Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

KOMPOZYCJE NIEWYDANE 2006-04-11 - 2016-07-07 szach' raj 45 27932
szach' raj
2006-04-11 13:37:37
Wiadomo, że Niemen miał sporo kompozycji, których nie chciał lub nie zdążył wydać.
Zresztą, wiele rozmów prowadzonych przez forumowiczów dotyka tematu nagrań nigdzie oficjalnie niepublikowanych. Myślę, że warto by było stworzyć listę takich nagrań. Opatrzone krótkimi komentarzami dotyczącymi np daty ,czy okoliczności powstania danej kompozycji mogłyby ułatwić poszukiwania zwłaszcza początkującym fanom Mistrza. Stąd prośbę mą kieruję przede wszystkim do wieloletnich obserwatorów twórczości Artysty.
Domin189
2006-04-11 15:14:51
Obawiam się, że forumowicze nie są zbyt chętni to udzielania takowych informacji. Chyba każdy boi się komentarzy typu "a udostępnij to" czy "a może się wymienimy". Każdy chce jakieś skarby mieć na wyłączność ;)

A podobny (tak mnie się wydaje) temat poruszony został... o, tu: http://www.venco.com.pl/~dsier/Niemen/f ... .php?t=499

Ale interesuje mnie, jak wiele jest nagrań, o których pojęcia nie mam. Może ktoś się zlituje i skrobnie co nie co? ;)

Pozdrawiam.
szach' raj
2006-04-11 15:54:19
Nie chodzi o udostępnianie tylko o zebranie niepublikowanych tytułów w jednym miejscu. Mogoby to poszerzyć naszą wiedzę o tym co chyba dla nas wszystkich jest ważne - o fakty dotyczące mniej poznanej strony muzycznej twórczości Niemena. Przecież nikt nikogo nie zmusi do udostępnienia swoich zbiorów, tak jak nikt nie przymusza do podzielenia się swą wiedzą.
Tadeusz
2006-04-11 16:42:41
Edytowany 3 raz(y), ostatnio 2006-04-11 16:42:41 przez Tadeusz
Na zjezdzie miłośników Niemena w Łagowie ( lipiec 2005 )niektórzy uczestnicy wykazali się niebywałą znajomością twórczości Niemena. Myślę, że pomysł naszego "Oszusta" wart jest realizacji. Stworzenie '"żelaznej" listy jest poważnym wyzwaniem i ,tak jak pisze Szach'raj, pozwoli na poszerzenie wiedzy o twórczości Niemena. Ma to szczególne znaczenie dla młodych, którzy znają tylko "kawałki" z oficjanie wydanych płyt. Znajomośc tytułów zdopinguje ich z pewnością do poszukiwań, co jest zajęciem bardzo wartościowym. Ja też mam duże luki spowodowane latami poświęconymi na zdobycie wykształcenia( w wolnych chwilach: imprezy wybitnie rozrywkowo-hipisowskie,dalekie od zainteresowań poważnymi osiągnięciami w sztuce, nauce itd.) Póżniej nastąpił czas poświęcany rodzinie...
Pomysł świetny-strzał w dziesiątkę !!!
szach' raj
2006-04-11 16:52:48
Bardzo dziękuję Tadeuszu za poparcie. Nieśmiało zapytam, może rozpoczniesz ten - w zamierzeniach - "spis powszechny" ?
Tadeusz
2006-04-11 17:42:17
Proponuję aby ED, Roman lub Maciej Świtalski ( nie, to nie ten Maciek, który dokonał "secesji") zainaugurowali spis na "żelaznej" liście. Oni są "obryci", ja nie...!
Swietny jest też Markovitz i Andrzej Mróz !
Ich należy '"wziąc do galopu"
Ed
2006-04-11 18:20:18
TadeuszProponuję aby ED, Roman lub Maciej Świtalski (...)

Postawiłeś mnie Tadeuszu w tak doborowym towarzystwie, że nie wiem czy na nie zasługuję i czy sprostałbym wyzwaniu... ;)


Tadeusz (...) zainaugurowali spis na "żelaznej" liście. Oni są "obryci", ja nie...!
Swietny jest też Markovitz i Andrzej Mróz !
Ich należy '"wziąc do galopu"


Wszystkie tytuły utworów wykonywanych przez Niemena, będą w "legendarnej" juz pracy Tadka Sklińskiego... wiem, że długo to trwa, wiem, że niektórzy się wkurzają - czekajmy!!! Gdy już bedzie, rozbierzemy tę pracę na czynniki pierwsze... ;)
A młodych zachęcam do nauczenia się wszystkich dostępnych płytowych nagrań Niemena na pamięć - a jest tego trochę - właśnie po to, aby wychwycić różnicę gdy już unikat się trafi i docenić wartość nieznanej "perełki". ;)
szach' raj
2006-04-11 18:25:43
Nie chodziło mi o utwory wyłącznie znane z koncertów, ale też o te, które np nie wyszły nigdy poza niemenowe archiwa, takie, których nigdy oficjalnie nie wykonywał ( a wymienioną przez Eda książkę i tak każdy z nas kupi).
Ed
2006-04-11 19:18:36
szach' rajNie chodziło mi o utwory wyłącznie znane z koncertów, ale też o te, które np nie wyszły nigdy poza niemenowe archiwa, takie, których nigdy oficjalnie nie wykonywał .


Do tych niedostępnych niemenowskich archiwów chyba nikt teraz nie zagląda i nic na to nie poradzimy...
szach' raj
2006-04-11 19:23:14
Ale może ktoś wie co tam się może znajdować...
Ed
2006-04-11 19:28:20
szach' rajAle może ktoś wie co tam się może znajdować...

...wie tylko najbliższa rodzina.
szach' raj
2006-04-11 19:37:32
Tyle lat zbierania wiedzy na temat Niemena, żeby się teraz nią nie podzielić z potrzebującymi ?
Andrzej Mróz
2006-04-11 19:44:20
W tej tak doborowej kompaniji czuję się bardzo malutki, a biorąc pod uwagę zakres zasugerowanego przez Szachraja przedsięwzięcia, czuję się jeszcze mniejszy. Myślę podobnie jak zasugerował Ed, że oczekiwana publikacja prawie wszystko nam w tym względzie wyjaśni.
Pozostała natomiast nie poznana dotąd część muzyki "przebywa" nadal w szufladach miejmy nadzieję nie - zapomnienia. A co tam może być - tego nikt nie wie.

Niektóre z niewydanych jeszcze utworów były wykonywane na koncertach i to może być pewna lecz niewielka wskazówka.
szach' raj
2006-04-11 19:59:10
Tak, tak, z tej półki mam swoje dwie ulubione kompozycje. "Hymn do Matki Ziemi", ale w tej dłuższej hawńskiej wersji, z chóralnym finałem. Ten monumentalny utwór to swoista językowa wieża Babel... (czy są jeszcze jakieś utwory, gdzie Niemen śpiewa po niemiecku?). I drugi : "W imieniu Niepodległej (Amen)" - cóż za niezwykłe harmonie, dreszcz przechodzi.... To jeden z moich ulubionych utworów Niemena w ogóle...
migaweczka
2006-04-11 21:28:22
Ed
A młodych zachęcam do nauczenia się wszystkich dostępnych płytowych nagrań Niemena na pamięć - a jest tego trochę - właśnie po to, aby wychwycić różnicę gdy już unikat się trafi i docenić wartość nieznanej "perełki". ;)


hmmm... Edzie, czy to jakaś zupełnie niewinna aluzyjka do "słabiej wychwytujących" ? (czyli se mła :P) ;)
Ed
2006-04-12 08:06:48
migaweczkahmmm... Edzie, czy to jakaś zupełnie niewinna aluzyjka do "słabiej wychwytujących" ? (czyli se mła :P) ;)


Nie, nie... ;) z tego co wiem, Twoja znajomość twórczości niemenowskiej jest już bardzo duża... :P To raczej do tych, którzy chcą dopiero poznawać twórczość Niemena...

szach' rajTyle lat zbierania wiedzy na temat Niemena, żeby się teraz nią nie podzielić z potrzebującymi ?

Wszystko będzie wyłożone "na tacy" w książce i nie dziw się że nikt nie zagląda do czyjejś szuflady bo ci, co mają do niej dostęp zapewne nie chcą aby ktokolwiek tam zaglądał ;)
migaweczka
2006-04-12 08:14:11
Ed
Nie, nie... ;) z tego co wiem, Twoja znajomość twórczości niemenowskiej jest już bardzo duża... :P To raczej do tych, którzy chcą dopiero poznawać twórczość Niemena...



aaaaa, już rozumiem :)
a co do mojej znajomości...no cóż, wystarczy tu trochę poprzebywać, poczytać, a wiedza sama napływa do szarych komórek ;)
szach' raj
2006-04-12 08:25:11
Drogi Edzie, to , że ktoś napisze o jakimś mniej znanym utworze, nie jest jednoznaczne z tym ,że go sam posiada. Ale nawet gdyby, to przecież nie chodzi tu o to żeby się nim od razu dzielić. Domin nam przypomniał, że na temat ew, wymian jest już od dawna odpowiednia strona - tam odsyłam tych, którzy poszukują przede wszystkim nagrań, a nie wiedzy na ich temat. Powtórzę : chodzi o spis utworów, które Niemen napisał lecz nie wydał ( a kiedy wyjdzie książka - ciągle pewnie nie wiadomo. Bez względu na wiedzę jaką każdy z nas posiada i tak przecież ją zakupimy).
Bardzo bym prosił w kolejnych postach skupić się wyłącznie na tym - np tak jak w mojej poprzedniej wiadomości. Pozdrawiam - Tomek
Ewa
2006-04-12 11:31:21
Szach'raju, w podanym przez Domina linku padają tytuły ważniejszych niepublikowanych nagrań:"Sen końca i początku","Na zawsze", "Zjawa i poeta","Jakże człowiek jest piękny","Co się stało matko z moim snem".O trzech innych sam wspomniałeś:"Hymn do Matki Ziemi","Pieśń od ziemi naszej"i "W imieniu Niepodległej"(to również jeden z moich ulubionych utworów Niemena :) ).
Skoro resztę znajdziemy w książce, to chyba warto na nią jeszcze troszkę poczekać. :wink:
szach' raj
2006-04-12 17:40:18
I wzajemnie ! Tobie, i wszystkim innym !
Markovitz
2006-04-20 08:12:02
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2006-04-20 08:12:02 przez Markovitz
Liczę , że temat nieznanych szerzej dotąd nagrań Niemena zostanie poruszony dzisiejszego Wieczoru w Rozmowach w tvp Kulturze (patrz Cztery ściany świata).

Nie powinniśmy dopuścić, by przed młodymi Fanami znów przez lata skrywano dziesiątki rzeczy, które od lat powinny wzbogacać życie duchowe pokoleń polskich (i nie tylko polskich) melomanów i admiratorów Jego twórczości. Szkoda, że Czesław nie dożył pierwszego Wieczoru poświęconego jego twórczości w Telewizji Polskiej... Ale mam nadzieję, że przed młodymi fanami jeszcze wiele takich wieczorów...

PS Mam nadzieję, że choć we fragmencie zostanie dziś zaprezentowana scena z niemieckiego filmu fabularnego "Klucze" ,w której :N: wykonuje ze swą Grupą (z Helmutem Nadolskim i Jo.Skrzekiem w składzie) "Strange is this World" .
migaweczka
2006-04-20 08:19:53
MarkovitzSzkoda, że Czesław nie dożył pierwszego Wieczoru poświęconego jego twórczości w Telewizji Polskiej... Ale mam nadzieję, że przed młodymi fanami jeszcze wiele takich wieczorów...


znów popiszę się koncertową niewiedzą ;) ale co tam, wybaczycie migaweczce, co :?: :)

Markovitzu, nie oglądałam jeszcze takiego programu w TVP... ale czy te Wieczory z twórczością Niemena nie powstały właśnie dlatego, że Jego już nie ma ?
Markovitz
2006-04-20 08:30:21
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2006-04-20 08:30:21 przez Markovitz
migaweczka ale czy te Wieczory o twórczości Niemena nie powstały właśnie dlatego, że Jego już nie ma ?

Jakie Wieczory, Migaweczko ? :o

To pierwsze takie wydarzenie poświęcone twórczości Niemena (dwa filmy fabularne z jego muzyką, trzy koncerty , film z klipami Niemen Enigmatic i dyskusja ) . Cały blok programów i tylko program "Wspomnienie" ma właśnie "pośmiertny" charakter.

I nie dlatego wypaliła ta inicjatywa, że Niemen umarł , bo np. Grechuta doczeka takiego wieczoru już w maju.

Dzień Niemena będzie dlatego, bo Forumowicze w licznych postach i mailach upominali się o te programy...
A że spotkałem Ludzi, dla których - tak jak dla nas - te programy to skarbnica kultury a nie dzieła szarpidrutów, to pomysł został obleczony w taki a nie inny kształt. Dlatego i tylko dlatego.
migaweczka
2006-04-20 08:36:01
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2006-04-20 08:36:01 przez migaweczka
Markovitz

Jakie Wieczory , Migaweczko ?


No wybacz, mówiłam, że ja znów nie w temacie :oops:

MarkovitzDzień Niemena będzie dlatego, bo Forumowicze w licznych postach i mailach upominali się o te programy...
A że spotkałem Ludzi, dla których - tak jak dla nas - te programy to skarbnica kultury a nie dzieła szarpidrutów, to pomysł został obleczony w taki a nie inny kształt.
Dlatego i tylko dlatego.


i barrrdzo dobrze, że się upominali, bo skoro jestem do tyłu, to się trochę podciągnę z wiedzy ogólnej o :N:-ie :)

no to sobie darujmy
Markovitz
2006-04-20 09:36:30
Może darujmy dziś sobie strony Pupilek Telewizji Polskiej :wink:

Dziś panowie biorący udział w programie i paru widzów po programie na pewno odwiedzi Te Forum, więc nie muszą oglądać pobocznych wątków; lepiej jak się czegoś od nas ciekawego dowiedzą o Twórczości :N:-a , zwłaszcza tej najnowszej i ..najmniej znanej ogółowi .

Proponuję dać też wyraz swoim uczuciom na stronie TVP Kultura:

http://forum.tvp.pl/forum/viewtopic.php?p=15647#15647

A w ogóle : co tu tak cicho o zmierzchu ? :D
Może zaśpiewam coś dla dodania animuszu :

"Jaaaagodyyy ,jaaagodyyy ,jagody ,ja ,
szaleeeju , szaeeeju , szaleju , oj szaleju" *
:P

P.S. * Na wydanie czeka także koncert w Trójce ...
Ed
2006-04-20 11:27:01
Markovitz Może darujmy dziś sobie strony Pupilek Telewizji Polskiej :wink: (...) więc nie muszą oglądać pobocznych wątków; lepiej jak się czegoś od nas ciekawego dowiedzą o Twórczości :N:-a , zwłaszcza tej najnowszej i ..najmniej znanej ogółowi


... nawet nie przypuszczałem Markovitzu Młody:
1. że tak potraktujesz dobre chęci dziewczyny, która wyszukała unikalne zdjęcie Niemena...
2. skoro nie zainteresowałeś się tym zdjęciem, to znaczy że albo go nie zauważyłeś, albo nie wiesz nic na jego temat i dlatego chowasz głowę w piasek... ;)
Markovitz
2006-04-20 11:43:44
Ed, Migaweczki nie musisz bronić, a już na pewno nie przede mną , bo mam wiele sympatii dla wszystkich Pań na tym forum .

Ed skoro nie zainteresowałeś się tym zdjęciem, to znaczy że albo go nie zauważyłeś, albo nie wiesz nic na jego temat i dlatego chowasz głowę w piasek... ;)

Nie muszę dziś nic wiedzieć o tym zdjęciu i odsyłać ludzi na strony znanej piosenkarki.
Pani Maryla wieczory w tv (na innych kanałach) miała przez ostatnie 10 i 20 lat non-stop .
Niemen ma to po raz pierwszy i martwię się, żeby nie był to raz ostatni...
Ed
2006-04-20 12:36:27
Markovitz(...) martwię się, żeby nie był to raz ostatni.


Nie martw się, od zmartwień siwych włosów przybywa :D
Ed
2006-04-20 13:15:22
Zdjęcie ze strony Maryli Rodowicz związane jest z niewydaną muzyką do "Księgi Krzysztofa Kolumba" z 1992 roku - spektaklu plenerowego wystawionego na Darze Pomorza.
migaweczka
2006-04-20 14:35:40
Oj, Markovitzu... Ed mnie bronić nie musi, od jakiegoś czasu radzę sobie świetnie sama.

A to, że lubię muzykę nie tylko Niemena, ale i różnych "pupilek telewizji", jak to nazwałeś, cóż, taka już moja uroda... Chciałam się choć znalezionym zdjęciem włączyć do dyskusji, podzielić drobiazgiem... nic więcej. Może niewłaściwe forum wybrałam, trudno znoszące innych twórców (nie pierwsza to odpowiedź w takim tonie na innego artystę wymienionego na forum o Niemenie) Zajmujecie się tematem dla Was wszystkich najistotniejszym, nie rozdrabniając się na grosze...rozumiem...chyba.

Pozostaje czekać na Wielki Wieczór Niemena i już. Nie mam nic więcej do dodania.
Markovitz
2006-04-20 15:48:26
migaweczka Może niewłaściwe forum wybrałam, trudno znoszące innych twórców (nie pierwsza to odpowiedź w takim tonie na innego artystę wymienionego na forum o Niemenie).

Pozostaje czekać na Wielki Wieczór Niemena i już. Nie mam nic więcej do dodania.

Widzę, że zapanował jakiś szczególny klimat na obrażanie się.

Tymczasem ani na Tym forum, ani na forum Tvp Kultury nie ma żadnych wpisów o Tym Dniu...
Tak jakby każdego dnia Telewizja emitowała ciurkiem 7 programów z :N:-em ! Ciekawe, co ?

Ja Migaweczko też lubię piosenki pani Maryli, ale skoro ta fotka tak Was dziś emocjonuje, więc nie będę narzucał swojego punktu widzenia .Możecie kontynuować ten ważki temat, a ja posłucham : "Com uczynił, żeś nagle pobladła.."
migaweczka
2006-04-20 15:53:10
Nie ma jak nutka ironii Markovitzu, prawda ?
Obrażałam się, kiedy byłam mała, teraz zwyczajnie się wycofuję, kiedy widzę, że nie ma dla mnie miejsca w jakiejś dyskusji.

Skoro to forum o Niemenie, to niech On będzie tu ważkim tematem. Nie mogę zbyt wiele powiedzieć na Jego temat, bo jestem tylko słuchaczką muzyki, nie zgłębiam szczegółów każdego nagrania...

Nie dziw się jednak, że niewiele tu osób aktywnie piszących... trudno się przebić przez mur czystego profesjonalizmu ze zwykłą fotką czy czymkolwiek innym.

Sorry, że się wtrącałam w rozmowy, niegodnam raczej, teraz to widzę.
szach' raj
2006-05-02 12:16:49
A propos Rodowicz i Niemena w kontekscie utworów niewydanych i kontaktów artystycznych.
Kojarzy mi się przede wszystkim ze wspaniałą kompozycją Niemena "Kiedy się dziwić przestanę", którą to Maryla R. nagrała swego czasu (dość nieudolnie naśladując w sposobie śpiewania :N: -a ). Jestem ciekaw czy zachował się niemenowy pierwowzór tego utworu ?
Było jeszcze kilka(?) wspólnych występów tej pary przy okazji premierowych przedstawień oratorium Brylla i Gartner "Zagrajcie nam wszystkie srebrne dzwony" z 1975 r. Niemen wykonywał tam samodzielnie dwa utwory, które nagrał, a które nie znalazły się niestety na płycie "Jakże człowiek jest piękny" i "Co się stało matko z moim snem". W finale koncertów śpiewał już w duecie z Rodowicz "Wołaniem wołam Cię" - przepiękną piosenkę, którą znam jedynie z wykonania U.Sipińskiej....
W tym samym roku wykonują jeszcze wspólnie w Opolu "Pieśń ocalenia"...
Markovitz
2006-05-02 12:58:03
Trzeba jeszcze w tym miejscu przypomnieć wspólną trasę koncertową the Animals, Niemena, Grechuty i Krajewskiego z zespołem Maryli Rodowicz w 1997r. Przed tą trasą Cz.Niemen zapowiadał , że będzie nagrywał koncerty i "być może" po zakończeniu trasy zdecyduje się wreszcie na płytę 'live'...
szach' raj
2006-05-03 08:42:33
Edytowany 3 raz(y), ostatnio 2006-05-03 08:42:33 przez szach' raj
Natomiast D.Michalski na str. 145 książki "Niemen o sobie " pisze, że w 1978 roku:
" (...) do audycji poświęconej Ernestowi Bryllowi specjalnego nagrania dokonał specjalny tercet : Maryla Rodowicz, Halina Frąckowiak i Elżbieta Dmoch, wsparty głosem samego kompozytora !"
Ciekawe, o jakie nagranie chodzi ? O utwór "Wodo, wielka wodo" (czyżby okolicznościowa wersja 'Wodo ,zimna wodo" ze śpiewogry "Na szkle malowane" ,a może nieznana mi kompozycja z "Ballady łomżyńskiej" ?), czy też zupełnie coś innego ?
Markovitz
2006-05-03 18:32:37
Szach'raj zarzucił mi cichaczem, że post o nagranych i niewydanych koncertach z zespołem Maryli Rodowicz jest nie na temat (?) i coś w nim się nie zgadza... Kolega uważa też, że jeśli upubliczniłby ten zarzut (?) to może stać się wielkie nieszczęście, bo się ...poróżnimy :lol: .

- A cóż złego wyniknie z takiej różnicy zdań ?- zapytam Kolegę.

Czy właśnie nie na tym (prócz informowania o różnych sprawach) polega idea forum dyskusyjnego ?

Niektórzy powiadają , że w PRL-u nie mogło być różnicy zdań nawet w sprawach kultury. Chyba nie zgodziłbym się z tą opinią w odniesieniu do Niemena. On zawsze wzbudzał kontrowersje na swój temat - nawet wśród ugrzecznionych zazwyczaj krytyków.
Przy okazji 1 maja wspominałem sobie jak to przed laty red.Dariusz Michalski poświęcał całe audycje :N:-owi przy okazji celebry Święta Pracy w radiowej Trójce. Posłuchałbym ich teraz chętnie, bo i ja kiedyś nagrywałem tylko muzykę.
Prezentowano wtedy w Trójce niewydane nigdy kompozycje m.in. "Jakże człowiek jest piękny".
I nawet w tak poprawnych audycjach jak "Niedzielna szkółka muzyczna" były różnice zdań wśród prezenterów i słuchaczy i były też nieoficjalne nagrania na antenie.

Jeśli wtedy można było czegoś posłuchać - nikt mi nie wmówi , że obecnie jest pod tym względem gorzej. Bo nie jest :idea:

Piszmy śmiało. Na forum tvp Kultury też :

http://forum.tvp.pl/forum/viewtopic.php?p=16338#16338
szach' raj
2007-03-30 13:57:42
W książce Tadeusza Sklińskiego „Niemen – dyskografia, fakty, twórczość” zdaje się brak jest tytułów :
- „Ojcze nasz”,
- „Srebrna maska”, do słów Jarosława Iwaszkiewicza, z melodią Niemena wykorzystaną także w utworze „Serdeczna Muza”.
Rodzi się pytanie : dlaczego zostały pominięte ?!
Markovitz
2007-03-30 20:33:58
Zrodzi się jeszcze wiele pytań... A tytuł zaśpiewanej modlitwy nie pojawił się w książce z prostej przyczyny- autor do nagrania dotarł już po wydaniu książki. Natomiast kompozycja p.t. "Serdeczna muza" przecież została wydana ..:)
Niemen napisał tekst chyba lepiej przystający do charakteru tej melodii niż wspomniany wiersz.
szach' raj
2007-03-30 21:10:52
Mogę się mylić, ale autor chyba w którejś z audycji wspominał, że "Ojcze nasz" filmowała jedna z córek kompozytora, a dostał to od samego Niemena. Może coś pokręciłem, ale jeśli nie... Poprawcie mnie w razie czego. Poza tym Skliński wymienia w "Dyskografii" pozostałe trzy utwory z kościoła na Żolibożu, brak tylko tej modlitwy. Jednak całość stanowią cztery utwory. Łączy je wykonanie a capella, to samo otoczenie, identyczny ubiór i fryzura ("koński ogon") artysty.
Co do drugiego utworu - biograf, który przede wszystkim zajmuje się twórczą spuścizną Niemena bezwzględnie powinien o tym wspomnieć, wyjaśnić osobliwość. Ustalając artystyczny dorobek twórcy nie powinno się kierować własnym gustem, poglądami, prywatą, itp. Nie "piję" do autora, bo nie znam dokładnie sprawy z drugiej strony, poprzednie zdanie to reakcja na sugestię przedmówcy (do niego też nic tu nie mam, tylko odpowiadam, jeśli cos źle zrozumiałem, to proszę wybaczyć). Jednak jak "fakty" to fakty. Obiektywne i faktograficzne podejście pisarza do tematu dominuje, ale te dwa "ubytki" spokoju mi nie dają i wpływają na ocenę całości.
Przydałoby się wyjaśnienie samego autora.
Markovitz
2007-03-31 16:50:49
Szach' raj Ustalając artystyczny dorobek twórcy nie powinno się kierować własnym gustem, poglądami, prywatą, itp.
Nie "piję" do autora, bo nie znam dokładnie sprawy z drugiej strony, poprzednie zdanie to reakcja na sugestię przedmówcy (do niego też nic tu nie mam, tylko odpowiadam, jeśli coś źle zrozumiałem, to proszę wybaczyć).


Wystarczy sprawdzić w słowniku, co oznacza prywata i wziąć to pod uwagę adresując do kogoś zdanie z tym słowem. Nie trzeba byłoby pisać w tym samym poście "proszę wybaczyć"...

Szach' rajObiektywne i faktograficzne podejście pisarza do tematu dominuje, ale te dwa "ubytki" spokoju mi nie dają i wpływają na ocenę całości.


Jeśli takie "ubytki" mają mieć wpływ na ocenę całej książki, to lepiej oszczędzę tu swego poglądu na taką ocenę.

Dostrzeżone błędy i uwagi dotyczące DYSKOGRAFII warto przedstawiać w topicu, który autor książki czasem przegląda.
Domin189
2007-09-05 16:10:09
http://www.wrzuta.pl/audio/lZrUyXEo8f/czeslaw_niemen_-_ballada_o_cudownych_narodzinach_boleslawa_krzywoustego

...popatrzcie i posłuchajcie, co można znaleźć na wrzucie ;] wybaczcie, jeśli to zły temat na takie utwory...

przy okazji, do skonfrontowania:
http://shadi15.wrzuta.pl/audio/ouHQSrxVmW/ballada_o_cudownych_narodzinach_boleslawa_krzywoustego
Ewa
2007-09-06 12:54:48
Jeśli zastanawia Cię Dominie wersja śpiewana przez Janusza Radka, to jest to kompozycja Andrzeja Zaryckiego, wykonywana niegdyś przez Ewę Demarczyk.
cocomo
2007-09-09 15:22:52
Czy można to jakoś ściągnąć z wrzuty ?
ratajczak bogdan
2007-09-09 19:15:47
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-09-09 19:15:47 przez ratajczak bogdan
"cocomo"- wszystko nie zawsze uda się ściągnąć.
Szymonie - trochę łaski - podaj maila, to Ci prześlę to nagranie na mp3.
cocomo
2007-09-10 14:45:38
Dzięki, ale jednak dałem radę. Wystarczyło zajrzeć do katalogu tymczasowego przeglądarki internetowej...
Jurek
2016-07-07 19:54:49
Kompozycje niewydane i wydane , w tej materii Czesława Niemena czy jest jasność . Patrzę na stronę internetową pani Hana Zagorova , artystka z Czeskej Republiki i co widzę , jest napisane " tu jest kompletny zestaw pieśni wydanych i niewydanych od Hany Zagorove, aktualnie jest 862. pieśni". Zestaw jest aktualizowany . Na stronie internetowej , po prostu, można się zapoznać.
Jurek
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony