight its listeners with its modernistic approaches and unusual blend of world jazz themes and contemporary jazz. You won't be disappointed with it! For those who like their jazz intimate, fast-paced, and imaginative, this is one to have in the home library!




cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-12-15 21:39:17
11 grudnia br. ważna branżowa witryna internetowa :arrow: "JAZHOUSE DIARIES" zaprezentowała zestawienie ulubionych płyt jazzowych prominentnego i opiniotwórczego recenzenta licznych pism jazzowych - STUARTA BROOMERA - za rok 2009.
Nie zabrakło w nim także "Requiem" - Komeda Project.

JAZZHOUSE DIARIES
Stuart Broomer: 25 Favorite CDs

December 11th 2009
Contributor: All About Jazz-New York; Musicworks; Point of Departure; Signal to Noise; Toronto Life.
FAVORITE 25 RECORDNGS OF 2009
SIXTEEN FAVORITE NEW RECORDINGS OF 2009

Derek Bailey & Agusti Fernandez A Silent Dance (Incus)
Samuel Blaser Quartet Pieces of Old Sky (Clean Feed)
Anthony Braxton/ Maral Yakshieva Improvisations (duo) 2008 (SLYD Records)
John Butcher Group somethingtobesaid (Weight of Wax)
Circulasione Totale Orchestra bandwidth (rune)
Marilyn Crispell Live at Nya Perspektiv Festivals (Leo)
Die Enttäuschung (Rudi Mahall, Axel Dörner, et al.) Die Enttäuschung (Intakt)
Peter Evans Nature/Culture (psi)
Fast ‘n’ Bulbous Waxed Oop (Cuneiform)
John Hébert Byzantine Monkey (Firehouse 12)
Komeda Project Requiem WM Records
Joëlle Léandre / George Lewis Transatlantic Visions (RogueArt)
Tony Malaby’s Apparitions Voladores Clean Feed
Evan Parker Electro-Acoustic Ensemble The Moment’s Energy (ECM)
Eddie Prévost/ Ross Lambert/ Seymour Wright Invenio ergo/sum (Matchless)
John Zorn O’o (Tzadik)


cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-12-23 13:48:29
Z ostatniej chwili:

Enigmatic and elliptical, Komeda Project features the great compositions of the great Polish music composer Krzysztof Komeda who died at an early age, 39. Under thoughtful improvisers as are assembled in this second recording this music flurishes in many directions. Very satisfying (...)


:arrow: vallejo nocturno - 21.12.2009

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-12-28 13:31:13
Komeda Project "Requiem" - ziemi włoskiej do Polski...
Data pubblicazione: 27/12/2009

Marco Buttafuoco
Quella di Komeda è certo una musica scrittura intrisa di straziata malinconia slava e di una certa profonda, sofferta religiosità (elemento caratterizzante, d'altronde, dell' anima polacca), come molti titoli dei suoi brani testimoniano. La lettura di Tomas Stanko nel disco citato era forse, per semplificare, più europea ed intimista. Quella del Komeda Project è più dentro alla vicenda del jazz americano degli anni '60, Si sentono Trane ed i suoi epigoni (ma il sassofonista Krisztof Medyna cita nel Requiem delle prime tracce anche Jan Garbarek) e, forse in maniera ancora più accentuata, Charles Mingus. Da notare come recentemente il quintetto si è rinnovato sostituendo Michael Bates con Scott Colley al contrabbasso e Dave Anthony con Nasheet Waits alla batteria, ottenendo così un suono più drammatico, più nero al gruppo di quello espresso nel precedente album.

Paradigma di ascolto di questo cd è il quinto titolo "Dirge for Europe", episodio segnato da sequenze coltraniane e reminiscenze klezmer, tessute su un mesto andamento processionale dettato dagli straordinari tamburi di Nasheet Waits.

Bel disco, intenso e sofferto. Riuscito anche nei due originals firmati dal pianista Andrzej Winnicki. Una testimonianza significativa di come la musica afro americana abbia messo radici nel cuore di milioni di persone in tutto il mondo, diventando linguaggio universale.



:arrow: Jazzitalia

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-12-29 11:04:56
Koniec roku to posumowania.
All About Jazz prezentuje "Top 100" za 2009 rok, a w nim rekomendowane recenzje płyty "Requiem" Komeda Project zawędrowały wysoko: # 3, # 4, # 9 !!!

:arrow: BLOG KOMEDA PROJECT - 28.12.2009

:arrow: TOP 100

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-12-29 21:46:28
SPECJALNY PREZENT NOWOROCZNY ZESPOŁY KOMEDA PROJECT!!! :D

Krzysztof Medyna
Od dzisiaj przez osiem kolejnych dni można słuchać całej płyty REQUIEM logując się na http://www.allaboutjazz.com/

W miejscu zatytułowanym Listening Party, po prawej stronie ekranu, trochę poniżej rubryki Showcase Spotlight można wybrać dowolny utwór lub wysłuchać wszystkich.

Zapraszam,

Krzysztof Medyna


:arrow: blogs.myspace.com/komedaproject

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-12-31 12:38:14
ODGŁOSY Z SERBII

:arrow: Jazzin Top 10: Zlatan Dimitrijević

# 5 - Komeda ProjectRequiem (WM Records)

Requiem je drugo izdanje benda Komeda Project, predvođenog dvojicom poljskih muzičara, pijanistom Andrzej Winnickim i saksofonistom Krzysztof Medynom, čiji je cilj da podsete na veličinu jedne od najintrigantnijih i najupečatljivijih evopskih muzičkih figura prošlog veka – Krzysztofa Komedu. Za razliku od prvenca Crazy Girl, Requiem se bavi nešto mračnijom stranom Komedinog opusa. Poljski dvojac je potpomognut eminentnim američkim kolegama, trubačem Russ Johnsonom, basistom Scott Colleyem i bubnjarem Nasheet Waitsom. Kombinujući Komedine stvari i autorske kompozicije, sa uspehom i autentičnošću čuvaju kult Krzysztofa Komede među tek stasalom generacijom džez fanova, pri tom ne prezajući ni od citiranja drugih veličina, kao što su Mingus ili Coltrane.


cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-12-31 17:07:06
A CO NA TO WE FRANCJI...?

:arrow: Alex Dutilh na stronach OPEN JAZZ umieścił "Requiem" obok płyt Tomasza Stańki, Enrico Ravy, Dr. Lonnie Smitha, czy Milesa Davisa

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-12-31 17:26:25
I... HISZPANII

Pachi Tapiz
28 de diciembre de 2009
Komeda Project: Requiem

Requiem: el segundo CD del Komeda Project. Dos músicos polacos (el saxofonista Krzysztof Medyna, el pianista Andrzej Winnicki) dirigiendo el proyecto, junto a tres músicos norteamericanos: el trompetista Russ Johnson y una rítmica integrada por dos músicos de primer nivel. Scott Colley y Nasheet Waits no habían participado en las formaciones anteriores de este proyecto y se enfrentaron en la grabación por primera vez a este repertorio. La música, toda ella salvo dos temas obras de Winnicki, fue compuesta por Krzystof Komeda. Un pianista y compositor fallecido en 1969 cuyo mayor reconocimiento le llegó por componer la música de algunas películas de Roman Polanski (La semilla del diablo o El baile de los vampiros entre otras). Sin embargo, su carrera como músico no consistió únicamente en su tarea de compositor, y en los años 60 dirigió un grupo en el que participaron el trompetista Tomasz Stanko (que en 1997 grabó en ECM Litania, compuesto exclusivamente por composiciones de Komeda), y el saxofonista y violinista Michel Urbaniak.(...)


:arrow: Buscando un nombre Un lugar de opinión en Tomajazz.

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2009-12-31 18:04:06
CO O REQUIEM PISZĄ W KANADZIE?

David Luhrssen
The haunting lullaby that opens Rosemary’s Baby is undoubtedly the best-known music by composer Krzysztof Komeda, who wrote the scores for several Roman Polanski films before his death in 1969, just before his 38th birthday. But he was also involved in a thriving European jazz during the ’60s. The crack musicians of Komeda Project are dedicated to bringing its namesake’s jazz compositions to renewed attention. The material chosen for Requiem suggests that Komeda used jazz as a sonic palette of many colors—from moody and anxious to assertive and reticent—and worked from the inspiration of ambitious jazz artists such as Duke Ellington and John Coltrane.


:arrow: Express milwaukee.com

W Kanadzie także słuchają "Requiem"!

95.9 FM in Winnipeg,
Manitoba Canada

October 24, 2009 Playlist
Plunge ** Falling With Grace - Immersion ** Reveille
Plunge ** Falling With Grace - Immersion ** Just Like Alice
Vijay Iyer Trio ** Historicity - ACT ** Somewhere
Yves Leveille ** Soho - Effendi ** Manifeste
Frank Lozano Group ** Colour Fields - Effendi ** Buiumeana
Darius Jones Trio ** Man’ish Boy - AUM Fidelity ** Chasing The Ghost
Harris Eisenstadt ** Canada Day - Clean Feed ** Ups and Downs
The World According To James ** Lingua Franca - Lamplight ** Keep No Secrets Tell No Lies
Hour Two
Dave Tull ** I Just Want To Get Paid - Toy Car ** I Just Want To Get Paid
Dave Tull ** I Just Want To Get Paid - Toy Car ** The Airplane Song
Andre Leroux ** Corpus Callosum - Effendi ** Cadenza For Nationz
Alex Terrier NY Quartet ** Roundtrip - Ind. ** Le Miroir des Anges Déguises
Jan Gunnar Hoff ** Magma - Grappa ** Life
Mark Weinstein /Omar Sosa ** Tales From The Earth - Ota ** Flirtation
Hour Three
Plunge ** Falling With Grace - Immersion ** Mungo
Tony Wilson Sextet ** The People Look Like Flowers At Last - Drip Audio ** Arpeggio
Komeda Project ** Requiem - WMD ** Astigmatic
Barry Romberg ’s Random Access ** Was, Shall, Why, Because - Romhog ** Urban Landscape
Darius Jones Trio ** Man’ish Boy - AUM Fidelity ** Forgive Me
Komeda Project ** Requiem - WMD ** Anubis
The Thing ** Bag It! - SMJZ ** Hot Doug
Plunge ** Falling With Grace - Immersion ** Wagdanz


December 19, 2009 Playlist
Hour One
Bobby Previte ** Pan Atlantic - Auand ** Veltin
Alex Jenkins’ Sound Immersion ** Generosity - Prescott ** Jump Cut
Simon Fisk Trio ** Unless - Plunge ** What Do You Mean?
Eric St. Laurent ** Epoch - ind. ** Moloch
Tony Passarell 5tet ** The Path - Prescott ** The Path
Jon Lundbom ** Accomplish Jazz - Hot Cup ** Truncheon
The Bad Plus ** Give - Columbia ** Iron Man
Hour Two
Dave King ** Indelicate - Sunnyside ** Bees
Komeda Project ** Requiem - WM Records ** Night-time Daytime Requiem (Part 1)
Komeda Project ** Requiem - WM Records ** Night-time Daytime Requiem (Part 2)
Komeda Project ** Requiem - WM Records ** Night-time Daytime Requiem (Part 3)

Dafnis Prieto ** Live At Jazz Standard NYC - Dafnison ** Intro Absolute
Dafnis Prieto ** Live At Jazz Standard NYC - Dafnison ** Trio Absolute
Ramona Borthwick ** One Of Us - Leitmotif ** Retrospeak
Ted Sirota’s Rebel Souls ** Seize The Time - Naim ** The Keys To Freedom
Hour Three
David Fiuczynski ** Come Together - NYC ** Tomorrow Never Knows
Ann Dyer ** Revolver A New Spin - Premonition ** Tomorrow Never Knows
Ann Dyer ** Revolver A New Spin - Premonition ** Rain
Ramona Borthwick ** One Of Us - Leitmotif ** Eight Winds
Eric St. Laurent ** Epoch - ind. ** Turquoise
The October Trio ** Looks Like It’s Going To Snow - Songlines ** Found
Peter Apfelbaum ** Signs of Life - Antilles ** Candles and Stones
Peter Apfelbaum ** Signs of Life - Antillles ** Chant #11

:arrow: ONE MAN'S JAZZ

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2010-01-13 22:22:27
Jazz Critics Cast Their Votes for the Village Voice Jazz Critics Poll: 2009

Koniec roku 2009 przynióśł kilka ważnych wyników dla zespołu Komeda Project i ich płyty "REQUIEM".
Dwaj amerykańscy krytycy - Kevin Lynch i Stuart Broomer w swych zestawieniach najciekawszych płyt jazzowych roku ujęli własnie tę płytę.

The ballots are cast for the best jazz new releases & reissues of 2009. Here are the lists containing Requiem:

Kevin Lynch (US-UK Review, Madison [WI] Capital Times)

NEW RELEASES
1. Komeda Project: Requiem (WM)
2. Laurence Hobgood: When the Heart Dances (Naim)
3. Vijay Iyer: Historicity (ACT)
4. Enrico Pieranunzi-Marc Johnson-Joey Baron: Dream Dance (CAM Jazz)
5. Amina Figarova: Above the Clouds (Munich)
6. Jim Hall & Bill Frisell: Hemispheres (ArtistShare)
7. Marcin Wasilewski: January (ECM)
8. Robert Glasper: Double Booked (Blue Note)
9. Tom Gullion: Carswell (Momentous)
10. E.J. Strickland: In This Day (Strick Musik)
REISSUES
1. J.R. Monterose: Original Quartet and Quintet: Complete Studio
2. Recordings (Gambit)
3. Stan Getz: Apasionado (Verve)
4. Charley Patton: This Is the Blues (Proper)
VOCAL
Kelsey Jillette: The Water Is Wide (CAP)
DEBUT
E.J. Strickland: In This Day (Strick Musik)
LATIN
Wayne Wallace: ¡Bien Bien! (Patois)


Stuart Broomer (All About Jazz-New York, pointofdeparture.org)

NEW RELEASES
1. Evan Parker: The Moment's Energy (ECM)
2. John Butcher: somethingtobesaid(Weight of Wax)
3. Sun Ra: Live in Cleveland (Golden Years)
4. Peter Evans: Nature / Culture (Psi)
5. Joëlle Leandre and George Lewis: Transatlantic Visions (RogueArt)
6. The Enttäuschung (Axel Dörner, Rudi Mahall, Jan Roder, Uli Jennessen): The Enttäuschung (Intakt)
7. Fast 'n' Bulbous: waxed Open (Cuneiform)
8. Samuel Blaser: Pieces of Old Sky (Clean Feed)
9. John Hebert: Byzantine Monkey (Firehouse 12)
10. Komeda Project: Requiem (WM)
REISSUES
1. Anthony Braxton: Creative Orchestra (Köln) 1978 (Hatology)
2. Charles Tyler: Saga of the Outlaws (Nessa)
3. Sun Ra: Featuring Pharoah Sanders & Black Harold (ESP-Disk)
VOCAL
Sainkho Namchylak & Dickson Dee: Tea Opera (Leo)
DEBUT
Darius Jones: Man'ish Boy (AUM Fidelity)
LATIN
Positive Catastrophe: Garbatos Volume One (Cuneiform)


:arrow: http://blogs.myspace.com/index.cfm?fuse ... =525055462

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2010-01-27 12:19:13
JAZZ GAZETA - Piotra Iwickiego - odnotowała sukces KOMEDA PROJECT i jej "REQUIEM"[/i].

Tylko dwie płyty z udziałem polskich muzyków zagościły (po zsumowaniu głosów wszystkich krytyków) na liście najlepszych płyt za rok 2009 - Critics Poll 2009. Aby znaleźć się na liście trzeba było otrzymać w sumie minimum 10 punktów. Jakie dostały.... czytaj dalej.
NIestety, płyta Marcina Wasilewskiego nie zmieściła się na liście rankingowej - 4pkt.. Szkoda....
Tutaj detale
Stańko - 19pkt, Komeda Project - 11 pkt:
Totals:
#64. Tomasz Stanko: Dark Eyes (ECM) 19 (2)
#107. Komeda Project: Requiem (WM) 11 (2)
z noworocznym pozdrowieniem,
Andrzej Winnicki


:arrow: Wielki sukces Polaków - Village Voice

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2010-01-28 16:38:33
Każdy z czytelników tego tematu, kto jeszcze nie wysłuchał płyty REQUIEM w całości, ma jeszcze dodatkową okazję, aby samemu przekonać się, co zdecydowało o tym, że propozycja Komeda Project została tak wysoko oceniona przez zacne grono najważniejszych krytyków jazzowych.
107 pozycja w rankingu najlepszych płyt jazzowych na świecie...
No, no i to w jakim gronie!

Krzysztof MedynaBogdanie,
"REQUIEM" ponownie jest do posłuchania w systemie „streaming”:
http://www.allaboutjazz.com/php/listeningparty.php
Pozdrawiam serdecznie,
Krzysztof

Swoje opinie i komentarze na temat płyty i tego ogromnego sukcesu można zamieszczać :arrow: TUTAJ.
Wystarczy się zalogować.
Ja już to uczyniłem - nie mogłem pozbawić się tej przyjemności.

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2010-01-29 11:02:15
KOMEDA PROJECT W "VOICE OF AMERICA" !!!

Legendarna stacja radiowa a w niej same Legendy Jazzu.
Pośród nich - już w sobotę - KOMEDA PROJECT!

Krzysztof MedynaZ przyjemnością informuję, że w programie Jazz America, nadawanym przez Voice of America w dniach 30/31 stycznia zostanie wyemitowany utwór ANUBIS z albumu REQUIEM zespołu Komeda Project. Do tego w bardzo zacnym towarzystwie.

Pozdrawiam,

Krzysztof




Following is the log for the next JAZZ AMERICA program from the Voice of America, now heard by more listeners than ever before, not only on the entertainment service MusicMix, but also on the worldwide VOA service via shortwave transmission. The show is two hours long and reaches a potential audience of 134 million listeners worldwide each weekend.

Jazz America airs twice each weekend online in the Eastern time zone on Saturday from 1-3 AM (That's 11 PM-1 AM Pacific time, Friday into Saturday AM) and Sunday from 9-11 AM Eastern time (That's 6-9 AM Pacific).*****
Go to (http://www.voanews.com/english/Entertai ... mixold.cfm) and click on "LISTEN LIVE" to hear the show! There's more info on Jazz America at the bottom of the webpage.

Listen on Shortwave:
1300 GMT/UTC Saturdays and Sundays
Africa - 4.95 6.08 13.57 15.58 17.895 mhz
Middle East and Europe - 12.005 15.53 mhz
Asia and Pacific - 7.43 7.575 9.7 12.15 mhz


Jazz America is also heard on affiliate FM & AM stations worldwide.
International listeners should check their local radio station guide for more information.
For any comments or communication you can reach me by email at [email protected].
Russ Davis
Jazz AmericaŠVoice of America
105 east 16th street/# 7 south*new york, ny 10003
phone...212 614-0424 emailŠ[email protected]

JAZZ AMERICA...SHOW #1101...30-31 JANUARY 2010

ROY ELDRIDGE...rifftide (live @ New Orleans Jazz Fest 1969)
STAN GETZ/CHARLIE BYRD...desafinado (jazz samba)
*Annie Ross Interview
ANNIE ROSSŠjackie (live in Stockholm, 1953)
KOMEDA PROJECT...anubis (requiem)
MICHAEL BRECKER...the mean time (pilgrimage)
ELAINE ELIAS...girl from ipamema (sings jobim)
* Bobby Hutcherson Interview
BOBBY HUTCHERSON...the coaster (skyline)
CHRISTIAN McBRIDE...the wizard of montara (vertical vision)
JOE SAMPLEŠmiles of blue (old places old faces)

JAZZ AMERICA...SHOW #1102...30-31 JANUARY 2010

CLARK TERRY...the snapper (having fun)
AL JARREAU...aqua de beber (glow)
* Kenny Barron Interview
KENNY BARRONŠzumbi (canta brasil)
JIMMY SMITH...night train (the dynamic duo)
DIANA KRALL...how insensitive (from this moment on)
* Yusef Lateef Interview
YUSEF LATEEF...nubian lady (the gentle giant)
STEPHANNE GRAPPELLI...night and day (live @ the blue note new york)

Next Show PromoŠ:40

SHOWS #1103-1104...6-7 FEBRUARY 2010

Special FeatureŠSALUTE TO CHICK COREA Part 1!
Russ Davis's interview with Chick Corea at the CMA
(Chamber Music America) Conference followed by
some of Chick's best music.



***** ... to 7:00 w sobotę.
Powtórka w niedzielę o godzinie 15:00 czasu polskiego.

Można także usłyszeć, co nowego u ulubienicy Czesława :N: - Arethy Franklin.
:arrow: http://www1.voanews.com/english/news/arts-and-entertainment/interview/78775077.html
WATCH - MP4
:arrow: http://www.voanews.com/MediaAssets2/eng ... anklin.mp4

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2010-01-30 07:13:02
KOMEDA PROJECT W "VOICE OF AMERICA" !!! - CD

ratajczak bogdanLegendarna stacja radiowa a w niej same Legendy Jazzu.
Pośród nich - już w sobotę - KOMEDA PROJECT!

***** ... to 7:00 w sobotę.
Powtórka w niedzielę o godzinie 15:00 czasu polskiego.


Pięknie graja panie doktorze... :wink:

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2010-01-31 13:13:34
Małe sprostowanie - audycja powtórkowa JAZZ AMERICA...SHOW #1101...30-31 JANUARY 2010 właśnie jest nadawana.
Niedziela - godzina 14 - 16
Wybrzmiewa Roy Eldridge...
Za chwilę STAN GETZ/CHARLIE BYRD...desafinado (jazz samba)
*Annie Ross Interview
ANNIE ROSSŠjackie (live in Stockholm, 1953) i...
KOMEDA PROJECT...anubis (requiem)

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2010-01-31 17:28:50
Prezent :) dla tych wszystkich, którzy bardzo chciali, ale z różnych względów nie mogli wysłuchać, rekomendowanej w tym miejscu audycji w radiu VOICE OF AMERICA.

NALEŻY KLIKNĄĆ TU :arrow: Program "Jazz America", nadany 30/30 01. 2010 przez Voice of America, a w nim "ANUBIS" kwintetu KOMEDA PROJECT***

Wiem, że przez lata swej obecności na scenie :N: wychował wielu miłośników muzyki nieco bardziej skomplikowanej, trudniejszej w odbiorze, tzw. ambitnej.
Wielu jest na TYM forum.
Dlatego z przyjemnością właśnie im tę audycję polecam.
Teraz i w przyszłości.

***Instrukcja: aby odsłuchać audycję, wystarczy kliknąć...
Można też pobrać plik - klikając ikonkę "POBIERZ" (u dołu strony).

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2010-02-02 10:37:45
PORTUGALIA - JAK TAM ODEBRANO "REQUIEM" - KOMEDA PROJEKT?

Ci, którzy cenią jazz zapewne są całkowicie usatysfakcjonowani i wysłuchali z zainteresowaniem audycji "Jazz America" w VOA.
Teraz kolejna miła informacja.
Na stronie JazzXXI (Portugalia) - pośród rekomendowanych nowości w miesiącu
”Dezembro 09” płyta "Requiem" otrzymała 4 ½ gwiazdki, dokładnie tyle ile "Dark Eyes" Tomka Stańki.

RECOMENDAÇÕES
Com actualização mensal, a lista dos novos álbuns que mais vão rodando por estes lados

Dezembro 09
- Dave Douglas - A Single Sky (Greenleaf)
- Nuno Costa - (...) (Toneofaptich)
- Komeda Project - Requiem (WM Records)
- Júlio Resende - Assim Falava Jazzatrusta (Clean Feed)
- Tomasz Stanko - Dark Eyes (ECM)
- Miguel Zénon - Esta Plena (Marsalis Music)


:arrow: JAZZXXI

Paulo Barbosa - krytyk jazzowy z JAZZXXI (chociaż nie tylko) :arrow: vide TUTAJ - zestawił swoją listę 10 najlepszych płyt za rok 2009.
Wprawdzie do tej dziesiątki "REQUIEM" nie weszło, ale proszę przeczytać, jaki płyty (i jazzmani) są tuż "za podium".
Lista jest imponująca i znamienna... jakże miła dla wszystkich miłośników muzyki Krzysztofa Komedy i zespołu KOMEDA PROJECT.

AINDA A CONSIDERAR (jeszcze brane pod uwagę)

John Abercrombie: Wait Till You See Her (ECM)
Lotte Anker, Craig Taborn & Gerald Cleaver: Floating Islands (ILK)
Lotte Anker, Craig Taborn & Gerald Cleaver: Live at the Loft (ILK)
Alex Cline: Continuation (Cryptogramophone)
Dave Douglas: A Single Sky (Greenleaf)
Dave Douglas: Spirit Moves (Greenleaf)
David Binney / Alan Ferber: In the Paint (Positone)
Terje Gewelt / Enrico Pieranunzi / Anders Kellberg: Oslo (Resonant Music)
Vijay Iyer: Historicity (ACT)
Keith Jarrett: Yesterdays (ECM)
Komeda Project: Requiem (WM Records)
Masada Quintet featuring Joe Lovano: Book of Angels (Tzadik)
Nicolas Masson Parallels: Thirty Six Ghosts (Clean Feed)
Chris Morrissey: The Morning World (Sunnyside)
Enrico Pieranunzi / Marc Johnson / Joey Baron: Dream Dance (CAM Jazz)
Plunge with Bobo Stenson: Origo (Kopasetic Produtions)
Jesús Santandreu: Sound Colors (Fresh Sound New Talent)
Wadada Leo Smith & Jack DeJohnette: America (Tzadik)
Martial Solal: Live at the Village Vanguard (CAM Jazz)
Tomasz Stanko: Dark Eyes (ECM)
John Taylor: Phases (CAM Jazz)
Bojan Z Tetraband: Humus (EmArcy)


:arrow: JAZZ - Discos do Ano 2009 - INTERNACIONAIS

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2010-02-09 22:30:08
CO PISZE PRASA W USA ?

JazzTimes Magazin - wiodący amerykański magazyn jazzowy - zamieścił recenzję płyty "REQUIEM", którą napisał sam Bill Milkowski.
To naprawdę spore wyróżnienie!
Ale w końcu piszą o płycie, która znalazła się na początku drugiej setki zestawień najlepszych płyt jazzowych za 2009 rok.

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2010-02-10 10:38:07
Można wpisywać swoje opinie o płycie (lub na każdy inny temat związany z zespołem), choćby na blogu KOMEDA PROJECT.

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2010-02-22 14:25:51
Najnowsza recenzja - Dave Wayne w "Jazz Review" pisze o REQUIEM[/i][/b]:

Featured Artist: Komeda Project

CD Title: Requiem

Year: 2009

Record Label: WM Records, Inc.

Style: Contemporary Jazz

Musicians:

Andrzej Winnicki (piano), Krzysztof Medyna (saxophone), Russ Johnson (trumpet), Scott Colley (bass), Nasheet Waits (drums).

Review: A medical doctor by training, Krzysztof Trzciński adopted the stage name Komeda to conceal his parallel life as a jazz pianist, composer and poet from his colleagues, and from government authorities. Komeda is best known today for the atmospheric and evocative film scores he created for his friend, Roman Polanski. But Komeda was also the leading light of Poland's unbelievably fecund modern jazz scene during the late 1960s �a hothouse that spawned such major talents as trumpeter Tomasz Stanko, violinists Michal Urbaniak and Zbigniew Siefert, vocalist Urszula Dudziak, and reedman Zbigniew Namyslowski, to name just a few. For years, Komeda's music �like a lot of great jazz - seemed to be lost in a sea of trendiness and triviality. Recently, this has begun to change due to a comprehensive reissue campaign by several Polish jazz labels (most notably Power Bros., WM Music, and Not Two), and multiple tribute recordings by Stanko and Urbaniak. Yet, few seem to realize that Krzysztof Komeda is also widely recognized as being among the first �if not the first - European jazz artist to establish a uniquely European jazz identity. Rather than simply mimicking the compositional techniques of American jazz artists, Komeda achieved a highly personal synthesis by tapping into other sources for inspiration - poetry, Polish folk tunes, contemporary classical music and integrating them into a distinct style that remains on the cutting edge of modern jazz. The sheer power and emotional impact of the music on Requiem successfully captures the drama and ambition of Komeda's own recordings from the early to mid-1960s.

Co-led by saxophonist Krzysztof Medyna and pianist Andrzej Winnicki, the Komeda Project does a lot more than recapture past musical glories. Both of these guys have been playing together since the 1980s (most notably in the fusion group Breakwater), and their rapport is quite palpable throughout �EM>Requiem.�Medyna plays the sort of blustery, big-toned, brawny tenor saxophone that Komeda himself would have favored back in the day. His soloing throughout Requiem is the sort of expressive, soulful tenor playing that I cannot get enough of! Winnicki is also a stellar soloist, with amazing technique and original ideas who understands Komeda's kinship with classical and ethnic Polish musics. His two original tunes, 'Elutka' and 'Anubis' meld seamlessly with the Komeda pieces, yet retain their own character. �EM>Requiem�also features three incredibly dynamic American players whose presence alone would make the CD worth a listen. Drummer Nasheet Waits has played with everyone from Jason Moran to Peter Brotzmann, and he is in spectacular form throughout this CD. He has wonderful chemistry with bassist Scott Colley, who handles this music with equal parts inspiration and perspiration. Trumpeter Russ Johnson proves to be the ideal foil for Medyna's reeds �his clarion tone and razor-sharp chops make for an unusually effective front line. He's also obviously listened to Tomasz Stanko's work from Komeda's original recordings, and while he makes no attempt to re-create what the great Polish trumpeter did, he has something of Stanko's quirky combination of soul, vulnerability and swagger in his own playing.

Requiem starts off with the three-part epic 'Nighttime Daytime Requiem' �an ambitious suite that alternates lush, ballad-like rubato passages with urgent, uptempo segments that have a vaguely Eastern European folk / ethnic flavor. The interesting thing here is that Komeda gives equal weight to the ensemble and the soloists throughout �his melodies stretch out almost voluptuously, and do so much more than simply provide a springboard for a succession of solos. While Medyna, Winnicki, and Johnson make good use of their ample solo space, Colley's bass solo on Part 2 is nothing short of jaw-dropping. With its Moorish tonalities and slow simmering tango feel, 'Dirge for Europe' reminded me of Miles' 'Sketches of Spain' though Komeda's piece is a bit more adventurous. Johnson's flugelhorn is en fuego here, trading barbs with Medyna's sweet, fat soprano. 'Astigmatic' �perhaps Komeda's single most important composition �is delivered with fresh, fiery passion. The quintet simply goes nuts on this oddly structured tune that, in the early 60s, presaged the whole Euro-free-jazz thing. Solo-wise, Winnicki's piano leads the way, blazing and swooping over the boiling rhythm section. Also notable here is Medyna passionately skirling, acrobatic soprano solo and Colley's resonant unaccompanied bass solo.

Requiem is a wonderfully fresh look at the music of a composer who is finally getting his due in the jazz world. The playing here is fresh and inspired ans in-the-moment, so much so that you never get the sense that this is merely another jazz repertory project. Highly recommended!


:arrow: CD REVIEW OF KOMEDA PROJECT

Informacja dostpna jest też na stronach MySpace - Komeda Project.

:arrow: BLOG KOMEDA PROJECT

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2010-02-23 13:46:24
Z OSTATNIEJ CHWILI - Interviews | Published: February 23, 2010
Komeda Project: Bringing New Life to a Legend


Bruce Lindsay CD-DVD Reviewer*
w ALL ABOUT JAZZ napisał obszerny - 4. stronicowy biogram KOMEDA PROJECT!!!

Oto krótki fragment związany z płytą "REQUIEM":

Bruce LindsayThe band's second album, Requiem, is, as Medyna put it, "a totally different story." It's a more accessible recording—"easier on the ears," is how Winnicki described it—while Requiem is "a darker sounding album. The music is darker, full of the religious undertones of Komeda's music. The tunes we selected for the second album are sadder: it's a requiem, it's supposed to be that way," he said. "Crazy Girl is more optimistic."

Winnicki's comment about Komeda's religious undertones is extended by the two musicians, who are also keen not to misrepresent Komeda's position. "I don't think that he was big on formal religion," Medyna continued, "but we'll never know. Under Communism, no one famous would openly show their religion—it wasn't a good thing to do. Everybody kept it to themselves. But I don't think that religion played a very significant role in the compositions we put on the second album. What I would say is—when you are young you are more optimistic and funny and happy; when you grow older and you see where you are, particularly in that time, your happiness begins to go away."

[Copyright © 2010 Bruce Lindsay] This distinction between young and old offers another difference between the Komeda Project's first and second albums. "Most of the stuff from the second album is taken from Komeda's later recordings, with the exception of 'Ballad for Bernt' [from the soundtrack to Knife in the Water (1962)]," Winnicki said. "There's 'Astigmatic' from 1966. 'Night-time, Daytime Requiem' was recorded just before he left for the United States. Most of the other tunes, including 'Litania' and 'Prayer and Question,' were on a jazz poetry album, Lirik und Jazz (Electrola, 1967), which he recorded in West Germany. Even though we have reworked them, quite significantly, the nucleus of the source material is pretty much there. The poetry is pretty sad, and that is perhaps why the titles have such religious connotations." These tunes seem to reveal Komeda's spirituality, rather than his attachment to formal religion. "Yes, the spiritual, exactly" concurred Winnicki, "and also because they relate to the poetry being recited, which was dealing with those topics."



:arrow: ALLABOUTJAZZ - Komeda Project: Bringing New Life to a Legend

:arrow:http://www.allaboutjazz.com/php/contrib.php?id=46691] - Bruce Lindsay

*
Bruce is working on JazzLife UK--a major photo documentary project on the British jazz scene, with its own Facebook Page...Bruce Lindsay


Ręce same składają się do oklasków.
Brawo Panowie!
Tak trzymać!

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2010-03-02 10:33:09
Najnowszy "ALLABOUTJAZZ-NEW YORK" - z marca 2010 roku - przynosi kolejną, świetną recenzję płyty "REQUIEM" Komeda Project.

Tym razem płytę ocenia Stuart Broomer, nie omieszkując wspomnieć o najważniejszych dokonaniach samego Krzysztofa Komedy.

Oto co możemy przeczytać w tym prestiżowym - proszę zwrócić uwagę na nazwiska muzyków, których płyty i DVD są w tej gazecie rekomendowane w Nowym Jorku: John Zorn "Femina", Wayne Shorter "Live at Montreux 1996"...

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Ps. Redakcja informuje również o koncercie Komeda Project w Cornelia Street Cafe już 28 marca br.

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2010-03-03 13:14:36
REQUIEM w Internecie.

W dzisiejszym, internetowym wydaniu ALLABOUTJAZZ.com :arrow: TO TU, można również zapoznać się z recenzją Stuarta Broomera, którą zamieściłem wczoraj (lecz w wersji gazetowej).

Każdy, kto niezobowiązująco chciałby zarekomendować tę płytę innym miłośnikom dobrego jazzu, Krzysztofa Komedy czy zespołu Komeda Project, może to zrobić, klikając w ikonkę na górnym pasku RECOMMEND.
Prawda jakie to proste?

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2010-03-10 13:48:22
Brytyjska przasa fachowa także odnotowała ukazanie się "REQUIEM" :)

:arrow: JAZZ JOURNAL

W poważnym brytyjskim miesięczniku JAZZ JOURNAL (pismo obchodzi 62 rocznicę istnienia) poświęconym muzyce jazzowej, w numerze z marca 2010 roku można przeczytać wielce pochlebną recenzję Michaela Tuckera, dotyczącą płyty
KOMEDA PROJECT "REQUIEM".
................
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.

Jazz Journal draws on 62 years of service to the jazz world to bring perception and expertise to its coverage of the whole spectrum of jazz. Content is a mixture of features, reviews (some 60 CD assessments a month) and contributor and reader opinion. Among those featured in 2008-9 were Benny Golson, Herbie Hancock, Sonny Rollins, Dave McKenna, Thelonious Monk, Allan Ganley, Phil Woods, Ornette Coleman, Mike Gibbs and Lionel Hampton. Founded by Sinclair Traill in 1948 and directed by Eddie Cook from 1978-2009, Jazz Journal has since May 2009 been edited by former JJ deputy Mark Gilbert. It is published monthly in London, England.

Za :arrow: Nota informacyjna

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2010-03-19 09:16:30
NAJNOWSZE NOTOWANIA!!!

ITALIAM, ITALIAM

Co mówią krytycy włoscy na temat "REQUIEM" Komeda Project?
Włosi, którzy takim niechętnym okiem patrzyli na Niemena.

Le 50 recensioni piu' lette degli ultimi 30 giorni
[Najbardziej poczytne recenzje w ciagu ostatnich 30 dni]

italia.allaboutjazz.com
1. Keith Jarrett - Testament - Paris/London
2. Komeda Project - Requiem
3. Han Bennink Trio - Parken
4. Ben Allison - Think Free
5. William Parker - Giorgio Dini - Temporary
6. Ivo Perelman Trio - Mind Games
7. Myra Melford Be Bread - The Whole Tree Gone
8. Torben Ulrich - Suddenly, Sound: 21 songlines for piano, drainpipe, etc.
9. Bengt Berger - Beches Brew
10. Sergio Di Gennaro Sextet - All’improvviso
11. Einfalt - When the Teacher
12. Empty Cage Quartet - Gravity
13. Groder & Greene - Groder & Greene
14. Ovo - Claudio Rocchetti - Ovo - Claudio Rocchetti
15. Eri Yamamoto Trio - In Each Day, Something Good
16. Michael Attias - Renku in Coimbra
17. Giorgio Gaslini - Adiantum
18. R.U.N.I. - RrrrUuuuNnnnIiii
19. Joëlle Léandre – Maguelone Vidal – Raymond Boni - Trace
20. Bebo Ferra - Luar
(...)
36. Joe Zawinul - Absolute Ensemble - Absolute Zawinul
37. Anthony Braxton - Joelle Léandre - Duo (Heidelberg Loppem) 2007
(...)
41. Pat Metheny - Orchestrion
(...)
50. Ahmad Jamal - A Quiet Time


:arrow: italia.allaboutjazz.com

cdn. :)

(**)
ratajczak bogdan
2010-03-30 11:07:13
U nas na forum było to dużo prędzej. :)
Świat internetowy dopiero teraz może poznać tę ważną recenzję płyty "REQUIEM".
:arrow: Komeda Project opublikował nowy wpis w blogu w MySpace

cdn. :)

(**)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony