Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

KOMPOZYCJE NIEMENA DLA INNYCH WYKONAWCÓW 2008-03-30 - 2009-07-29 ratajczak bogdan 24 18588
ratajczak bogdan
2008-03-30 11:07:37
Temat czasami sygnalizowany, ale nie do końca spenetrowany i poznany w szczegółach. Dużo znaków zapytania, a więc można pokusić się o to, aby wspólnymi siłami odpowiedzieć na te niedopowiedzenia i luki w naszej (i nie tylko naszej) wiedzy.
Zacząłbym od, dopiero wczoraj poznanej, kompozycji (Niewidzialna Ręka:-) pozwoliła w końcu poznać mi kolejne nagranie z Niemenem w tle) - "DROGA BEZ CELU".

(.)
ratajczak bogdan
2008-03-30 11:09:06
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2008-03-30 11:09:06 przez ratajczak bogdan
"DROGA BEZ CELU"
Kompozytor: Czesław Niemen - Piotr Janczerski

Realizacja nagrania: Studio Polskiego Radia
Zespół: No To Co + sekcja dęta (Z.Sztyc-ts; R.Podgórski-tp?)
Data rejestracji: Styczeń 1968 rok
Czas trwania 2:35

Kompozycja Czesława Niemena napisana dla lidera No To Co - Piotra Janczerskiego, podpisana na płycie "Złote lata polskiego beatu 1968 vol.2" (Muza SX 3052) przez obu muzyków.
W opisie Tadeusza Sklińskiego - "Niemen - Dyskografia..." autor informuje, że: "Tę piosenkę* Czesław Niemen napisał dla Piotra Janczerskiego w okresie wspólnych występów z zespołem Niebiesko-Czarni", oraz że: "Nagranie radiowe zespołu No To Co ze stycznia 1968 roku."

* podkreślenie moje B.R.

Sądziłem, nie znając jeszcze nagrania, że jest to piosenka zespołu No To Co z muzyką Czesława Niemena i ze słowami Piotra Janczerskiego. Tak wynikało z opisu w książce.
Tymczasem jest to kompozycja instrumentalna. A więc nie piosenka. Ta z defincji m u s i posiadać tekst.
Zatem nieścisłość.
Pytanie, które się nasuwa dalej. Jaką rolę spełnił w jej stworzeniu, podpisany obok Niemena - Piotr Janczerski?
Aranżera? To byłoby logiczne, ale nie ma w zwyczaju (jeśli nie jest to wyraźnie podkreślone), aby autor aranżacji widniał, jako współautor kompozycji, obok faktycznego jej twórcy. Vide choćby casus Jo S. i związane z tym pretensje.
A może istnieje gdzieś nagranie z tekstem, o którym jeszcze nic nie wiadomo? Mało prawdopodobne, ale przecież nie niemożliwe.
Może też chodzić o autorstwo tytułu tej kompozycji.
Piotr Janczerski, jak wiemy, napisał sporo tekstów ( w tym jeden również dla Niemena) i w Niebiesko-Czarnych zajmował się głównie konferansjerką i stroną literacką.
Tytuł "DROGA BEZ CELU", w prostej lini, nawiązuje zresztą do tekstu piosenki z LP Niemen i Akwarele "Sukces" - "TYLE JEST DRÓG" - autorstwa Niemen/Janczerski.

„TYLE JEST DRÓG”

Muzyka: Czesław Niemen
Tekst: Piotr Janczerski


Tam, gdzie wiatr śpiewa pieśń
W wierzbach jak na strunach gra
Tam stary trakt
Dokąd prowadzi cię
Gdzie kończy się daleka droga
Ja będę szedł choć drogowskazu brak
Bo prowadzi mnie włóczęga - wiatr


Parlando:
Tyle jest dróg na świecie
A wszystkie kręte
Oplatają ziemię jak pajęcza nić
Bez drogowskazów
Z drogowskazami
Którą z nich wybrać?

Będę szedł tam gdzie wiatr
Wyznacza wędrowny szlak
Bo tylko wiatr najlepiej wie
Gdzie kończy się bez celu droga
Ja pójdę sam choć drogowskazu brak
Bo prowadzi mnie włóczęga - wiatr


Przejdźmy do warstwy czysto muzycznej.
W nagraniu (jak wynika z opisu, ze stycznia 1968 roku, dokonanym dla PR) dosyć wyraźnie, choć głęboko w tle, słychać sekcję dętą. Takiej sekcji No To Co nie miało. Można się domyślać, że chodzi o skecję dętą Akwarel: Ryszard Podgórski-tp i Zbigniew Sztyc - ts. Byłoby to dosyć logiczne, biorac pod uwagę fakt, że oba zespoły nagrywały obok siebie, niemal ocierając się o siebie, jak miało to miejsce choćby podczas realizacji płyty "Nikifor" - No To Co i "Czy mnie jeszcze pamiętasz?" - Niemen i Akwarele (obie w studiu PN w miesiącach: wrzesień i październik 1968 rok). I proszę skonfrontować to nagranie choćby z "Nie byłem nigdy w San Francisco" - No To Co z tej płyty. Tam również jest ta sekcja. No i na dodatek w kilku nagraniach mały udział Partity w chórkach, a przecież brały one także udział w realizacji płyty Niemena - "Baw się w ciuciubabkę" i "Pod Papugami".

Ps. A swoją drogą te nagranie No To Co i inne, do których wróciłem przy tej okazji - całkiem niesłusznie zapomniane i bardzo ciekawie zaaranżowane i stylowo (Artwoods, Shadows...) zagrane. Zwłaszcza partia na organach - taka ujazzowiona, rozkołysana w stylu...(tu sobie podaruję, bo zaraz polecą na mnie gromy :) ) - w wykonaniu organisty, pianisty i skrzypka (eks Kanon Rytm) - Jana Stefanaka.

(.)
Markovitz
2008-03-30 13:02:37
Bogdan Sądziłem, nie znając jeszcze nagrania, że jest to piosenka zespołu No To Co z muzyką Czesława Niemena i ze słowami Piotra Janczerskiego. Tak wynikało z opisu w książce. Tymczasem jest to kompozycja instrumentalna. A więc nie piosenka.
Ta z definicji musi posiadać tekst.
Zatem nieścisłość.


Nieścisłość wystąpiła chyba przy przesłuchaniu ...

Na str.275 Dyskografii T. Sklińskiego jest cytowany opis płyty "1968 vol.2" z serii "Złote lata polskiego beatu" . Ja dysponuję taką samą kasetą Polskich Nagrań (projekt okładki T.Jaśkiewicza - jak na płycie) i tam w siódmym utworze na stronie B wykonywanym przez No To Co .. śpiewa autor tekstu Piotr Janczerski.

Przyszło mi na myśl, że Bogdan w rewizyjnym zapale przesłuchał siódmy w kolejności utwór .. ale na pierwszej stronie (płyty lub kasety), czyli kawałek zatytułowany "Radar" N-Czarnych :mrgreen:
ratajczak bogdan
2008-03-30 13:27:59
Markovitz
Nieścisłość wystąpiła chyba przy przesłuchaniu ...


Nie była to nieścisłość przesłuchania taśmy, po prostu, otrzymałem taki materiał dźwiękowy i stąd całe nieporozumienie. :)
Ale i tak uważam, że mimo wszystko, temat wart jest kontynuowania.

Markovitz
Przyszło więc mi na myśl, że Bogdan w rewizyjnym zapale przesłuchał chyba siódmy w kolejności utwór .. ale na stronie pierwszej (płyty i kasety), czyli "Radar" N-Czarnych :mrgreen:


Dla poznania dorobku Niemena mogę pozostać Mr.Green... i tak pewnie nie poznam wszystkiego i "zielony" umrę.
Marku nie jestem rewizjonistą (nawet muzycznym), a już na pewno nie zapalonym po to, aby wzniecać pożar bez potrzeby.
Dziękuję za sprostowanie :) i stąd wypływa nowa wiedza, że tym organistą grającym na organach pod... (już teraz powiem) Briana Augera - był... Zbigniew Podgajny.
Kto zatem zagrał w sekcji dętej N-C w tym nagraniu?
A.Mazurkiewicz-tp?; W.Kacperski- pz?; M.Polarek-ts? W. Żakowicz-as?
Ps. Dalej jednak nie znam nagrania No To Co - "Droga bez celu" :(

(.)
Domin189
2008-03-30 13:40:58
Dotarłem do ciekawego utworu, jakim jest "Sprzedaję łzy kupuje sny" - zainteresował mnie ze względu na dopisek "Polonia Restituta" i... brzmienie, które jest w bardzo :n:iemenowym stylu - bardzo podobne do "Postscriptum".

Uznałem, że to dobry temat na rozwikłanie zagadki tego utworu - kim jest wykonawca? Czy Niemen istotnie wykonuje muzykę, czy jest kompozytorem?
Markovitz
2008-03-30 13:55:00
W 1979r. na festiwalu opolskim piosenkę tę śpiewała Teresa Haremza. Aranżację opracował kompozytor- czyli Niemen. Później po ten utwór sięgnęła Barbara Sade.

O tej pięknej piosence z tekstem Jadwigi Has było już kiedyś na forum :arrow: Zagadkowy temat.
Może warto powrócić do zagadek ..? :)
Ale żeby nie były aż tak trudne jak ta ostatnia...
ratajczak bogdan
2008-03-30 14:01:26
Domin189Dotarłem do ciekawego utworu, jakim jest "Sprzedaję łzy kupuje sny" (...)
Uznałem, że to dobry temat na rozwikłanie zagadki tego utworu - kim jest wykonawca? Czy Niemen istotnie wykonuje muzykę, czy jest kompozytorem?


Zanim uporamy się z piosenką* No To Co "Droga bez celu" (wierzę, że moje próby takie nie są... :) ) odpowiem Ci pokrótce, co wiem na temat piosenki "Sprzedaję łzy, kupuje sny".
*podkreślenie moje - B.R. (po uwadze Markovitza)
Tak Dominiku, to jest na 100% kompozycja Czesława Niemena do słów poetki Jadwigi Has, napisana specjalnie dla Teresy Iwaniszewskiej-Haremzy, która ją wykonała w 1979 roku na festiwalu w Opolu.
Kto akompaniował w tym nagraniu, o którym mówisz - tego jeszcze nie ustaliłem.
Natomiast zapis "Polonia Restituta" - wydaje się zbitką tytułów, bo z tym filmem nie ma to nagranie nic wspólnego.
Po roku Niemen planował wykonać tę piosenkę z inną już muzyką na Festiwalu Interwizji w Sopocie - ale ostatecznie do tego nie doszło - zaśpiewał "Nim przyjdzie wiosna" i wygrał.

(.)
ratajczak bogdan
2008-03-30 14:20:37
Mamy zatem drugą piosenkę Czesława Niemena skomponowaną dla innego wykonawcy.
Jaka szkoda, że nie znamy jej autorskiego wykonania.
Być może jednak nie skończyło się jedynie na "przymiarkach" i gdzieś te próbne wersje, o których Niemen wspominał w rozmowach z Dariuszem Michalskim są? :)
Co wiemy?
"SPRZEDAJĘ ŁZY, KUPUJĘ SNY"
Kompozytor: Czesław Niemen
Autor tekstu: Jadwiga Has
Wykonawca: Teresa Iwaniszewska-Haremza
Gdzie dokonano nagrania: ???
Kto akompaniuje Teresie Haremzie: ???
Rok: 1979
Premiera: Festiwal Opole'79
Cover: Barbara Sade (CD as art. ag001 "Marek Raduli - Meksykański symbol szczęścia") - 1996 rok

(.)
ratajczak bogdan
2008-03-30 18:10:42
Słucham i słucham tego nagrania i, moim skromnym zdaniem, Teresie Iwaniszewskiej-Haremzie towarzyszy sam Czesław Niemen. Ale jest tam w podkładzie instrumentalnym delikatna gitara...
Kto na niej gra? A może to dźwięki preparowane?

(.)
ratajczak bogdan
2008-04-06 05:35:13
Nie wszyscy może słyszeli jeszcze tę kompozycję Niemena w wykonaniu Teresy Haremzy. Będzie specjalna okazja w poniedziałek w RADIU STO w godzinach 20-22 w audycji Pana Kazimierza Wlekłego "STO MINUT WSPOMNIEŃ"

ZOBACZ =>

RADIO STO


Może wówczas rozstrzygniemy, kto towarzyszył i akompaniował w piosence "Sprzedaję łzy, kupuję sny" - Teresie Haremzie? Warto posłuchać i poznać to, o czy mówimy.

(.)
ratajczak bogdan
2008-04-06 09:14:28
Aby móc w pełni docenić walory poetyckie piosenki "Sprzedaję łzy, kupuje sny" - w wykonaniu Teresy Iwaniszewskiej-Haremzy zamieśćmy tekst.
Ewie, dziękuję za pomoc w odszyfrowaniu kilku wersów wiersza. :)

"SPRZEDAJĘ ŁZY, KUPUJĘ SNY"

Muzyka: Czesław Niemen
Słowa: Jadwiga Has

Sprzedaję łzy, sprzedaję łzy
Małe i duże
Jak sznur pereł, jak białe róże
Słone i gorzkie, jakie kto woli
Kupujcie proszę, łez mam do woli

Sprzedaję łzy, sprzedaję łzy
Kupujcie chętnie, bo powiedziano
Kto często płacze, ten widzi głębiej

Kupuję sny, kupuję sny
Dawne i nowe
Sny czarno-białe, sny kolorowe
Mogą być nawet trochę zużyte
Mogą być jawne i te ukryte

Kupuję sny, kupuję sny
Co przeszły obok, by je uzbierać
Na noc bezsenną - zapłacę drogo

Sprzedaję łzy, kupuje sny
Swoje i cudze
Więc chodźcie do mnie
Tu dobrzy ludzie
Kupię i sprzedam, nawet zamienię
Ziemię na Niebo, Niebo na Ziemię

Sprzedaję łzy, kupuje sny
I zysku nie chcę
Chcę sobie sprawić na stare lata
Z bursztynu serce


(.)
ratajczak bogdan
2008-04-06 12:41:35
ZOBACZ TEŻ =>
TERESA HAREMZA

(.)
ratajczak bogdan
2008-04-07 09:06:32
To wprawdzie nie jest kompozycja Niemena, ale może (tego jeszcze nie ustaliłem) być kompozycją muzyka z ekipy Niemen Enigmatic - Jacka Mikuły. Napisana dla TERESY HAREMZY i umieszczona na jej australijskej płycie z 1985 roku.
Kompozycji tej, niestety, dzisiaj w RADIU STO nie usłyszymy, ale na FORUM - jak najbardziej.
Polska premiera!
"Travell" - autorzy: G.Lehmann i J.Mikula.

http://www.speedyshare.com/920571421.html

(.)
cocomo
2008-04-12 09:05:19
Okazuje się, że kompozycję "Sprzedaję łzy kupuję sny" umieścił również na swojej płycie "Meksykański symbol szczęścia" (As-Art AG 001, 1996 r.) Marek Raduli.

Spis utworów z tej płyty:
01. Uwerturka
02. Torres albo nigdy
03. DB
04. Dakota
05. Next
06. Nad dachem świata
07. Meksykański symbol szczęścia
08. Na sto procent
09. Mietkusz i Markusz w jednym grali domu
10. John & Margaret
11. Końcowy
12. ............
13. "Sprzedaję łzy, kupuję sny" muzyka CZESŁAW NIEMEN
Ewa
2008-04-12 10:18:50
cocomoOkazuje się, że kompozycję "Sprzedaję łzy kupuję sny" umieścił również na swojej płycie "Meksykański symbol szczęścia" (As-Art AG 001, 1996 r.) Marek Raduli.

Nie dodałeś, że na tej płycie kompozycję Niemena wykonuje Barbara Sade.
cocomo
2008-04-12 17:48:04
Nie wiedziałem tego - dzięki za uzupełnienie. Płytę wyszperałem przypadkiem na allegro. Jeżeli ktoś jest zainteresowany to jest do kupienia, niestety cena średnio przyjemna ...
Dasza
2008-04-12 18:57:03
Piosenek z tej płyty można posłuchać tutaj:
http://kosmos.kn.pl/raduli/
ratajczak bogdan
2008-04-15 08:57:02
Skoro przypomnieliśmy sobie wszelkie znane nam fakty, związane z piosenką "Sprzedaję łzy, kupuję sny", czas, aby powrócić do kompozycji Czesława Niemena, napisanej do słów Piotra Janczerskiego "Droga bez celu" i nagranej w studiu PR w styczniu 1968 roku przez zespół No To Co.
Myślę, że możemy poprosić pana Kazimierza Wlekłego o zaprezenowanie jej w Radiu Sto i wszyscy będziemy już mieli pełną jasność odnośnie tej piosenki.

Kilka postów wyżej zamieściłem już tekst piosenki Niemena i Akwarel "Tyle jest dróg" z LP "Sukces". Muzyka zdecydowanie inna, a i słowa różniące się od tych, jakie słyszymy w piosence "Droga bez celu"
Teraz zatem kolej na kompozycję napisaną przez Niemena dla przyjaciela z Niebiesko-Czarnych, równocześnie autora tekstu - Piotra Janczerskiego i przez niego zaśpiewaną.


„DROGA BEZ CELU”

Muzyka: Czesław Niemen
Słowa: Piotr Janczerski
Nagranie radiowe: styczeń 1968 - zespół No To Co

Tam gdzie wiatr śpiewa pieśń
W wierzbach wiatr na strunach gra
A stary trakt, dokąd prowadzi – gdzie
Gdzie kończy się daleka droga

Pójdę tam, tam gdzie wiatr
Znaczy mojej drogi szlak
Bo letni wiatr, najlepiej wie
Gdzie kończy się daleka droga

Bo letni wiatr, najlepiej wie
Gdzie kończy się bez celu droga

Bo letni wiatr, najlepiej wie
Gdzie kończy się daleka droga

Pójdę tam, tam gdzie wiatr
Znaczy mojej drogi szlak

Bo letni wiatr, najlepiej wie
Gdzie kończy się bez celu droga



(.)
ratajczak bogdan
2008-10-28 14:09:58
Powrócę jeszcze na chwilę do kompozycji z 1979 roku, jaką Niemen skomponował specjalnie dla Teresy Iwaniszewskiej-Haremzy do tekstu Jadwigi Has – „Sprzedaję łzy, kupuję sny”.
Poznaliśmy już wcześniej wersję oryginalną Teresy Haremzy z instrumentalnym podkładem w wykonaniu Czesława Niemena.
Teraz kolej na poznanie tej drugiej, nagranej w 1996 roku, o której wspominał „cocomo”, pochodzącej z płyty Marka Raduliego „Meksykański symbol szczęścia” - zaśpiewanej przez Barbarę Sade.
A zatem jest okazja poznać i tę wersję.
:arrow: "SPRZEDAJĘ ŁZY, KUPUJĘ SNY"- BARBARA SADE i MAREK RADULI

(*)
ratajczak bogdan
2009-07-18 09:56:06
A co powiecie na temat piosenki, jaką Czesław Niemen skomponował dla Hanny Banaszak?
Był rok 1986 i niespodziewanie usłyszeliśmy "Rock It Cinderella" za angielskim tekstem Janusza Siemasza.
Czy ktoś może dysponuje tym tekstem?
Warto byłoby go w tym miejscu zamieścić.
Znając lingwinistyczne zdolności osób :wink: z forum - na pewno sobie z tym problemem szybko poradzimy.

(*)
ratajczak bogdan
2009-07-29 10:31:04
Czekając na angielskim tekst Janusza Siemasza "Rock It Cinderella" - wierzę, że znajdzie TUTAJ swoje miejsce, :wink: możemy sięgnąć po kolejną piosenkę, do której Czesław Niemen napisał muzykę.
Tym razem jest to znany i dwukrotnie wydany na płytach (w dwóch różnych wersjach) utwór wylansowany przez Marylę Rodowicz "Kiedy się dziwić przestanę" ze słowami nieodżałowanego Jonasza Kofty.
:arrow: Szerzej piszemy o tym w wątku Maryla Rodowicz – wciąż wierna Czesławowi Niemenowi

"KIEDY SIĘ DZIWIĆ PRZESTANĘ"

Kiedy się dziwić przestanę
Gdy w mym sercu wygaśnie czerwień
Swe ostatnie, niemądre pytanie
Nie zadane, w połowie przerwę

Będę znała na wszystko odpowiedź
Ubożuchna rozsądkiem maleńkim
Czasem tylko popłaczę sobie
Łzami tkliwej i głupiej piosenki

By za chwilę wszystko zapomnieć
Kiedy się dziwić przestanę
Kiedy się dziwić przestanę
Będzie po mnie

Kiedy się dziwić przestanę
Zgubię śpiewy podziemnych strumieni
Umrze we mnie co nienazwane
Co mi oczy jak róże płomieni

Dni jednakim rytmem pobiegną
Znieczulone, rozsądne, żałosne
Tylko życia straszliwe piękno
Mnie ominie nieśmiałą wiosną

Za daleko jej będzie do mnie
Kiedy się dziwić przestanę
Kiedy się dziwić przestanę
Będzie po mnie

Kiedy się dziwić przestanę
Lżej mi będzie i łatwiej bez tego
Ścichną szczęścia i bóle wyśmiane
Bo nie spytam już nigdy - dlaczego?

Błogi spokój wyrówna mi tętno
Gdy się życia nauczę na pamięć
Wiosny czułej bolesne piękno
Pożyczoną poezją zakłamię

I nic we mnie i nic koło mnie
Kiedy się dziwić przestanę
Kiedy się dziwić przestanę
Będzie po mnie.


(*)
ratajczak bogdan
2009-07-29 11:13:07
Kolejna seria piosenek będących kompozycjami Czesława Niemena dla innych wykonawców, to piosenki z okresu współpracy z Niebiesko-Czarnymi.
Wówczas napisał muzykę do kilku przebojów Adriany Rusowicz, która po zakończeniu funkcjonowania tria wokalnego "Błękitne Pończochy", pilnie potrzebowała repertuaru solowego.
Na kogo mogła liczyć?
Oczywiście głównie na przyjaciół z zespołu: Janusza Popławskiego, Zbyszka Podgajnego i Czesława Niemena.

Zacznijmy od piosenki "Duży błąd" do słów Marty Bellan (duetu autorskiego dwóch Zbigniewów - Adriańskiego i Kaszkura).

"DUŻY BŁĄD"

Popełniłeś drogi chłopcze duży błąd
Na spacerze pocałować chciałeś mnie
A ja, ja powiedziałam – nie!
Nie mogłeś pocałować mnie
A to wynikło stąd
Pewnie dlatego wziąłeś się,
Że popełniłeś błąd

Popełniłeś, popełniłeś duży błąd
Pomyślałeś, że już nie masz żadnych szans
Bo ja, ja powiedziałam – nie!
Znam cię zaledwie kilka dni
Ty miałeś na to wgląd
Nie trzeba było wierzyć mi
To był twój duży błąd

Bo ja, ja powiedziałam – nie!
Znam cię zaledwie kilka dni
Ty miałeś na to wgląd
Nie trzeba było wierzyć mi
To był twój duży błąd

To był twój duży błąd…
To był twój duży błąd…
To był twój duży błąd…



Posłuchajmy jak to brzmi:Ada Rusowicz - "Duży błąd"

Ps. Jeżeli źle usłyszałem tekst, proszę o korektę.

(*)
ratajczak bogdan
2009-07-29 11:43:48
Kolejna piosenka z muzyką Niemena napisana dla Ady Rusowicz do słów Jacka Grania (Franciszka Walickiego), to "Za daleko mieszkasz miły".
Tutaj wesprę się tekstem, jaki zamieściła wcześniej Dasza.

"ZA DALEKO MIESZKASZ MIŁY"

Za daleko mieszkasz, miły, za daleko mieszkasz
i dlatego nasza miłość taka słaba jeszcze.

Za często patrzysz, miły, na zegarek,
za wcześnie mówisz "muszę iść",
za późno mówisz mi "dzień dobry" z rana,
za późno pukasz do mych drzwi.

Za daleko mieszkasz, miły, choć w tym samym mieście.
Trudno wierzyć w taką miłość, którą dzieli przestrzeń.

Za często patrzysz miły, na zegarek,
za wcześnie mówisz "muszę iść",
za późno mówisz mi "dzień dobry" z rana,
za późno pukasz do mych drzwi.

Za daleko mieszkasz, miły, choć w tym samym domu,
trzeba mieszkać jeszcze bliżej, by miłości pomóc.

Za często patrzysz miły, na zegarek,
za wcześnie mówisz "muszę iść",
za późno mówisz mi "dzień dobry" z rana,
za późno pukasz do mych drzwi.

za późno pukasz do mych drzwi.
za późno pukasz do mych drzwi.


(*)
ratajczak bogdan
2009-07-29 11:50:27
Trzecia piosenka "Nie pukaj do moich drzwi", podobnie jak poprzedna skierowana była do Ady i napisał ją ten sam tandem Cz.Niemen/J.Grań.

"NIE PUKAJ DO MOICH DRZWI"

Mówiłeś zawsze, że mnie kochasz
Mówiłeś zawsze, że kochasz mnie
Że nigdy innej nie pokochasz
Że nie pokochasz innej, nie
Powiedz mi zatem czy to wiatr
Wczoraj mi twoje serce skradł
Czy może właśnie ta, o której nie wiem.

Mówiłeś zawsze, że mnie lubisz
Mówiłeś zawsze, że lubisz mnie
Że kto się lubi, ten się czubi
Że kto się czubi, ten lubi się.
Czy to dlatego właśnie dziś
Nie zapukałeś do mych drzwi
Nie zapukałeś dziś do moich drzwi..

A jeśli ktoś mi ciebie skradł
Chcę sama być
Ty już nie pukaj do mych drzwi
Niech do nich puka tylko wiatr
tylko wiatr, tylko wiatr.

Mówiłeś kiedyś, że mnie kochasz
Mówiłeś kiedyś, że kochasz mnie
Że nigdy innej nie pokochasz
Że nie pokochasz innej, nie
Lecz twoje słowa ja już znam
Jedną do ciebie prośbę mam
Nie pukaj więcej już do moich drzwi

Nie pukaj więcej już do moich drzwi
Nie pukaj więcej już do moich drzwi


(*)
ratajczak bogdan
2009-07-29 12:16:35
Chyba ostatnią piosenkę jaką Czesław Niemen napisał dla innego wykonawcy (choć w gruncie rzeczy zaśpiewał ją wspólnie), była "La musica magica" z 1990 roku, wykonana w duecie z Faridą Gangi, do jej tekstu.

"LA MUSICA MAGICA"

Quando suoni – nel modo che sai fare tu
Col tuo sentire – con il tuo sentire
Diventa la musica… Magica
Suona per me.

Quando posi lo sguardo tuo su di me
I misteri di ieri – i dubbi di oggi
La tua emozione… Magica
Suona per me.

Ridere piangere – per il tuo sentire
Ridere piangere – a ritmo fragile
Ridere piangere – lucida mia follia
Ridere piangere – per il tuo cammino
Dimmi… cos’è grave…

Quando suoni – nel modo che sai fare tu
Col tuo sentire – con il tuo sentire
Diventa la musica… Magica
Suona per me – per me suona.

Ridere piangere – per il tuo sentire
Ridere piangere – a ritmo fragile
Ridere piangere – lucida mia follia
Ridere piangere – per il tuo cammino
Dimmi… cos’è grave…


(*)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony