Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Przygrywka

Propozycje oraz szkice artykułów do wiki, oraz wszelkie dyskusje dotyczące naszej "niemenopedii".

Wiki 2008-01-13 - 2017-12-13 Darek Sieradzki 62 36404
Darek Sieradzki
2008-01-13 20:15:37
Idąc za ciosem postanowiłem wymienić także resztę strony i nadać jej formę wiki, używając oprogramowania napisanego dla Wikipedii.

Stronę edytować może każdy. Jeśli chcecie włączyć się w tworzenie "encyklopedii" wiedzy o Niemenie - serdecznie zapraszam. Ja zacząłem od dyskografii, żeby pokazać jak ten dział sobie wyobrażam. Zachęcam do dodawania pozostałych albumów wzorem dodanego "Dziwnego świata", a także do poszerzania informacji już wpisanych.

http://niemen.aerolit.pl/wiki/

DS
Tadeusz
2008-01-14 08:25:51
Bardzo dobry pomysł. Trzeba teraz namawiać Markovitza i Bogdana do systematycznego redagowania encyklopedii, bo to Oni posiadają największą wiedzę faktograficzną i muzyczną na temat Niemena.
Darek Sieradzki
2008-01-14 13:57:41
Namawiam Marka, Bogdana i wszystkich innych. Każdy z nas ma choć trochę wiedzy na temat Niemena i (jeśli znajdzie chwilę czasu) może stworzyć choćby zaczątek nowego artukułu, notki biograficznej itd. A następni przyjdą, poprawią, dopiszą nowe informacje i ani się obejrzymy zbierzemy całą naszą wiedzę w jednym, łatwo dostępnym i wygodnym miejscu (mam dziś optymistyczny nastrój ;) ).

Niech was nie odstrasza konieczność nauczenia się edycji artykułów w wikipedii. To nie jest aż tak trudne, szczególnie, że nie trzeba od razu używać zaawansowanych technik - można po prostu wpisać parę paragrafów tekstu i liczyć, że ktoś inny zajmie się dalszym ich sformatowaniem ;)

Niech was nie odstrasza obawa, że coś popsujecie. Cofnięcie zmian w razie takiej "wpadki" to dwa-trzy kliknięcia myszką.

Niech was nie odstrasza obawa, że wasza wiedza jest niepełna bądź błędna. Przyjdą inni i poprawią. Łatwiej im będzie zmienić jedną błędną datę, czy nazwisko niż pisać wszystko od początku.
Tadeusz
2008-01-14 14:06:31
Można by też umożliwić dodawanie fotografii. Mam kilka ze Starych Wasiliszek. Mółbym je zamieścić z odpowiednim komentarzem. Żywa fotorelacja nie profesjonalisty byłaby- mam nadzieję-ciekawym dodatkiem do WIKI
Ewa
2008-01-14 14:29:09
Zebranie tych wszystkich wiadomości w jednym miejscu na pewno jest potrzebne, a zdjęcia mogą dodatkowo uatrakcyjnić stronę. :)
Darek Sieradzki
2008-01-14 14:31:11
Można dodawać zdjęcia. Po lewej stronie w linkach są "narzędzia" - "Prześlij plik". Następnie tak przesłany plik umieszcza się w tekscie za pomocą: [[Grafika:nazwa-pliku.jpg|300px]] (gdzie pierwsza część to nazwa pliku podana podczas przesyłania, a druga to porządany rozmiar pliku w dokumencie).

Wejdź tu: http://niemen.aerolit.pl/wiki/index.php ... Wasiliszki kliknij na link "Fotorelacja" który przed chwilą umieściłem w tekście i edytuj :)

DS
Darek Sieradzki
2008-01-16 22:03:41
Dwie osoby włączyły się do redagowania Wiki :)
Tadeusz, Domin - dziękuję!

DS
Markovitz
2008-01-28 18:30:50
Ja się tam włączyłem z recenzją 41 potencjometrów..., ale przeszedłem po tym haśle jak słoń po składzie porcelany...

DarekNiech was nie odstrasza obawa, że coś popsujecie. Cofnięcie zmian w razie takiej "wpadki" to dwa-trzy kliknięcia myszką.


Trzeba wiedzieć jeszcze : gdzie kliknąć, żeby wymazać np. nIePotrzebne (nie zalogowałem się od razu ).
To raczej zajęcie dla młodych - jak Domin :)
Darek Sieradzki
2008-01-28 19:30:33
Markovitz
DarekNiech was nie odstrasza obawa, że coś popsujecie. Cofnięcie zmian w razie takiej "wpadki" to dwa-trzy kliknięcia myszką.

Trzeba wiedzieć jeszcze : gdzie kliknąć, żeby wymazać np. nIePotrzebne (nie zalogowałem się od razu ).
To raczej zajęcie dla młodych - jak Domin :)

To może sprawę rozwiązałoby otworzenie tutaj "roboczego" podforum w którym moglibyście pisać notatki/artykuły z przeznaczeniem do umieszczenia w wiki?

Ze składnia i możliwościami forum wszyscy są mniej-więcej zaznajomieni, więc odpadłyby problemy techniczne. A przenoszeniem gotowych artykułów do samego wiki zająłbym się ja lub Domin...
Domin189
2008-01-28 20:56:15
Jak widać, bardzo chętnie rzucam się w wir pracy nad wiki i robię to w każdej wolnej chwili - dlatego ja czekam tylko na rozporządzenia, a potem... pracuję dalej, zgodnie ze wskazówkami ;)
Markovitz
2008-01-28 20:57:56
Darek
To może sprawę rozwiązałoby otworzenie tutaj "roboczego" podforum w którym moglibyście pisać notatki /artykuły z przeznaczeniem do umieszczenia w wiki ?

Ze składnia i możliwościami forum wszyscy są mniej-więcej zaznajomieni, więc odpadłyby problemy techniczne. A przenoszeniem gotowych artykułów do samego wiki zająłbym się ja lub Domin...


Uważam, że to propozycja wychodząca naprzeciw oczekiwaniom Tych, co chcieliby redagować i mają sporą wiedzę na temat twórczości Niemena, a jednak obawiają się rozmaitych aspektów edycji, albo też własne uzupełnienia chcieliby najpierw przedyskutować na forum.
Ewa
2008-01-28 21:03:26
Darek Sieradzki
To może sprawę rozwiązałoby otworzenie tutaj "roboczego" podforum w którym moglibyście pisać notatki/artykuły z przeznaczeniem do umieszczenia w wiki?

Tak chyba byłoby najlepiej, może wtedy więcej osób by się w to włączyło.
Chciałabym tylko przypomnieć, Darku i Dominie, że na forum jest już trochę gotowych materiałów do wykorzystania, chociażby teksty piosenek, dokładne datowanie wydanych albumów, informacje o koncertach, czy też o ludziach związanych z Niemenem.

A propos datowania, to dostałam wczoraj na PW taką uwagę:
Jesli się bierze pod uwagę daty nagrania, to trzeba to zaznaczyć (tak jest wszędzie, nawet na wikipedii, jeśli się nic nie pisze, oznacza, że są to daty wydania). Jak już daje się daty dokonania nagrań (większość może sądzić, że to daty wydania) to powinno się być konsekwentnym i przy Potencjometrach winna byc data 1974. Albo albo. Albo nie będzie miało to sensu.
Darek Sieradzki
2008-01-29 19:02:28
Ewo, twoje uwagi są słuszne, forum to skarbnica wiedzy, tylko nie da się jej tak od razu przenieść do wiki... To potrwa, będzie dużo pomyłek, nieścisłości, błędów które (mam nadzieję) będziecie wytykać lub nawet samodzielnie poprawiać.

Cieszę się, że zgadzacie się z pomysłem dedykowanego podforum które posłuży jako "przygrywka" do wiki. Pozostaje jeszcze tylko ustalić jego nazwę, która tradycyjnie powinna być zarazem tytułem piosenki. Przygrywka?
Ewa
2008-01-29 19:29:54
Darek Sieradzki
Cieszę się, że zgadzacie się z pomysłem dedykowanego podforum które posłuży jako "przygrywka" do wiki. Pozostaje jeszcze tylko ustalić jego nazwę, która tradycyjnie powinna być zarazem tytułem piosenki. Przygrywka?

Mnie ten tytuł bardzo się podoba. :)
Darek Sieradzki
2008-01-29 19:47:39
Ewa
Darek Sieradzki
Cieszę się, że zgadzacie się z pomysłem dedykowanego podforum które posłuży jako "przygrywka" do wiki. Pozostaje jeszcze tylko ustalić jego nazwę, która tradycyjnie powinna być zarazem tytułem piosenki. Przygrywka?

Mnie ten tytuł bardzo się podoba. :)

No to już jest :)
Ewa
2008-02-01 16:48:40
No to może na dobry początek coś z kategorii miejsc związanych z Niemenem. :)


GDAŃSK - miasto nad Zatoką Gdańską, u ujścia Motławy do Wisły, stolica województwa pomorskiego.
ak, od 2000r.  Nowy Ratusz.jpgak, od 2000r. Nowy Ratusz.jpg


W tym budynku przy ul.Partyzantów 7 mieściła się Państwowa Średnia Szkoła Muzyczna, w której Niemen uczył się w latach 1959-60 w klasie fagotu pod kierunkiem prof. Maksymiliana Piłata.

Partyzantow005z1tlem.jpgPartyzantow005z1tlem.jpg


Tutaj, w Klubie Studentów Wybrzeża Żak w 1960r. Niemen rozpoczął swoją działalność artystyczną, śpiewając w gdańskim kabarecie To Tu piosenki południowoamerykańskie w duecie z Januszem Krzywickim oraz w tercecie z Krzywickim i Ralickim.
To właśnie w Żaku wypatrzył go Franciszek Walicki i zaproponował mu współpracę z Niebiesko-Czarnymi.
Darek Sieradzki
2008-02-04 22:51:14
Dziękuję Ewo!
http://niemen.aerolit.pl/wiki/Gda%C5%84sk
Ewa
2008-02-06 22:21:11
Cd. kategorii - Miejsca.

SOPOT - miasto nad Zatoką Gdańską, między Gdańskiem a Gdynią.

OPERA LEŚNA.jpgOPERA LEŚNA.jpg


Non-Stop, letnia scena Żaka, tu zdobywał szlify estradowe występując z Niebiesko-Czarnymi latem 1963r. To wówczas jego pierwsze piosenki: "Wiem, że nie wrócisz" i "Czy mnie jeszcze pamiętasz" stały się wielkimi przebojami.
W 1967r. występował w Non-Stopie z Akwarelami.


Niemen w Non-stopie.jpgNiemen w Non-stopie.jpg


Opera Leśna - na tej scenie Niemen występował wielokrotnie (1965,1967,1969, 1973,1974,1976,1979,1980,1986,1987,1990, 1991,1992,1996) i wielokrotnie święcił triumfy, z których największym było Grand Prix Festiwalu Interwizji Sopot 79.

Sopot_kosciol_sw_Jerzego.jpgSopot_kosciol_sw_Jerzego.jpg


Kościół św.Jerzego - tutaj Niemen wystąpił 27.08.1974r. wraz z Helmutem Nadolskim (kontrabas), Andrzejem Nowakiem (organy)i Olgierdem Łukaszewiczem (recytacja).Materiał dźwiękowy z tego koncertu został wydany na płycie "Medytacje" w 1976r.
Domin189
2008-02-07 12:17:53
Dodałbym, ale nie wiem jak edytować kategorię miejsc :/
Darek Sieradzki
2008-02-07 14:43:13
Domin189Dodałbym, ale nie wiem jak edytować kategorię miejsc :/

Listy w kategoriach sa tworzone automatycznie. Po prostu stwórz stronę (np. wpisując jej tytuł w wyszukiwarce) i w jej tresci umiesc:

[[Kategoria:Miejsca]]

i juz.

DS
Ewa
2008-02-09 19:46:31
BIAŁOGARD - miasto w województwie zachodniopomorskim nad rzekami Parsętą i Leśnicą.

Dom rodzinny Niemena, foto A.Libera2.jpgDom rodzinny Niemena, foto A.Libera2.jpg


Po przyjeździe do Polski w 1958r. rodzina Wydrzyckich osiadła w Białogardzie, najpierw przez rok pomieszkiwali u siostry ojca Czesława, a później zamieszkali w tym domu przy ul. Grunwaldzkiej.
Ojciec Niemena, Antoni Wydrzycki, zmarł w 1960r., matka, Anna Wydrzycka z domu Markiewicz, w 1986r., oboje zostali pochowani w Białogardzie.
Domin189
2008-02-17 14:35:17
Kochani jestem i wracam do aktywnego współtworzenia Wiki! Wcześniej nie mogłem się na tym skupić, teraz postaram się czynić to regularnie, a bynajmniej od czasu do czasu coś wrzucić ;]
Dasza
2008-03-02 01:57:14
Może dorzucę coś do dyskografii:

niemen Jagody szaleju

1.Jagody szaleju - wersja radiowa 3:51
2.Jagody szaleju – wersja instrumentalna 3:49
3.Jagody szaleju – wersja albumowa 3:52

muzyka i słowa :Czesław Niemen
piosenka pochodzi z albumu „Spodchmurykapelusza”
premiera 10.11.2001

POMATON EMI 2002
PROMO CD 454
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.
ratajczak bogdan
2008-03-27 10:55:52
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2008-03-27 10:55:52 przez ratajczak bogdan
(.)
ratajczak bogdan
2008-03-27 11:01:15
Pierwsza mała płytka promująca CD "spodchmurykapelusza" (egzemplarz promocyjny - nie na sprzedaż!), zawierała jedno nagranie - tytułowe.
1."Spodchmurykapelusza" - 4:00 (z dużej litery)
muzyka i słowa - Czesław Niemen
Wydana przez Pomaton EMI - 2001
Promo CD 434
Okładka singla CD różni się od okładki płyty CD obwódką (paspartu) w kolorze szarym i fioletowym)
Na rewersie okładki zamieszczono tekst utworu oraz informację:
"piosenka pochodzi z albumu o tym samym tytule
premiera 27 października 2001"


Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


(.)
Domin189
2008-04-12 18:04:27
Fatalnie wygląda kategoria "Utwory". Trzeba coś z tym zrobić Darku... Poeksperymentowałbym, gdybyś obiecał się nie złościć i usunąć wszystkie kiksy, które powstaną podczas pracy mej ;]

Chyba, że już wiesz, jak to rozwiązać...
Darek Sieradzki
2008-04-12 19:11:39
Domin189Fatalnie wygląda kategoria "Utwory". Trzeba coś z tym zrobić Darku... Poeksperymentowałbym, gdybyś obiecał się nie złościć i usunąć wszystkie kiksy, które powstaną podczas pracy mej ;]

Chyba, że już wiesz, jak to rozwiązać...


Chodzi ci o posortowanie i podzielenie utworów alfabetycznie, tak jak to jest w innych kategoriach? Najlepsze co można zrobić, to pozamieniać (podaję na przykładzie utworu "Allilah"):

[[Kategoria:Utwory]]
[[Kategoria:Teksty utworów]]

na:

[[Kategoria:Utwory|Allilah]]
[[Kategoria:Teksty utworów|Allilah]]

itd.

DS
Domin189
2008-04-12 20:22:45
Mogę w wolnych chwilach poprzerzucać te utwory, na pewno nie zrobię tego od razu, ale ziarenko do ziarenka ;)
Ewa
2008-04-12 20:42:24
Ja też mogę w tym pomóc.
Domin189
2008-04-12 21:03:45
A co zrobić, żeby w alfabetycznym porządku utworów nie pojawiało się to szpecące... "Utwór:Allilah"? Na mój rozum, trzeba utworzyć nowe strony, które zawierają sam tytuł piosenki, czyli zamiast:

http://niemen.aerolit.pl/wiki/Utwór:Daj_mi_wstążkę_błękitną

utworzyć:

http://niemen.aerolit.pl/wiki/Daj_mi_wstążkę_błękitną

a po wstawieniu tagów, które podałeś wyżej, wszystko wróciłoby do normy.

EDIT:

DOKŁADNIE O TO MI CHODZIŁO, co zrobiła Ewa: http://niemen.aerolit.pl/wiki/Czy_mam_n ... ewic%C4%99

Darku, to jest robota, której nikomu się nie chce wykonać, ale wspólnymi siłami... ;) Będą później tylko problemy z dolinkowaniami, ale mamy całą wieczność na rozbudowę Niemen-Wiki :D
Ewa
2008-04-13 21:18:28
Darku, a czy w kategorii "Ludzie" można by tak zrobić, żeby np. Franciszek Walicki nie był pod literą "F" tylko pod "W"?
Darek Sieradzki
2008-04-13 21:52:11
EwaDarku, a czy w kategorii "Ludzie" można by tak zrobić, żeby np. Franciszek Walicki nie był pod literą "F" tylko pod "W"?


Tak samo jak w utworach...
W haśle "Franciszek Walicki" trzeba zamienić [[Kategoria:Ludzie]] na [[Kategoria:Ludzie|Walicki Franciszek]]. Ten drugi argument (po znaku |) odpowiada za kolejność w jakiej hasła są sortowane w kategorii.

DS
Ewa
2008-04-14 07:34:23
OK, już pozmieniałam i teraz nazwiska są w kolejności alfabetycznej.
ratajczak bogdan
2008-07-19 14:53:36
Darku mam uwagę merytoryczną do treści AKTUALNOŚCI, a dokładnie o zapis:
(...)oraz koncert Czesława Niemena z zespołem NIEMEN AEROLIT z 1974 r.


Jeżeli Czesława Niemena, to chyba z zespołem Aerolit, bo Niemen Aerolit było nazwą powiązaną zarówno z osobą i nazwiskiem Czesława Niemena jak i pozostałymi muzykami, tworzącymi zespół Aerolit.
Albo Czesław Niemen z zespołem Aerolit, albo Niemen Aerolit.

(*)
Darek Sieradzki
2008-07-19 15:26:38
ratajczak bogdanAlbo Czesław Niemen z zespołem Aerolit, albo Niemen Aerolit.

Drobnostka, ale zgadzam się :) Poprawione.
ratajczak bogdan
2008-07-19 15:53:42
Darek Sieradzki
Drobnostka, ale zgadzam się :) Poprawione.


Wiem, jednak wolałem, aby to wyjaśnić we własnym gronie i nie dawać niepotrzebnie satysfakcji zaglądającym. :)

(*)
Markovitz
2008-07-21 22:45:40
Nie mogę zgodzić się na korektę poprawnej nazwy.
Nie zgadzał się na nią również :N:
Poprawiał, jeśli ktoś mówił : Czesław Niemen z zespołem Aerolit albo Niemen i Aerolit (mówili tak dziennikarze, zdarza się to i obecnie np.w omówieniach programów tv).

"Niemen Aerolit" - tak brzmi poprawna nazwa tego zespołu.
angur
2008-07-24 09:05:42
Darek Sieradzki
ratajczak bogdanAlbo Czesław Niemen z zespołem Aerolit, albo Niemen Aerolit.

Drobnostka, ale zgadzam się :) Poprawione.


Ciesze sie ze zostalo tak jak napisal Markovitz, czyli prawidlowo.
W innym wypadku o koncercie Grupy Niemen musielibysmy pisac: Czeslaw Niemen z zespolem Grupa.
ratajczak bogdan
2008-07-24 13:43:53
Angurze zauważ, że to ja pierwszy dopatrzyłem się błędu zasadniczego. [(casus Markovitz)]. :wink:
Pierwszy zwróciłem na to uwagę (vide poniżej lub powyżej).

ratajczak bogdanDarku mam uwagę merytoryczną do treści AKTUALNOŚCI, a dokładnie o zapis:
(...)oraz koncert Czesława Niemena z zespołem NIEMEN AEROLIT z 1974 r.


Jeżeli Czesława Niemena, to chyba z zespołem Aerolit, bo Niemen Aerolit było nazwą powiązaną zarówno z osobą i nazwiskiem Czesława Niemena jak i pozostałymi muzykami, tworzącymi zespół Aerolit.
Albo Czesław Niemen z zespołem Aerolit, albo Niemen Aerolit.


Też sugerowałem nazwę koncertującego zespołu, jako chyba najbardziej poprawną - NIEMEN AEROLIT, jaką zaakceptował Markovitz, chociaż dopuściłem możliwość alternatywnej, bo często występującej w literaturze, a także wbrew sugestiom Markovitza, używanej przez samego Niemena, nazwy AEROLIT.
Sądzę, że nie popełniamy kardynalnego błędu, gdy mówiąc o zespole Niemena z tego okresu nazwiemy go skrótowo AEROLIT. Uznałbym to za rodzaj synonimu, który obowiązywał w mediach i świadomości słuchaczy wówczas, a i dzisiaj też jest często używany.
Była dyskusja NIEMEN / NIEMNA - utarło się z czasem, że obie formy są poprawne.
Być może i podobnie wygląda kwestia nazwy grupy: NIEMEN AEROLIT = AEROLIT.

Cieszę się z Tobą Angurze, że możemy to rozpatrywać na bazie materiałów faktograficznych. :)

MarkovitzNie zgadzał się na nią również :N:
Poprawiał, jeśli ktoś mówił : Czesław Niemen z zespołem Aerolit albo Niemen i Aerolit (mówili tak dziennikarze, zdarza się to i obecnie np.w omówieniach programów tv).


Niestety takiej wypowiedzi Niemena, tak twardo optującego za jedyną i niepodważalną nazwą : NIEMEN AEROLIT nie spotkałem. Prosiłbym o taki dowód.
Jeśli chodzi o pseudonim - swoje stanowisko prezentował wielokrotnie i sprawa jest jasna.
Tutaj tej 100% pewności nie ma. Jest nazwa NIEMEN AEROLIT na płycie (pewnie i na plakatach, a na pewno w literaturze) i tak należałoby zatem pisać (i mówić), ale nie znam oficjalnego dementi wypowiedzianego przez samego Niemena, że AEROLIT - jest formą całkowicie niepoprawną.
A tylko w takiej sytuacji moglibyśmy przyjąć jakąś tezę za całkowicie niepodważalną.

Mam za to kilka przykładów używania nazwy AEROLIT (vide Dariusz Michalski "Niemen o sobie" s.115):
"Może dlatego longplay "Aerolit" (...) firmowany przez zespół Aerolit (...)".
No ale może ktoś stwierdzić, że D. Michalski popełnił błąd.
Drugi przykład, to już wypowiedź samego Niemena z początku roku 1979, pochodząca z wywiadu, udzielonego Małgorzacie Terleckiej:
"(...) Po rozwiązaniu zespołu Aerolit* w 1975 roku planowaliśmy z Piotrem [Dziemskim - przyp. B.R.] kontynuację naszej współpracy i nagranie płyty w duecie (...)"
* wytłuszczenie moje B.R.

Reasumując: jeżeli mówimy że wystąpi Czesław Niemen z zespołem, to należy napiasać: z zespołem AEROLIT, a nie z zespołem NIEMEN AEROLIT, bo w skład zespołu NIEMEN AEROLIT wchodził rónież sam Czesław Niemen.
Bo inaczej jest pomieszanie z poplątaniem.
Wygląda jakby było dwóch Niemenów - jeden Niemen (solo obok zespołu NIEMEN AEROLIT), a równolegle ten drugi Niemen (w ramach zespołu NIEMEN AEROLIT) - występował obok Niemena (tego występującego solo)?
Wracamy do punktu wyjścia.

(*)
ratajczak bogdan
2008-07-24 16:51:06
angur
Ciesze sie ze zostalo tak jak napisal Markovitz, czyli prawidlowo.
W innym wypadku o koncercie Grupy Niemen musielibysmy pisac: Czeslaw Niemen z zespolem Grupa.


Angurze - czy na pewno prawidłowo?
Starałem się to wyłuszczyć powyżej, a Twój przykład jest nietrafny i jedynie ukazuje niezrozumienie problemu.
Niemen nie mógł powiedzieć: wystąpiłem z GRUPĄ NIEMEN, bo on był jej członkiem.
Mógł natomiast powiedzieć: wystąpiliśmy jako GRUPA NIEMEN.
GRUPA NIEMEN - to był Niemen + pozostali muzycy.
Nigdy GRUPA NIEMEN, podobnie jak zespół AEROLIT nie wystąpiła pod tym szyldem samodzielnie t.j. bez Niemena.
O ile AEROLIT funkcjonował jako skrótowa nazwa zespołu NIEMEN AEROLIT (Niemen + pozostali muzycy), o tyle ze skrótem nazwy zespołu GRUPA NIEMEN (też Niemen + pozostali muzycy) - brzmiącej jako: "GRUPA" nigdy nie mieliśmy do czynienia, chyba, że jako określenie opisane przez samego Niemena, typu: "to jest moja nowa GRUPA", lub któregoś z muzyków, z GRUPY NIEMEN: "gram teraz z Niemenem w jego nowej GRUPIE".
NIEMEN z GRUPĄ NIEMAN = 2 NIEMENÓW.

A zatem stoję na stanowisku, że aby było poprawnie, o koncercie GRUPY NIEMEN, należy pisać jedynie jako: "wystąpiła GRUPA NIEMEN" (bez dopisku z Niemenem, bo to precyzyjnie określało, że był tam także Czesław Niemen).
Gdybyśmy jednak chcieli napisać i wyróżnić Niemena, należałoby napisać: "Wystąpił Czesław Niemen wraz z muzykami z jego grupy [zespołu, kapeli, bandu...] (w domyśle GRUPY NIEMEN).
Bo to była wszak jego grupa.

Nigdy nie było GRUPY NIEMEN bez udziału w niej NIEMENA.

(*)
Radek
2008-07-24 18:36:14
ratajczak bogdanByła dyskusja NIEMEN / NIEMNA - utarło się z czasem, że obie formy są poprawne.

:shock:
Akurat "utarło się z czasem", że w odniesieniu do Artysty żadna z nich nie jest prawidłowa... Niemena - to jedyna forma figurująca w słownikach. Po co to lansowanie błędu?
ratajczak bogdan
2008-07-24 20:07:07
Radek(...) w odniesieniu do Artysty żadna z nich nie jest prawidłowa...


Skoro, jak twierdzisz, niepoprawna jest forma słownikowa Niemena i ta, lansowana przez lata przez "Ibisa" Wróblewskiego - Niemna, to jaka, według Ciebie, Radku jest ta poprawna?

(*)
Radek
2008-07-24 21:09:30
ratajczak bogdan
Radek(...) w odniesieniu do Artysty żadna z nich nie jest prawidłowa...


Skoro, jak twierdzisz, niepoprawna jest forma słownikowa Niemena i ta, lansowana przez lata przez "Ibisa" Wróblewskiego - Niemna, to jaka, według Ciebie, Radku jest ta poprawna?

(*)

Napisałem o formie Niemena, że jest poprawna. Wyparła inne, których frekwencja w tekstach poświęconych :N: jest śladowa. Nieprawidłowe dla dopełniacza (tu - na wszelki wypadek - proszę o kontrolę "przypadkowych znawców" :wink: ) są 2 pozostałe, o których wspominasz: Niemna i ta z literówką, zgubionym a - Niemen. :)
ratajczak bogdan
2008-07-25 08:06:56
Małe qui pro quo, ale dalej zastanawiam się dlaczego z takim uporem, redaktor "Ibis" Wróblewski - też przecież wyczulony na poprawne używanie języka polskieo - lansował (bodaj jako jedyny), tę niepoprawną formę odmiany pseudonimu (z czasem jednego z członów nazwiska) Czesława?

(*)
ratajczak bogdan
2008-07-30 12:17:51
No to coś "świeżego" z półek ksiegarskich - premiera 1 sierpnia 2008 roku.
Pośród ponad 500 wykonawców jest też i NIEMEN.

Autor: Daniel Wolak
Tytuł: "Archiwum Polskiego Rocka - 1962-2008"
Wydawca: Wydawnictwo "Wodnik" Marek Wolak
ISBN: 978-83-922791-3-6
Dołączone jest DVD: DVD0108 (6644 zdjęć)
Stron: 506
Rok wydania: Gdańsk - lipiec 2008

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


(*)
cocomo
2008-07-30 21:25:34
Szykuje się mały wysyp tego typu leksykonów - patrz: http://www.gadrecords.pl/book.html .

Z zapowiedzi autora wynika, że :N: -owi zostanie poświęcona stosowna ilość miejsca.
ratajczak bogdan
2008-07-31 08:08:01
No i bardzo dobrze. Tylko przyklasnąć takiej inwencji twórczej i obfitości podaży. Będzie w czym wybierać.
Ta pozycja, którą wymienia Cocomo jest o tyle ciekawsza, że wyszła spod pióra jednego z userów Naszego Forum Niemen Aerolit - Michała "Arta" Wilczyńskiego.

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Premiera książki: 13 październik 2008 *

Radość tym większa, ale i rosnące wraz z nią oczekiwania.
Leksykonów i encyklopedii muzycznych jest ci u nas pod dostatkiem, ale i te przyjmę jako znak zwycięstwa pędu do wiedzy nad gnuśną, ale butną ignorancją.
A jeśli (bo innej możliwości nie ma) jest tam sporo miejsca poświęconego Czesławowi Niemenowi, tym są dla nas cenniejsze.
Oby nie zawierały jednak tak istotnych błędów z jakimi spotykamy się na różnych stronach internetowych (o czym wspominamy dość często) oraz książkach wydanych przez niemenologów.
O tym też pisaliśmy.
*Przewodnikami jesień się zaczyna, słodkawa...


(*)
ratajczak bogdan
2008-07-31 11:21:12
Wrócę jeszcze na moment do książki Daniela Wolaka: "Archiwum Polskiego Rocka 1962 - 2008".
Spieszę donieść wszystkim zainteresowanym, iż książka ( zgodnie z zapowiedzią) jest już do kupienia na allegro.pl i http://www.rockserwis.pl - za jedyne 45 złotych.
Ps. Znam pasję autora, od jakiegoś czasu obserwuję jego poczynania - gwarantuje on merytoryczną treść i wysoki poziom faktograficzny.
Śmiało polecam.
:arrow:
http://www.archiwumrocka.art.pl/

(*)
Domin189
2008-08-12 11:38:19
Nie wiem, czy to przypadek jednorazowy, ale nie mogę włąc�ć s�on/rozdziałó, �óre za�erają polsk� znaki typu "ą" �"ę",
� druga sprawa: nie podoba mi się to, że p�ien a�in na stronie poema.art.pl skopiował kilka teks� z naszego w�i, bez podawania źródła... Ale �ż�s� czepiam (c�ery �tatnie): http://www.poema.art.pl/show.php3?what= ... 90&isort=4
Domin189
2008-08-12 11:47:02
Co jest grane z systemem? Żółć��zęści�łoś (t�i�ały test,�o poprzednia wiadomość został�źle zasz�ro�na... bez polskich znaków!)...
Darek Sieradzki
2008-08-12 14:25:36
Taa... nabroiłem. Ale już powinno być ok.
Markovitz
2008-12-05 21:26:21
Zachęcam do nadrabiania zaległości w wiki, a szczególnie w filmografii ... :)

Nie powinno to być trudne, bo wiele programów zostało przypomnianych przez stacje : TVP Kultura i TVP Polonia. Niedługo czeka nas powtórka programu : "Cóż warte życie, które trwa tylko mgnienie (14 XII TVP Kultura) i koncertu Niemen Aerolit (TVP Polonia).

Obie stacje czynią starania,aby wreszcie pokazać polskim telewidzom niemiecki film "Klucze".

Właściwie jedynym programem z katalogu tych najważniejszych, którego emisji nie należy się szybko spodziewać jest.."Księga Krzysztofa Kolumba", a to ze względu na bardzo wysokie koszty takiej emisji i.. odległe - ale jednak - plany wydawnicze.

I tu mam uwagę do przypisania hasła w wiki na temat tej pozycji w kategorii filmy dokumentalne, podczas gdy np. w opisie TVP program mieści się w kategorii widowisko, a w bazie Filmu polskiego w dziale teatr tv .

Ta klasyfikacja nabiera dodatkowo znaczenia, gdy przypomnę, że premierowej emisji widowiska towarzyszył krótki film dokumentalny (z rodzaju making of), w którym pokazano przygotowania do spektaklu.
Darek Sieradzki
2008-12-05 21:51:22
MarkovitzI tu mam uwagę do przypisania hasła w wiki na temat tej pozycji w kategorii filmy dokumentalne, podczas gdy np. w opisie TVP program mieści się w kategorii widowisko, a w bazie Filmu polskiego w dziale teatr tv .

Ta klasyfikacja nabiera dodatkowo znaczenia, gdy przypomnę, że premierowej emisji widowiska towarzyszył krótki film dokumentalny (z rodzaju making of), w którym pokazano przygotowania do spektaklu.


I zauważ, że w wiki są obie te pozycje:

Księga Krzystofa Kolumba w "Przedstawienia teatralne, widowiska artystyczne"
Księga Krzystofa Kolumba (dokument) w "Filmy dokumentalne"

DS
Markovitz
2008-12-05 23:06:24
Sorki. Zmylił mnie tytuł...

A właściwie to nie jestem pewien, czy reportaż z planu (film dokumentalny) Bożeny Olechnowicz miał rzeczywiście taki sam tytuł* (?)
_____________________________________________

Miło wspomnieć, że pojawiło się nowe :arrow: hasło.

I to jeszcze przed empikami i innymi profesjonalnymi serwisami 8)

edit 8 XII 2008

Można się zastanowić, czy w dziale Filmografia nie wyodrębnić Wywiadów tv..?

______________________________________________

* Może rozwieje tą wątpliwość ktoś, kto ma ten materiał z napisami z czołówki ..?
Markovitz
2009-01-21 08:31:32
Forumowicze drodzy- wzięlibyście się za uzupełnianie Kalendarium...

Mniej wprawnych niemeno-wikipedystów zachęcam do redagowania haseł w podforum Przygrywka (w tytule umieszczamy np. "Kalendarium: 1970 styczeń" i .. jazda ! ).
A młodsi koledzy z radością będą te wpisy przenosić do wiki :wink:

Sam zmęczyłem się Filmografią. Ale Wy również macie dostęp do programów (z napisami końcowymi), więc w czym problem..?


Natomiast takie działy jak Kalendarium, czy Koncerty to na chwilę obecną - opuszczone ugory...

A przecież mówił kiedyś :N: u Kleszcza: zachęcam młodych, aby uprawiali poletka... 8)


Przy czym nie chodzi o powielanie zapisów z kalendariów książkowych :!:

Zwłaszcza, że kalendaria pierwszych wydań Monografii Romana Radoszewskiego i Dyskografii Tadeusza Sklińskiego zawierają omyłki (szczególnie w latach 90-tych), a najlepsze ze znanych kalendariów - sporządzone na dawnej stronie przez Eda zostało zastrzeżone i zamieszczone (po edycji) w książce Marka Gaszyńskiego.

Zachęcam więc do pilnego wertowania starych, fachowych czasopism i korzystania z innych materiałów źródłowych oraz z pamięci (bo ta przeminie z czasem- zapewniam).
cocomo
2010-07-31 17:53:51
Poniżej link z materiałem do sekcji "Utwory Niemena w wykonywane przez innych artystów"

http://starczyuwiad.blogspot.com/2010/0 ... -1991.html

Do dzisiaj nie wiedziałem, że After Blues wykonywał "Jednego serca"...
Piekarz
2010-07-31 20:55:04
A tu jest link do tego utworu:
http://www.youtube.com/watch?v=q5RI3hQA2cM
Ja padłem, bardzo sympatyczne :D
angur
2010-07-31 21:34:06
cocomoDo dzisiaj nie wiedziałem, że After Blues wykonywał "Jednego serca"...

... a wystarczylo przejrzec ksiazke Sklinskiego :lol:
Veriton
2014-03-07 21:31:40
Klikając na odnośnik prowadzący do "wiki fanów Czesława Niemena" każdorazowo otrzymuję komunikat - "Wiki (tymczasowo?) nieczynne.
Co robię źle?
Tadeusz
2014-03-08 19:03:16
Nic nie robisz źle. Po prostu jest nieczynna i już chyba tak zostanie.
Veriton
2014-03-09 21:01:08
TadeuszNic nie robisz źle. Po prostu jest nieczynna i już chyba tak zostanie.

Przeglądając forum można zauważyć, że bywało tu niespokojnie. Mimo to, i licząc, że nie zostanie to poczytane za nietakt, zapytam - dlaczego?
W dodatku dzisiaj zniknął nawet odnośnik do wiki na SG forum. O co chodzi?
Strzykawka
2017-12-09 03:05:08
Dzien dobry pisze tutaj pierwszy raz ale chcialbym dowiedziec sie informacji na temat wspolpracownika Niemena Andrzeja Filipka bo z tego co mi moj tata powiedzial to on moze byc moja rodzina z ktorym urwal sie bardzo dawno kontakt jezeli ktos mi by dostarczyl jakies informacji byl bym bardzo wdzieczny.Dziekuje bardzo.
Markovitz
2017-12-13 14:06:33
Jako że nowi użytkownicy forum nie nawykli odbierać prywatnych wiadomości, to podaję na forum to, co udało mi się ustalić. Otóż pan Andrzej rzeczywiście pomagał od strony organizacyjno- technicznej Czesławowi Niemenowi w okresie, gdy patron tego forum liderował zespołom Akwarele i Niemen Enigmatic. Obecnie pan Filipek używa szwedzkiej odmiany swego imienia (Anders) i ma kontakt z gronem muzyków i działaczy muzycznych za pośrednictwem Facebooka.

Oto adres jego profilu :arrow: Anders Fanders na Facebook (żeby wejść na ten profil trzeba być użytkownikiem Fb).

Pozdrawiam

M-Z
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Przygrywka | górę strony