Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

Dziwny jest ten Świat 2004-03-26 - 2017-12-21 Tadeusz 25 21491
Tadeusz
2004-03-26 21:02:06
„Dziwny jest ten Świat”.
Spadł nagle jak meteor, jak objawienie, łamiąc wszelkie kanony obowiązujące w muzyce „big-beatowej”. Był to rok 1967, ja miałem wówczas 15 lat, w sam raz aby odkrywać coraz to nowe „zakamarki Świata”. Mój młody chłonny umysł i moja młoda, jakże delikatna jeszcze dusza, zostały na zawsze porażone trafnością tego, jak mawiamy dzisiaj, hitu. Odkryłem, że talenty nie mają granic, że w umysłach ludzi rodzą się wielkie idee. Mówiono wprawdzie mi o tym, ale traktowałem wówczas te wykłady, skądinąd mądre, jako mentorstwo starszych.
Dopiero, przed chwilą zrodzony, idol uświadomił mi w niespełna cztery minuty, że to co mówią starsi jest prawdą. Tyle tylko, że na mowie się kończy!
Dziwny jest ten Świat jest zawsze rozpoznawalny w rzeczywistości i w przenośni i nie da się zmienić tej prawdy. Dyskusje, a właściwie dywagacje o wartości tekstu, wokalu, aranżacji mają jedynie sens jako dywagacje dla samych dywagacji. Czas pokazał, że Czesław Niemen wyśpiewując ten utwór, wrył się na zawsze w świadomość ludzi i pozostawił „drzazgę” w ich umysłach, bo choć chcą naprawić ten świat, to nigdy tego nie zdołają uczynić, bo są ułomni.

TW Marzec 2004
Jurek
2012-06-22 06:47:46
Za życia Niemena nie do pomyslenia było , aby w telewizji polskiej emitować program "kultura , i co to za słowo?".
Pozdrawiam
Jurek
Markovitz
2012-06-23 19:49:34
Mija właśnie 45 lat od opolskiej premiery tego utworu. Dzięki wydanemu w ub. roku albumowi "Pamiętam ten dzień" możemy posłuchać aż dwóch wykonań z czerwca 1967r. Mimo "wysiłków" pana inżyniera jest nad czym się zadumać...
Paweł Brodowski często wspomina tamten występ Niemena i Akwarel. Warte uwagi jest zarówno piękne solo gitarowe Tomasza Jaśkiewicza, jak i podkład fortepianowy Mariana Zimińskiego, no i niezapomniany flow Alibabek :)

Po latach słuchania trudno mi opowiedzieć się za jakąś jedną, najlepszą wersją tego utworu. Bardzo lubię wersję londyńską z 1971r., ale doceniam coraz bardziej wersję studyjną z albumu "Dziwny jest ten świat", bo mimo upływu lat wciąż robi wielkie wrażenie. Ta najsłynniejsza wersja ciągle zajmuje czołowe miejsca w różnych zestawieniach wszech czasów. Emocje zawarte w tym legendarnym już nagraniu (dokonanym za pierwszym podejściem) wciąż udzielają się słuchaczom.
Jurek
2012-12-07 08:03:45
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2012-12-07 08:03:45 przez Jurek
Emocje jakie rozbudził Czesław Niemen w roku 1967 śpiewając w Opolu "Dziwny jest ten świat" udzieliły się :
Jonaszowi Kofcie, napisał tekst "To ziemia", spiewał Stan Borys w Opolu w roku 1968,
Bogdanowi Chorążukowi, napisał tekst "Zegarmistrz światła" , spiewał Tadeusz Wożniak w roku 1972 w Opolu.
Te teksty dotyczą odpowiedzi na pytania zawarte przez Niemena. Temat świata i życia na tym świecie, myślę , to właśnie Niemen stworzył taką poetycką platformę . Wtedy i dzisiaj tak odczuwam te piosenki zaśpiewane w Opolu, są to odpowiedzi na zadany temat. Temat zadał Czesław Niemen a dalej ludzie ustosunkowali się i wypowiedzieli w temacie w konwencji narzuconej , przez Czesława Niemena.
Pozdrawiam
Jurek
Maciek
2012-12-07 10:42:44
Jurek Temat zadał Czesław Niemen a dalej ludzie ustosunkowali się i wypowiedzieli w temacie w konwencji narzuconej , przez Czesława Niemena.
Pozdrawiam
Jurek


Jurku, nie sądzę, by ten tekst miał wpływ na innych tekściarzy!
Jurek
2012-12-07 13:14:29
Maćku, widziałem w telewizji występ Stana Borysa i występ Tadeusza Wożniaka na tych festiwalach w Opolu, i jest takie moje odczucie. "Dziwny jest ten świat" słyszeli wszyscy, i wymagało to jakiejś riposty ze strony poetów polskich , piszących teksty piosenek , śpiewanych w Opolu. Młody geniusz , Czesław Niemen śpiewa własny tekst, i jest to genialne. Środowiskiem wstrząsnęło, a uczeni i dyplomowani tekściarze, to co , co w ogóle potrafią, czy potrafią wypowiedzieć się na takie tematy, poruszone przez Niemena. Opinia publiczna wręcz wymagała, aby uczeni i dyplomowani tekściarze zajęli stanowisko w tej sprawie. I powstały teksty, ale już jako obrona w narzuconej przez Niemena konwencji. Zapytanie Niemena , czy świat jest dziwny, czy słowa są tylko złe, musiało znależć odpowiedż, i taka odpowiedż na festiwalach opolskich została udzielona. Bez stawienia czoła Niemenowi uczeni i dyplomowani tekściarze nie czuli by się swojo, we własnym kraju, pisząc polskie teksty dla polskiej publiczności.
Pieśń Niemena "Dziwny jest ten swiat" ma wręcz przygniatające właściwości na polskich uczonych i dyplomowanych tekściarzy.
Pozdrawiam
Jurek
Maciek
2012-12-07 14:05:31
JurekMaćku, widziałem w telewizji występ Stana Borysa i występ Tadeusza Wożniaka na tych festiwalach w Opolu, i jest takie moje odczucie. Jurek


Oczywiście masz prawo do swoich odczuć, ale... wybacz mam już trochę lat i również oglądałem te festiwale. Naprawdę trudno mi pojąć co ma " Dziwny... " do " Zegarmistrza " ?! Obie piosenki są o czym innym, ale oczywiście w ostateczności można naciągnąć i napisać, że te trzy kawałki wpisują się modny ówczas nurt " protes songów ". Prawdę mówiąc sam tekst " Dziwnego " jest dość banalny ( może lepiej było napisać " naiwny " ), ale samo wykonanie ( jedyne w swoim rodzaju ) robiło wrażenie. Nie sądzę jednak, że po jego wykonaniu... zawodowi tekściarze i poeci zaczęli masowo rzucać się z mostów lub zjadać własne tomiki wierszy :) Niestety należę do tych, którzy uważają, że przy tym kawałku Czesław Niemen zbyt " zainspirował się " utworem Jamesa Browna. Oczywiście lubię " Dziwny " i uważam, że ten kawałek miał duże oddziaływanie na polską muzykę - jednak z Niemena był średni tekściarz ( słuchając dzisiejszych jęków to faktycznie był genialny :) ) i wolę jego kawałki do wierszy zawodowych poetów.

P.S. Ogólnie zawsze polska muzyka była kiepska i właściwie na palcach jednej ręki można policzyć prawdziwe inywidualności ( i tu na pierwszym miejscu jest CN! ). Jednak dziś tworzone są dziwne legendy i okazuje się, że mieliśmy tylu genialnych kompozytorów... prawie drugich Lennonów :) To jednak już inny temat.
Jurek
2012-12-07 15:18:28
Maćku, trafiłeś w sedno sprawy, jak się zachowają prawdziwe indywidualności w temacie egzystencjalnym , Czesław Niemen zachował się , zaśpiewał swoją piosenkę , Stan Borys podjął tekst Jonasza Kofty, Tadeusz Wożniak podjał tekst Bogdana Chorążuka. Istniało wtedy takie współzawodnictwo, kto sie jak pokaże i co zaprezentuje. Jak się okazuje , dzisiaj słucham tych trzech wymienionych kompozycji, genialne. Przytoczę powiedzenie
"cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie" , Kompozycje genialne zdarzaja się i w polskiej muzyce, właśnie te trzy kompozycje noszą takie znamiona.
Napisałeś , Niemen zainspirował się , i takie jest właśnie przenikanie myśli ludzi komponujacych muzykę, kompozytor słucha , przemyśli , i skomponuje swoje. Takie wzajemne przenikanie istnieje w sztuce. Epoka renesansu, ludzie tworzą ta epokę, myśli się przenikają. Epoka baroku, ludzie tworzą ta epokę , myśli się przenikają. Epoka w Polsce , rok 1967 - 1972 , ludzie tworzą w tej epoce , i myśli się przenikają. A w omawianym przez mnie przypadku , chodzi o występy na Polskim festiwalu Piosenki Polskiej w Polsce czołowych wykonawców polskiej estrady dla Polek i Polaków w całym kraju, bo transmitowano na żywo te koncerty.
Pozdrawiam
Jurek
dzek
2012-12-07 15:45:06
"Dziwny jest ten świat" to piosenka,która budziła wiele kontrowersji.Krytycy i pisarze starszego pokolenia krytykowali ją za prostactwo,naiwność itd.Młodzi,a przynajmniej ich część uznała tę piosenkę za niemalże hymn pokolenia.Zresztą nie tylko młodzi.Kiedyś zaczytywałem się Stachurą i pamiętam z jakim entuzjazmem o niej pisał/może to była "Cała jaskrawość"?/Oczywiście,trzeba sobie powiedzieć jasno,że każda wielka literatura i w ogóle sztuka mówi w jakimś sensie o owej "dziwności świata",tylko mało kto nazywa to w sposób tak dosłowny.Powiedzmy,że dla niektórych nazbyt dosłowny.No,ale może to był znak czasu,znak tamtego pokolenia?Ja,przy całych zarzutach do tej piosenki wolę już ten krzyk Niemena,który tę piosenkę jakby określa nad jakieś zbyt skomplikowane figury filozoficzne.W końcu chyba nie raz ,każdemu z nas chciałoby się zakrzyknąć-Dziwny jest ten świat.
Jurek
2012-12-23 19:53:53
Temat dziwności swiata jest aktualny, , Czesław Niemen wykrzyczał , wyśpiewał tekst, Maryla Rodowicz kontynuuje , bo śpiewa "kiedy się dziwić przestanę", zdziwienie, jest i towarzyszy w życiu.
Tekst Jonasza Kofty "To ziemia" , a szczegółowo słowa :
"wśród wielu ludzkich spraw pamiętaj - nie jesteś sam"
"nie wyśpiewany jeszcze świat"
wskazuje na podjęcie dialogu z tekstem Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat".
Tekst Bogdana Chorążuka "Zegarmistrz światła" , enigmatyczny w swej treści , kontynuuje temat zagadkowości i dziwności tego świata, i jest to kontynuacja dialogu z tekstem Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat" .

Pozdrawiam
Jurek
moniae1987
2013-01-17 20:12:37
nieśmiertelny utwór
Jurek
2013-03-18 08:21:26
Wysłuchałem trzy wersje tej kompozycji .
1. Dziwny jest ten świat , z Akwarelami,
2. Dziwny jest ten świat , z Helsinek z zespołem SBB, obejrzałem koncert,
3. Dziwny jest ten świat , nagranie studyjne z płyty nagranej w Niemczech , z zespołem SBB.

Z rytmicznej piosenki "Dziwny jest ten świat" w wykonaniu Czesława Niemena i zespołu Akwarele powstała kompozycja o większym nagromadzeniu muzyki, jest o wiele wiecej przystanków , muzyka się zatrzymuje, jest kilka prędkości rytmu tej kompozycji. Z przeboju z jednym charakterystycznym popisem gitarowym powstała kompozycja , mini-suita, po wysłuchaniu której , mniej zostaje w pamięci mojej z tych dżwięków i angielskiego tekstu.
Jak się zmieniło. Czy Czesław Niemen nie proponował muzykom SBB , aby zagrali nutka w nutkę to samo , co Akwarele. Józef Skrzek wyraził się , czytałem , " uzyskał pozwolenie Czesława Niemena na przearanżowanie kompozycji Czesława Niemena według swojego uznania" . Józef Skrzek skorzystał z tego pozwolenia i przearanżował i , praktycznie jest nowa muzyka ,, koncepcja Józefa Skrzeka. Kompozycja "Dziwny jest ten świat" z Akwarelami jest charakterystyczna pod trzema względami, trzymanie rytmu od początku do końca, słowa śpiewane zrozumiale, po polsku, i jeden konkretny popis na gitarze. W kompozycji "Dziwny jest ten świat" z SBB te trzy charakterystyczne względy zostały zamienione w sposób taki :
Rytmika kompozycji jest stopowana, przyspieszana, zwalniana,
Słowa śpiewane są w niezrozumiałym języku angielskim,
Popisów instrumentalnych jest wiele na instrumentach klawiszowych.
Możliwie , muzycy , z piosenki "Dziwny jest ten świat" zapragnęli stworzyć dzieło o wiele większym wymiarze.

Pozdrawiam
Jurek
Jurek
2016-06-08 07:59:29
"Dziwny jest ten świat " w wykonaniu Czesława Niemena we Wrocławiu , w Hali Ludowej , w grudniu , listopadzie 1981 roku, na tydzień , dwa tygodnie przed wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce. Byłem na tym koncercie Czesława Niemena. Koncert w Hali Ludowej, wielu wykonawców, na finał samotnie Czesław Niemen, finał finałów, Czesław Niemen śpiewa "Dziwny jest ten świat". Śpiewa smutnie, walecznie, trochę coś brzdąka. Po wykonaniu pieśni mówi do mikrofonu , mniej więcej ; " niedługo przekonacie się ". Zostaje wyłączony głos, zostaje wyłączone światło oświetlające estradę, ciemno przez jakiś czas. Organizatorzy koncertu , Polki i Polacy zgromadzeni w Hali Ludowej we Wrocławiu oczekiwali na słowa Czesława Niemena dotyczące rzeczywistej , aktualnej sytuacji w kraju . Jeden człowiek w Polsce mógł zabrać głos w tej sprawie przed wprowadzeniem stanu wojennego. Czesław Niemen zapowiedział stan wojenny w Polsce jesienią 1981 roku , i wypowiedział się , tak jak trzeba. Taka była potrzeba, takie oczekiwania, te oczekiwania spełnił Czesław Niemen. Po tym wieczorze , jasnym się stało , nastąpi realizacja zapowiedzi Czesława Niemena.
Jurek
Jurek
2016-06-12 18:18:36
W sprawie tego koncertu Czesława Niemena we Wrocławiu, w Hali Ludowej , w listopadzie, lub początek grudnia 1981 roku jeszcze piszę .
Jak było ; było zimno, Czesław Niemen zaczyna śpiewać "Dziwny jest ten świat " , kontynuuje, trochę brzdąka na jakichś klawiszach, ale czuję i słyszę ; chodzi Czesławowi Niemenowi o przekaz słowny i o przekaz mentalny . Śpiewa smutno, walecznie . Po wykonaniu pieśni "Dziwny jest ten świat " przyjmuje oklaski , nachyla się do mikrofonu, mówi słowa , mniej więcej ; " niebawem się przekonacie " , bądż " niebawem się przekonamy " . W momencie gdy mają zabrzmieć dwie ostatnie sylaby , zostaje wyłączony dżwięk. Dlatego piszę , ponieważ w jednym przypadku Czesław Niemen informuje publiczność o swojej wiedzy , w drugim przypadku , identyfikuje sie z publicznością , czyli z Polkami i Polakami . Człowiek , który wyłączył dzwięk, wykonał czynność precyzyjnie , końcówkę słów Czesława Niemena pozostawiając w domyśle. Gaśnie swiatło na estradzie, przez jakiś czas " ciemno wszędzie , głucho wszędzie , co to będzie , co to będzie " , wrażenie niezapomniane. Kilka sekund ciszy , ciemności , wcześniej Czesław Niemen mówi " niebawem się przeko " . Rozegranie tej sytuacji dramaturgicznie przez organizatorów koncertu , Czesława Niemena , zgromadzone Polki , zgromadzonych Polaków genialne. Dbałość o szczegóły , o precyzyjne wyłączenie dżwięku i światła we wnętrzu Hali Ludowej we Wrocławiu , gdzie jest wnętrze olbrzymią przestrzenią z wysoką kopułą . Kojarzy się ze słowami śpiewanymi przez Czesława Niemena " a wokoło wszechświat" . Tak było przez jakiś czas , Polki i Polacy stali i chłonęli wszechświat z Czesławem Niemenem. Tak własnie było , kilka chwil chłonięcia wszechświata z Czesławem Niemenem w Hali Ludowej we Wrocławiu , w mrożny wieczór w listopadzie, lub na początku grudnia 1981 roku. Kilka chwil ciemności i ciszy , potem włączono jakieś oświetlenie . Praktycznie również miało takie spotkanie z Czesławem Niemenem sens , niebawem zdarzy się coś , albo wejdą Ruscy uzbrojeni , albo coś się wydarzy. Przed ogłoszeniem stanu wojennego Czesław Niemen śpiewa , mówi , milczy na temat najbliższej przyszłości w Polsce. Czesław Niemen zachował się właściwie, właściwy człowiek we właściwym czasie , na właściwym miejscu. Organizatorzy koncertu wykonali właściwą robotę. Występ Czesława Niemena genialny, potem rzeczywiście Polki i Polacy przekonali się o dziwności tego świata.
Słowa Czesława Niemena " ten świat, nie zginie nigdy dzięki nim ", stały się rzeczywistością. Albo na teren Polski w grudniu 1981 roku wejdą uzbrojeni Ruscy , albo za sprawę wezmą się " ludzie dobrej woli ". Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego ocalili Polskę przed agresją Radziecką w grudniu 1981 roku. Sformuowania Czesława Niemena zastosowane w piosence , potem w pieśni pod tytułem "Dziwny jest ten świat" , zostały wykorzystane w czasie konstruowania rzeczywistości Polski w 1981 , 1982 roku. Tak było wtedy.
Wdzięczny jestem administatorom forum , mogę pisać .
Jurek
Jurek
2016-06-13 16:25:12
Piszę jeszcze o kompozycji i tekście " Dziwny jest ten świat " w wykonaniu Czesława Niemena. Trzy wykonania tej kompozycji opiszę ;
1. Wykonanie w Opolu w czerwcu 1967 roku podczas Festiwalu w Opolu, wykonanie konkursowe , z zespołem Akwarele,
2. Wykonanie w Opolu , w czerwcu 1972 roku podczas Festiwalu w Opolu , nocny koncert Grupy Niemen ,
3. Wykonanie we Wrocławiu , w listopadzie , bądż grudniu 1981 roku w Hali Ludowej , wykonanie samodzielne.

Co się stało takiego, w czasie tych lat zmienił się świat.
Wykonanie pierwsze , są wszystkie cechy wypracowanego w sposób bezbłędny przeboju. Tomasz Jaśkiewicz , gitarzysta zespołu Akwarele mówi, wiele pomysłów zostało odrzuconych przy konstruowaniu kompozycji . Wykonanie bogate , jest sekcja dęta, jest żeński chórek , melodyjny śpiew Czesława Niemena , dobrze skonstruowana kompozycja , jest popis gitarzysty , wyrażny wstęp na organach zapowiada wyrazistość kompozycji. Atrybutów zwycięskiego przeboju mnóstwo , wykonanie bezbłędne . Odczuwalne jest bogactwo tej kompozycji . Muzycy uporali się z zagadnieniem i prezentują konstrukcję muzyczną. Treściwa piosenka.
Wykonanie drugie , kompozycja w jakiejś części zaproponowana przez Józefa Skrzeka, zaaprobowana przez Czesława Niemena . Muzycy mają mnóstwo różnych pomysłów, są młodzi , chcą sobie pograć i grają, dają sobie prawo do błędu .Czesław Niemen śpiewa po angielsku . Kompozycja, w której wiele można zmienić. Muzycy właściwie zagrali , jak wygląda czas konstruowania kompozycji , odczuwam atmosferę budowania konstrukcji muzycznej . Cofanie się w czasie , do etapu narady zespołowej nad koncepcją realizacji . Czesław Niemen zrezygnował z chórku żeńskiego , z jednolitej linii melodycznej, z wyrażnej melodii , z bezbłędności . Wykonanie uboższe od wykonania pierwszego . Zaprezentowanie poszukiwania nowych obszarów i atmosfera konstruowania .
Wykonanie trzecie, byłem na koncercie, Czesław Niemen rezygnuje z muzyków towarzyszących, z linii melodycznej, z chórku żeńskiego, z bogatej konstrukcji muzycznej na rzecz przekazu słownego i mentalnego. Czyli kontynuuje Czesław Niemen cofanie się w czasie do etapu powstawania tekstu , i towarzyszącym jakimś dżwiękom . Śpiew smutny, waleczny , bo okoliczności są takie , przed ogłoszeniem stanu wojennego w Polsce w 1981 roku. Wykonanie uboższe od wykonania poprzedniego, śpiew i trochę gry . Czesław Niemen eksponuje przekaz mentalny, słyszę dostojną pieśń . Czesław Niemen śpiewa , jak czuje, nie ma mowy o kontrolowaniu wykonania jakąś prawidłowością .

Początek, to piosenka, potem próbowanie nowych obszarów, następnie dostojna pieśń. Co się takiego w życiu Czesława Niemena stało , bo stopniowo rezygnuje z bezbłędności , konstruowania na rzecz śpiewania i grania , co czuje.

Opracowanie niniejsze powstawało trochę czasu, piszę dzisiaj , pozdrawiam.
Jurek
Jurek
2016-06-20 16:37:37
Kontynuuję opracowanie kompozycji "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena . Czesław Niemen konstruuje swój tekst " nie zginie nigdy dzięki nim" . Znam słowa hymnu Polski " nie zginęła póki my żyjemy" , znam słowa śpiewki okolicznościowej " niech nam gwiazdka pomyślności nigdy nie zagaśnie". W dwu przykładach słowa "my" , "nam" , dobrze brzmią. Konstrukcja Czesława Niemena posługuje się określeniem " dzięki nim " , " ludziom dobrej woli" . Według Czesława Niemena pomyślność jest zależna od jakichś Onych, ludzi dobrej woli. Stwarza to pole do domysłu , jacy Oni ? Zbliżenie słów wymienionych jest jednym z atrybutów sukcesu występu Czesława Niemena w Opolu w czerwcu 1967 roku. Widziałem transmisję z festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu 1967 roku, występ Czesława Niemena i zespołu Akwarele, absolutna bomba! Czesław Niemen pewnie przed zaśpiewaniem upomina dżwiękowca, aby zgłośnił.
Po latach Czesław Niemen rozmawia z dziennikarzem, Stanisławem Błaszczyną, i mówi o roku 1967: " Włodzimierz Sokorski nieopatrznie przyznał nagrodę, był to moment nieuwagi, pojawiły się dyrektywy na temat "Dziwnego świata" ". Piszę, gruntownie wzięto pod uwagę występ Czesława Niemena . Czesław Niemen pewny swojego występu, i Czesław Niemen mówi o jakichś dyrektywach. Jakie dyrektywy dla Czesława Niemena . Czy wykonania w czerwcu 1972 roku , i w listopadzie lub grudniu 1981 roku to skutek dyrektyw . Złożoność tematu jest tak obszerna , sygnalizuję tylko niektóre sytuacje. Dlaczego wykonanie "Dziwnego świata" zmienia się . Czesław Niemen mówi o czerwcu 1967 roku , i wysławia się ; " nieopatrzność" , nieuwaga" , dyrektywa". Po co Czesław Niemen korzysta z takich słów mówiąc o swoim zwycięstwie w Opolu. Dzisiaj ja piszę, absolutny hit, absolutna bomba, piosenka nagrodzona.
Jurek
Jurek
2016-06-23 17:31:31
Opiszę koncert , w którym wystąpił Czesław Niemen . Wrocław , Hala Ludowa, listopad lub grudzień 1981, jest zimno , mnóstwo ludzi stawia się w Hali Ludowej we Wrocławiu , wykonawcy : na początek zespół muzyczny, potem zespół Zbigniewa Namysłowskiego , następnie Czesław Niemen samotnie. Publiczność zajmuje miejsca przed estradą , praktycznie cała powierzchnia podłogi jest pełna publiczności. Publiczność jest również na balkonach , są na balkonach miejsca siedzące . Skoncentruję się na dialogu Czesława Niemena z publicznością. Jak się stało, tak mnóstwo ludzi stawiło się na spotkanie z Czesławem Niemenem, pełna Hala Ludowa, bez przeciskania się. Znana mi jest piosenka w wykonaniu Tadeusza Rossa " Wejdą , nie wejdą , wejdą , nie wejdą , na kocyk Tadeusza i Zosi czerwone mrówki" , jest satyrycznym opisem rzeczywistości w listopadzie i grudniu 1981 roku . Satyrycznym. A wokoło rzeczywistość nie jest satyrą , istnieje potrzeba , aby w sprawie , o której mowa , zabrał głos Artysta poważniejszy. Czesław Niemen stawia się w Hali Ludowej , jest obecny. Sprawa , o której mowa , jest zagadnieniem zainicjowanym przez Tadeusza Rossa , czy " wejdą , czy nie wejdą ". Zespół Zbigniewa Namysłowskiego grają ponad pół godziny , prezentują skomplikowane konstrukcje muzyczne , nagrodzone aplauzem .
Czesław Niemen samotnie występuje w Hali Ludowej. Mówi , mniej więcej : " występuję sam , a dlaczego nie z zespołem , dlatego , bo poszli sobie , i wystąpię sam" . Czesław Niemen zdaje sobie sprawę z powagi chwili, wie po co przyszli Polki i Polacy do Hali Ludowej. Po co , po słowa Czesława Niemena na temat , co się dzieje , co się dziać będzie. Wszak Czesław Niemen napisał i śpiewa słowa o dziwnym świecie . Jest Czesław Niemen , i jak się zachowa wobec oczekiwań zgromadzonych Polek i Polaków . Zagra, zaśpiewa, pomacha ręką do wielbicielek, wykona władczy gest , powie coś , czy nic nie powie, będzie mocno krzyczał , czy cicho śpiewał , jak się zachowa Czesław Niemen. Będzie stał przy mikrofonie, nikt go tutaj nie kiwnie , bo odczuje to dziwnie . Przytaczam słowa śpiewane przez Jerzego Stuhra w Opolu w 1977 roku , rzeczywiście dzisiaj pasują . O oczekiwaniach publiczności Czesław Niemen wie. Nawiązuje dialog, rozpoznaje , czy publiczność chce wysłuchać , co ma do powiedzenia . Mówi wiele, mówi , mniej więcej : " wiem , pan realizator może wyłączyć głos, gdy coś powiem, ale słyszę , głos jest , więc mówię ". Czesław Niemen mówi różne rzeczy , wszystkie słowa są słyszalne. Chwila ciszy, a tu ktoś z balkonu głośno kichnie , " a psik!!!" , sala grucha śmiechem , Czesław Niemen mówi ; " na zdrowie! " , słyszę odpowiedż z balkonu : " dziękuję!" . Słowa , różne dżwięki, ale do rzeczy. Czesław Niemen śpiewa "Dziwny jest ten świat" , o to chodzi , jak pieśń brzmi dzisiaj , w listopadzie, lub grudniu 1981 roku, jak słychać, jakie czuję odczucia w czasie słuchania pieśni. Czesław Niemen nawiązał dialog z publicznością , po wykonaniu pieśni oczy na Niemena, co powie, jak się zachowa , wszyscy czekamy . Czesław Niemen jest odpowiedzialny za swoje słowa , widzę , mówi " niebawem się przeko" , przekonamy, przekonacie. Zostaje wyłączony głos, w ogóle wszystko, ciemno , cicho. Chwile , które następują , są esencją spotkania Polek i Polaków z Czesławem Niemenem w Hali Ludowej we Wrocławiu. Jak opisać barwnie, bezbarwnie , te chwile. Opisuję porównawczo, obrazując meritum sytuacji. Stałem w ciszy , w ciemności , czas trwania jedna minuta, więcej minut. Polki i Polacy właśnie po to przybyli , aby się znależć w sytuacji dziwnej . Cisza , ciemno , co robić , próbować znależć się w tej sytuacji . Organizator spotkania nie odpuszcza, nic nie włącza, dalej cicho , ciemno. Kilka minut uświadamiania , wokoło jest wszechświat , bezgraniczny, niepojęty, świat jest dziwny, bawiąc się z Czesławem Niemenem nie wolno w miejscu stać , a więc spotkanie z Czesławem Niemenem , wycieczka na kompletne dno, nie ma nic , światła, niczego, są Polki i Polacy i Czesław Niemen . O takie spotkanie chodziło , i takie spotkanie było . Po kilku minutach włączono jakieś światło . Zebrani znajdują swoją drogę , podążają wybraną drogą.
Czesław Niemen w swoim wystąpieniu w Hali Ludowej we Wrocławiu powiedział prawdę , rzeczywistość , oczekiwania zgromadzonych Polek i Polaków zostały spełnione. Czesław Niemen powiedział słowa " niebawem się przekonamy" . Po te słowa stawiłem się w Hali Ludowej .
Piszę dziś o tym koncercie Czesława Niemena, człowieka odpowiedzialnego za własne słowa . Taka rzeczywistość. Koncert istotny , Czesław Niemen zachował się właściwie , w takiej sytuacji, jaką opisuję.
Jurek
Jurek
2016-07-07 11:00:24
W roku 1967 Czesław Niemen na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zaśpiewał piosenkę "Dziwny jest ten świat ", własny tekst, własna kompozycja, w towarzystwie zespołu Akwarele i chórku żeńskiego. Jak środowisko artystyczne reaguje na taki występ . Chodzi mi o odzew środowiska ludzi piszących teksty , komponujących muzykę, śpiewających piosenki. Środowisko skupione wokół Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Jest czas do sformuowania odzewu, w roku 1968 Festiwal w Opolu , patrzę na ekran telewizora i słucham. Na estradzie Stan Borys śpiewa piosenkę "To ziemia" . Poeta Jonasz Kofta, kompozytor Juliusz Loranc wyartykuowali odzew w stosunku do występu Czesława Niemena .
Słowa Jonasza Kofty :
"wśród wielu ludzkich spraw pamiętaj nie jesteś sam" są skierowane między innymi do Czesława Niemena , bo Czesław Niemen śpiewa własny tekst "dziwny jest świat ludzkich spraw". Tekst Czesława Niemena doczekał się riposty Jonasza Kofty. Niemen śpiewa "nienawiść zniszczyć w sobie", Jonasz Kofta pisze "niewyśpiewany jeszcze świat, ... , to wszystko w tobie trwa" . Nie są to poniekąd aluzje do występu Niemena, jest to twarda odpowiedż literacka . Trzech artystów , poeta Jonasz Kofta, kompozytor Juliusz Loranc, piosenkarz Stan Borys ripostują występ Czesława Niemena. Niemen samodzielnie pisze tekst, komponuje muzykę , śpiewa, sam sobie sterem , żeglarzem , okrętem. Po latach Czesław Niemen wykręca się z tej swojej produkcji, w rozmowie ze Stanisławem Błaszczyną , mówi o nieopatrznym przyznaniu nagrody za piosenkę "Dziwny jest ten świat". Horror Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat" nawiązuje do Teatru Sensacji Kobra . W roku 1967 , 1968 ten Teatr cieszy się wielką popularnością. Jonasz Kofta podjął temat , i całościowo zripostował tekst Niemena , pisząc o Ziemi , ojczyżnie ludzi.
Ja w ekranie telewizora widziałem Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu 1967 i 1968, i występ Czesława Niemena i występ Stana Borysa są pasujące do siebie, jak pytanie i odpowiedż. Dialog został zainicjowany , na należytym poziomie .
Jurek
Jurek
2016-07-07 17:47:11
Festiwal Piosenki w Opolu , czerwiec 1972 rok, występ Grupy Niemen, kompozycja "Dziwny jest ten świat" . Muzycy Grupy Niemen przystępując do pracy nad tą kompozycją umówili się na nową konstrukcję muzyczną . Słowa śpiewa Czesław Niemen w języku angielskim. A przekaz myślowy tej kompozycji , jest zupełnie odmienny od oryginału. Słucham , słowo "dziwny" , czyli pierwsze słowo tekstu poprzedzone jest mruczeniem Czesława Niemena. Mruczenie Czesława Niemena na początku kompozycji ukierunkowuje myśl w kierunku : "Dzi... , " dzik", duże zwierzę mieszkające w polskich lasach. Kompozycji słucha się jak sprawozdania ze spotkania człowieka z dzikiem , od spotkania oko w oko z dzikiem , aż do smakowania gulaszu z dzika. Zastosowanie niezrozumiałych słów na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1972 roku , granie muzyki domyślnej, to znaczy powodującej podczas słuchania różne skojarzenia , tworzy sprzyjającą atmosferę do wolnych , różnych wyobrażeń podczas słuchania kompozycji. W taki sposób piszę na temat kompozycji "Dziwny jest ten świat" , wykonanej w Opolu, w czerwcu 1972 roku, podczas Festiwalu Polskiej Piosenki.
Na takim festiwalu o polskiej rzeczywistości , słyszę mruczenie w wykonaniu Czesława Niemena , próbowanie upodobnienia się do zwierzęcia, muzykę odtwarzającą zachowanie się dzika, skojarzenie jednoznaczne ; "Dzik !" .
Jurek
Jurek
2016-08-04 08:18:45
Moje śmiałe twierdzenie o tym , kompozycja "Dziwny jest ten świat" wykonanie w czerwcu 1972 roku w Opolu, podczas Festiwalu Polskiej Piosenki jest o dziku , czas na dowód. Włączam ten utwór, słucham z you tube .
Początek do 0'57'' - muzyka podobna do rozpędzonego pojazdu typu samochód jest rzeczywistością tras koncertowych Grupy Niemen ,
0'57'' nagły okrzyk Czesława Niemena kojarzy się z zawołaniem "obiekt na drodze pojazdu!" ,
0'57'' - 3'40'' Czesław Niemen po wykrzyczeniu ostrzeżenia , śpiewa po angielsku, jak to widzę , po spotkaniu samochodu z dzikiem , jest czas na obejrzenie samochodu, zwierzęcia, i czas zapakowanie zwierzęcia do samochodu,
3'40'' - 5'05'' , jazda jak na początku, jazz w ogóle , gmatwanina , problemy z transportem,
5'10 organy, poważne akordy, jak to widzę, przyjechali na miejsce, klakson samochodu
5'26'' - 5'40'' coś z klasyki , czyli klasyczne omówienie sytuacji z fachowcem , czyli masarzem ,
5'41'' - 6'05'' Czesław Niemen swoim głosem sygnalizuje co się będzie działo
6'06'' - 6'40'' siekanina jak u masarza, to powiedzenie Józef Skrzek powiedział komentując płytę SBB 1 long play , ale ja myślę , i słyszę , we fragmencie począwszy od szóstej minuty szóstej sekundy , do szóstej minuty czterdziestej sekundy jest zagrana siekanina u masarza ,
6'40'' - 7'26'' Czesław Niemen śpiewa po angielsku
7'26'' - 8'17'' finał rockowy z zawołaniem "łoł'' , smakowanie gulaszu z dzika.
Moja wizja wykonania kompozycji "Dziwny jest ten świat " po angielsku na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w czerwcu 1972 roku jest opisana. Jest takie moje skojarzenie po wysłuchaniu kompozycji. Muzycy Grupy Niemen umawiając się na nową muzykę , czy ustanowili nowe wyobrażenie , kompletnie nowy przekaz , raczej : nowa muzyka , nowe myśli, nowe skojarzenia . Usiłowanie przerobienia tekstu i muzyki skutkuje sprowadzeniem do kompletnego parteru , a więc dotychczasowe wyobrażenie o "Dziwnym świecie" Czesława Niemena podczas słuchania Grupy Niemen w czerwcu 1972 roku w Opolu ustępuje . A nowe skojarzenie , buduje się w wyobrażni .Opis jest w mojej wyobrażni , opisany na forum Czesława Niemena.
Jurek
Ewa
2016-08-04 09:53:33
Jurku, zlituj się... Jaki dzik??? Takiej abstrakcji to nawet Monty Python by nie wymyślił.
Rozumiem, że słuchając muzyki można mieć różne skojarzenia, ale przecież ten utwór niesie ważny przekaz tekstowy, który z dziczyzną nie ma nic wspólnego, co najwyżej ze zdziczeniem obyczajów.
A może to słowa J. Skrzeka o "siekaninie jak u masarza" tak Cię zainspirowały? :)
Ciekawe, co by na to powiedział Czesław, czy byłby zszokowany, czy też potraktowałby ten tekst humorystycznie. Myślę, że to drugie... Mnie najbardziej rozbawił fragment: "coś z klasyki- czyli klasyczne omówienie sytuacji z fachowcem, czyli masarzem". :lol:
Wolałabym jednak, żebyś nie pisał takich odlotowych rzeczy na tym poważnym, bądź co bądź, muzycznym forum. Do smakowania gulaszu z dzika chyba bardziej odpowiednie byłoby forum kulinarne albo jakieś forum myśliwskie. :wink:
Pozdrawiam.:)
Jurek
2016-08-04 14:50:24
Ewo, dzień dobry, co mnie zainspirowało, wykonanie Grupy Niemen w czerwcu 1972 roku w Opolu zburzyło dotychczasową koncepcję kompozycji "Dziwny jest ten świat" , i co pozostało , skojarzyłem w sposób taki. Koncepcja wykonania kompozycji "Dziwny jest ten świat " Grupy Niemen słyszę ; Czesław Niemen kontynuuje swoją wypowiedż artystyczną, a muzycy Grupy Niemen ''zarzynają'' wszystko . Sprawozdanie Józefa Skrzeka z wizyty włoskiego menagera podczas nagrywania płyty "Strange is this world" trochę mnie ukierunkowało .

Wiem, zdenerwowałem Ciebie, przepraszam, poprzednie dwa posty napisałem , próbując opisać , cóż to za awangarda, na jaki temat grają.
Jurek
Jurek
2016-08-23 08:20:47
Edytowany 2 raz(y), ostatnio 2016-08-23 08:20:47 przez Jurek
"Dziwny jest ten świat" wersja z czerwca 1967 roku ,Czesław Niemen Akwarele Alibabki koncert w Opolu .
"Dziwny jest ten świat " wersja śpiewana po angielsku , w czerwcu 1972 roku , Grupa Niemen koncert w Opolu .
Skoro pierwsza wersja to absolutna bomba , rzeczywiście w polskiej piosence takie określenie jest prawdziwe , naturalnym jest następni muzycy przystępujący do pracy nad "Dziwnym światem" wykonają rozbrojenie bomby . Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis , Helmut Nadolski , Andrzej Przybielski z należytą powagą rozbrajają Niemenowską " bombę" .

Uporządkowanie różnych wersji koncertowych "Dziwnego świata"
1. Koncert w Opolu podczas Festiwalu Polskiej Piosenki w czerwcu 1967 roku , Czesław Niemen Akwarele Alibabki
2. Koncert w roku 1970 , opisany w artykule pana Dutkiewicza w Magazynie Jazz lipiec/sierpień 1970, śpiew po angielsku, Czesław Niemen zespół Enigmatic Tomasz Jaśkiewicz Jacek Mikuła , wersja została utrwalona tylko na płytkach demo , Markovitz pisze , zna tę wersję
3. Koncert w Opolu w czerwcu 1972 , śpiew po angielsku, Grupa Niemen , wersja awangardowa
4. Ostatnie koncerty Grupy Niemen opisane na tym forum , jako wersja lepsza od poprzedniej Grupy Niemen , możliwie jest zapis na taśmie magnetofonu
5. Czesław Niemen samotnie w różnych wykonaniach

Jest wersja studyjna śpiewana w języku włoskim "Lo senza lei" , rok 1969 singiel wytwórnia CGD , z towarzyszeniem orkiestry Baldana , również koncertowa wersja wykonana w Italii w klubie Tytan.

Proszę , wersja druga i czwarta opisane przeze mnie są , gdzie są , są ludzie , którzy mają takie wersje Dziwnego świata . Zasadnym jest uporządkowanie , opublikowanie , taki znaczący utwór w Polsce , jest zajmujące jak wypada w różnych odmianach . Czy Czesław Niemen śpiewał Dziwny świat wspólnie z zespołem Krzak , z zespołem Laboratorium . Piosenka w duetach z piosenkarkami. Możliwie Pan Tadeusz Skliński w następnym opracowaniu opisze różne wersje "Dziwnego świata" .

Jurek
Jurek
2016-08-29 06:18:58
"Dziwny jest ten świat" ,redaktor Maria Szabłowska rozmawia z Małgorzatą Niemen ,która mówi o kim , o jakiej sytuacji jest wiersz Czesława Niemena pod tytułem "Dziwny jest ten świat"
http://www.polskieradio.pl/7/3085/Artyk ... iemen-Czesław-nie-pojmowal-obludy-stad-utwor-Dziwny-jest-ten-swiat

Czesław Niemen współpracował z człowiekiem , który o Czesławie Niemenie wyrażał się z nienawiścią i niechęcią , w czasie gdy ten człowiek rozmawiał z drugim człowiekiem, a Czesław Niemen usłyszał tę rozmowę . Oko w oko z Czesławem Niemenem ten człowiek wyrażał się dobrze o Czesławie Niemenie . Różnica tych zdań spowodowała napisanie tekstu pod tytułem "Dziwny jest ten świat". Ludzkie zachowanie, międzyludzkie sprawy, tak było rzeczywiście . Jest ten tekst skierowany do współpracownika Czesława Niemena, o współpracowniku Czesława Niemena.
Wydarzenie opisane było możliwie zaczątkiem niechęci Czesława Niemena do "picowania" w swojej twórczości. Czesław Niemen rzeczywiście realizował w sposób artystyczny swoje odczucia współżycia międzyludzkiego.
Program telewizyjny "100 pytań do Czesława Niemena" emitowany 2..11.1975 wieczorem , zawiera pytanie pani redaktor " czy nigdy nie poczuł się Pan niewolnikiem swej kreacji artystycznej" i odpowiedż Czesława Niemena , mówi " były momenty kiedy tak się rzeczywiście czułem , ale kiedy przestałem parać się rozrywką, czyli umizgiwaniem się do publiczności , to jest mi coraz lżej , coraz bardziej czuję się wyzwolony " . W opracowaniu tym usiłuję wskazać na sytuację, kiedy Czesław Niemen "przestał parać się rozrywką , czyli umizgiwaniem sie do publiczności" . Sytuacja , która zapoczątkowała "przestanie parania się rozrywką" jest możliwie sytuacją , która zainicjowała napisanie wiersza "Dziwny jest ten świat" .

W taki sposób piosenka "Dziwny jest ten świat " powstała. Następnie piosenka została usłyszana , rozsławiona , umiejętna konstrukcja wiersza powoduje następstwa . Następstwa , czyli jak było dalej . Jest rok 1981 w Polsce . A jaka jest w roku 1981 roku w Polsce sytuacja. Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu , czerwiec 1981 rok , trwa kabareton, występuje Tadeusz Ross i śpiewa piosenkę "Wejdą nie wejdą" . W tej piosence satyrycznie rozpatrywana jest możliwa agresja Związku Radzieckiego na Polskę . W sierpniu 1981 roku w Gdańsku , na Przeglądzie Piosenki Prawdziwej Andrzej Zaorski śpiewa również piosenkę "Wejdą nie wejdą" . Tą piosenkę znają wszyscy zainteresowani losem Polski . Piosenka jest rozpowszechniana , między innymi za pomocą taśm magnetofonowych . Słucham tej piosenki i pojawia się obawa o losy Polski , czyli "naszego świata" . Jest listopad lub grudzień 1981 rok , jest zorganizowany koncert we Wrocławiu w Hali Ludowej , jest Czesław Niemen . Listopad i grudzień 1981 roku jest to czas , najwyższy czas na to , aby osobiście Czesław Niemen zaśpiewał "Dziwny świat" . W Hali Ludowej mnóstwo ludzi , na parterze i balkonach . Po co przyszło tyle ludzi , po to , aby zobaczyć i usłyszeć autora "Dziwnego świata" . Kabareciarze, Tadeusz Ross i Andrzej Zaorski inicjują dyskusję w narodzie o losach Polski. Losy Polski czyli "naszego świata" , czy ten "nasz świat " zginie , czy nie zginie . Do wyjaśnienia zagadnienia zaproszono autora "Dziwnego świata" , Czesława Niemena . Czesław Niemen śpiewa " świat nie zginie " . W porządku, sprawa wyjaśniona, co będzie dalej. Czesław Niemen nachyla się do mikrofonu i mówi " niebawem się przekonamy" , momentalnie zostaje wylączony prąd w ogóle, cicho i ciemno. Jesteśmy sami , cicho , ciemno , spokój , można spokojnie znależć swoją drogę.
Ten koncert , występ Czesława Niemena to czas , najwyższy czas dla piosenki , pieśni "Dziwny jest ten świat" . Czas , kiedy ta piosenka stała się pieśnią . Czas , kiedy wiersz Czesława Niemena stawał się rzeczywistością , dla narodu . Naród rzeczywiście zapełnił wnętrze Hali Ludowej we Wrocławiu , po to , aby zobaczyć się z Czeslawem Niemenem.
Jurek
Jurek
2016-09-22 09:24:16
Czesław Niemen rozmawia z dziennikarzem Nowej Wsi Zbigniewem Adriańskim w sierpniu 1968 roku. Szczera rozmowa dotyczy nieobecności Czesława Niemena na festiwalu w Opolu w 1968 roku , również piosenki i tekstu Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat" .

www.rockjazz.pl/viewtopic.php?t=388&pos ... &start=330

Jurek
Markovitz
2017-12-21 01:00:21
Dobiega końca rok jubileuszu półwiecza albumu "Dziwny jest ten świat". Poza kilkoma audycjami radiowymi i notkami prasowymi nie celebrowano tej rocznicy w mediach i nawet nie odnotowano jej na => stronie Fundacji Im. Czesława Niemena (widocznie to nieopłacalne).

Na szczęście kilku wywiadów radiowych z tej okazji udzielili byli muzycy zespołu Akwarele: Paweł Brodowski, Tomasz Jaśkiewicz i Tomasz Butowtt. Redaktor naczelny Jazz Forum był w grudniu gościem wspominkowej gali w częstochowskiej Filharmonii, gdzie longplay odtworzono na sprzęcie audiofilskim. Jeszcze w czerwcu odbyło się spotkanie w Tomaszowie Mazowieckim połączone z wystawą fotografii Marka Karewicza. Był też festiwal w Słupsku z udziałem akwarelowych muzyków i .. to chyba wszystko, co można tu odnotować. Nie będę czynił analogii z brytyjskimi obchodami 50-lecia albumu "Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band", bo to po prostu nieporównywalna skala.

Oto link do audycji o 50-leciu utworu i płyty "Dziwny jest ten świat" w => RDC, a tutaj wywiad Pawła Brodowskiego dla => Głosu Wielkopolskiego

W TV Kino Polska Muzyka klip do "Dziwny jest ten świat" spadł z TOP-owej trzydziestki tuż po tym, jak dotarł do drugiego miejsca. W ścieżce muzycznej klip jest złożony z dwóch nagrań: z festiwalu w Sopocie w 1967 oraz z nagrania płytowego. Oba tracki połączono w jedynym możliwym miejscu-tj. w krótkiej pauzie tuż przed solem gitarowym. Warto oddać swój głos na ten utwór, żeby przekonać się o sensowności tego dość ryzykownego, ale i pomysłowego montażu.

Jeszcze kilka dni będzie trwało głosowanie telewidzów na przebój wszech czasów spośród klipów emitowanych w tej stacji. Wśród propozycji jest m.in. archiwalny teledysk do "Snu o Warszawie". Na stronie TV KPM można wybrać 10 tytułów (na koniec warto dopisać "Dziwny jest ten świat" jako swoją propozycję). Klik => TOP-100

O świąteczną niespodziankę postarała się Telewizja Polska udostępniając film Krzysztofa Magowskiego "Sen o Warszawie" na stronie -> TVP VOD PL

Wcześniejszy film "Czesław Niemen" zrealizowany przez Eugeniusza Szpakowskiego dla TVP Polonia również jest dostępny na stronie -> TVP VOD PL
20 XII 2017 kolaż na forum nae - 50 lat Dzjtś.jpg 20 XII 2017 kolaż na forum nae - 50 lat Dzjtś.jpg
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony