Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

"Dziwny.." w TVP Info i w TVN 2010-01-16 - 2010-04-28 Markovitz 34 12497
Markovitz
2010-01-16 18:28:45
W niedzielę 17 stycznia ok. godz.11-tej w TVP Info będzie emisja filmu z cyklu "Piosenka jest też dokumentem" - odcinek p.t. "Dziwny jest ten świat".
Romuald Juliusz Wydrzycki
2010-01-16 18:39:57
Prosze sie nie irytowac , wspominac beda tylko panowie , jesli do jutra nie pojawi sie zakaz .
Jak na ten smutny dzien to chyba starczy zakazow narazie . :? :)
Ewa
2010-01-16 18:51:33
Romuald Juliusz WydrzyckiProsze sie nie irytowac , wspominac beda tylko panowie , jesli do jutra nie pojawi sie zakaz .

Tym razem zakazów nie będzie, bo słyszałam, że program powstał przy współpracy z panią M. :wink:
Markovitz
2010-01-16 20:02:11
Jeszcze raz zwracam uwagę na godzinę emisji...

17 stycznia ok. godz.11-tej w TVP Info

Dodam, że geneza Dziwnego świata podana będzie z pierwszej ręki 8)

PS W regionalnych antenach TVP Info program pojawi się o innych - różnych od anonsowanej porach...
Ewa
2010-01-17 10:56:54
U mnie program był o 11. Ciekawy dokument, interesujący, choć starannie wyselekcjonowani rozmówcy, no i świetny Piotr Fronczewski w roli narratora.
Było kilka wersji Dziwnego w wykonaniu Niemena i kilka innych wykonań tej piosenki.. Zamieszczono nawet fragment wypowiedzi Niemena z Radia Bis.
Żałuję tylko, że nie było fragmentu anglojęzycznej wersji Grupy Niemen.
Piotr Starzyński
2010-01-17 11:43:25
Np. w poznańskim o g.15.00 :wink:
Romuald Juliusz Wydrzycki
2010-01-17 12:02:48
Moja informacja nie byla scisla bo taka otrzymalem, czyli nieprawdziwa.
Pewnie dla uspokojenia ogladalnosci.
Moja nagrywarka LG zachowala sie za to honorowo i przez blad nie nagrala tego programu. Dziekuje jej za to .
Wstalem oczywiscie poirytowany mocno . Widac bylo jak na dloni ingerencje wiedzy emtelegentnej .
Byly glownie oswiecone i spolegliwe panie zgodnie z moda feminizacji wszedzie, gdzie sie daje .
Najstarsza pani, ktora miala juz piec lat temu gotowa ksiazke- nic o niej nie wspomniala.
Kobyla polskiej piosenki cytowala barbarzynce znad Niemna bez wyczucia chwili - tak jak ja teraz jej przezwisko .
Nie wiedziec czemu wstretny krytyk zwlaszcza :N: zajal tyle miejsca w programie.
Chyba zgodnie z zasada ze komuna ma sie dobrze .
No i na koniec o pewnym panu, ktory dostarczyl sporo materialow do programu - ani slowa. Zostal wykorzystany jak pewna panienka w Brukseli nie tak dawno przez pewnego posla . Pewnie za kare najladniejszej okladki swojej ksiazki . :( :? :)
Ewa
2010-01-17 12:27:33
Romuald Juliusz Wydrzycki
No i na koniec o pewnym panu ktory dostarczyl sporo materialow do programu ani slowa . Zostal wykorzystany jak pewna panienka w Brukseli...

Widocznie z pewnych względów jego nazwisko nie mogło się pojawić. :wink: Ale i nazwiska konsultantki filmu też nie było..
Markovitz
2010-01-17 12:40:17
..choć wpływ był widoczny 8)

Zatajono nazwisko redaktora BIS-ki, który przeprowadził cytowany wywiad z Niemenem.

Natomiast obecność pana KTT była w tym dokumencie pożądana - tyle że zmarnowano szansę na skonfrontowanie obecnej jego opinii z tą sprzed czterech dekad...

Zabrakło jeszcze kilku ważnych wątków dotyczących tytułowego utworu- np. inspiracji.

Ratowały ten program wypowiedzi muzyków zespołu Akwarele i Marka Bałaty 8)
Szkoda, że nie mogliśmy posłuchać dawno niewidzianego Tomasza Butowtta... :(

Program będzie jeszcze powtarzany. Pierwsza powtórka w poniedziałek o świcie...
Ewa
2010-01-17 13:55:39
Markovitz
Zabrakło jeszcze kilku ważnych wątków dotyczących tytułowego utworu- np. inspiracji.

Przyznam, że też na to liczyłam... Cóż, jak nie chce się skorzystać z wiedzy ludzi bardziej kompetentnych w tym temacie, to później jest jak jest i wychodzą jakieś dziwne historyjki o "barbarzyńcy znad Niemna". :wink:
No, ale jak na film dla masowej publiczności, to naprawdę nie było źle, tylko "fanatycy" znów się czepiają. :wink:
Stach
2010-01-17 15:04:52
Na słupskiej stronie zamieszczono coś takiego, co może świadczyc, że oglądając ów program mam coś ze wzrokiem i słuchem?! :wink:
http://www.slupsk.pl/aktualnosci/8543.html :)
Ewa
2010-01-17 18:41:28
A zauważyliście, że występ z Sopotu'67 był w końcu z oryginalną ścieżką dźwiękową?
Markovitz
2010-01-18 14:59:36
Postaram się nie czepiać drobiazgów - zgodnie z sugestią, że ..
Ewa.. jak na film dla masowej publiczności, to naprawdę nie było źle, tylko "fanatycy" znów się czepiają

No więc nieco ogólniejsza kwestia : czy fakt, że utwór "Dziwny jest ten świat" zaistniał w kilku krajach bloku wschodniego, że wymienię tylko NRD (trafił tam na składankową płytę), Bułgarię (kilku wykonawców z nieodżałowaną Paszą Christovą włączyło go do swego repertuaru) i Węgry (muzycy Omegi sześć lat temu wystosowali specjalną depeszę)- był bez znaczenia i nie zaciekawi masowego widza ?

Ewa czekała na "Strange is this World". To zrozumiałe - przecież nagranie trafiło na album z największymi gwiazdami wytwórni CBS (dziś - Sony) ! Istnieją też materiały telewizyjne, bo zarejestrowano wersję filmową ("Klucze"), jak i koncertową (Helsinki '72).

Myślę, że byłoby to stokroć ciekawsze od wynurzeń typu buty na koturnie, czy los barbarzyńcy wg Kayah... Ale to tylko moje zdanie.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2010-01-19 17:38:49
Jak juz mowa o samyn utworze to mogla byc /ale wiadomo ze nie mogla/ wloska wersja, Io senza lei , choc z kompletnie inna trescia ale piekna i tak dla tych co nie maja egzemy .
Wersja angielska zbyt skomplikowana dla przecietnego odbiorcy, sadze .
Zacytuje tez inna nazwe pani co tak mnie poruszyla . Poprzednia nazwa nawiazywala do jej sily fizycznej i sily przekazu .
Ale przypomniano mi po audycji ze nazywaja ja tez Mona Lisa . Moze i cos jest w jej twarzy podobnego, bo jak spiewal/a/ - moze to twarz samego L da V , to juz nie wiemy . :)
Ewa
2010-01-20 20:12:00
http://www.tvp.info/informacje/kultura/ ... dokumentem
izyda76
2010-01-21 16:53:17
Witam serdecznie! Mam pytanie czy ktoś nagrał ten film dokumentalny z historią piosenki "Dziwny jest ten świat?
romuś2010
2010-01-22 06:24:54
Warto wspomnieć też o zamieszczonym w programie fragmencie filmu Marka Piwowskiego o Niemenie - można było odebrać to, że o Czesławie filmy dokumentalne ówczas robili, a to był ochydny paszkwil na Twórczość Niemena. Piwowski po latach tłumaczył się, że go podpuścili ... ot takie tłumaczenie jak z tą jego współpracą z SB.
No i ten obrzydliwy KTT już tu wspomniany.
Słowem program (dokument?) jak z czasów starego prl-u. Odfajkowano samograja i do kasy!
Smaczku dodaje fakt, że owo bzdeciarskie dzieło popełniła Pani Alicja Adler, prywatnie żona Pana Ambasadora-redaktora Mroziewicza- też jak wyszło po latach TW ubecji.
No to ja zaczekam na rzetelny, profesjonalnie prawdziwy film o Wielkim Niemenie - który będzie się zaczynał w Wieliszkach, w istniejącym (jeszcze) domu rodzinnym Artysty, no ale Pani Adler tam nie pojechała, bo jak mężuś był ambasadorem w Indiach, to tam lepiej płatne filmiki można było kręcić, a tu by trzeba było być może z własnej kieszeni podróż opłacić.
Ech, dziwny ten świat ...
Markovitz
2010-01-22 13:50:30
Wolałbym, aby ocenę uzasadniały własne spostrzeżenia niż efekty chałupniczej lustracji...

Szkoda że z filmu "Sukces" - który budzi nie tylko negatywne odczucia (np. tu i tutaj ) - nie wykorzystano cytatu z fragmentem "Dziwnego..". Drobiazg.

Autorki nie dokonały analizy tekstu. Zabrakło rzeczywistych inspiracji do stworzenia tekstu i muzyki Dziwnego świata...

Powtórzę, co napisałem 18 lipca 2008r. (w temacie Pragnę takiej płyty Niemena z podforum Dziwny j.t.ś.) :

M-zPiosenka "Dziwny jest ten świat" powstała w reakcji na zgryźliwy komentarz dotyczący przebiegu francuskiej kariery Czesława Niemena.
Zapewne wówczas ani nikt w firmie płytowej, ani autor i wykonawca w jednej osobie, ani też krytycy muzyczni nie przypuszczali, że utworowi temu przez kolejne dekady będzie przybywać i słuchaczy i kontekstów, z jakimi wiąże się przesłanie tego songu.


Wersje :N: -a z 1967 i 1991r. (z Sopotu) nie tylko zasługiwały na przypomnienie...
Obie były konieczne, ale choć z fragmencikami solówek Jaśkiewicza !

Fajnie, że pokazano fragment występu Stonesów. :N: i Paweł Brodowski wybrali się na koncert do Sali Kongresowej w przerwie sesji nagraniowej do LP "Dziwny jest ten świat".
Dostali pałką...



PS> Film dokumentalny, którego początek ma miejsce w Wasiliszkach => już jest
8)

//edit
Romuald Juliusz Wydrzycki
2010-01-23 17:13:58
Proste , film zrobili ignoranci , pomagali ignoranci ,kontrolowali tez jacy tacy , itp , itd .
Urazono nas wielu i Czeska tez .
Tak to jest jak ktos kto nic nie wie robi tak jakby wiedzial wiele .
A knoty zostaja jak noze w pamieci .
Tego barbarzyncy trudno mi zapomniec , zwlaszcza w otoczeniu MaPa i KaTa .
Mam wrazenie ze ten filmik powstal jako riposta za inne filmy no i wyszlo jak wyszlo .
Popelina ! :(
Markovitz
2010-02-03 10:10:52
Nie nazwałbym tych, którzy pomagali ignorantami. Tak już jest, że niektórzy realizatorzy zamiast dokumentować cudowności, które są na wyciągnięcie ręki - mają swoje wizje... :)

Tym, którym doskwiera niedosyt polecam lekturę lutowego TERAZ ROCKA, gdzie w oparciu o wspomnienia red. Pawła Brodowskiego napisano wszystko, co o utworze Dziwny jest ten świat powinno się wiedzieć 8)


PS Okazało się, że przed koncertem Stonesów pałką po .. plecach oberwał Marian Zimiński.
Andrzej Mróz
2010-02-03 11:20:21
romuś2010a co ty markowic taki zarozumialec jesteś? Musisz wszystkich i wszystkie wypowiedzi komentować - nie rób magla i wyluzuj. Mnie nie interesuje co ty sądzisz na temat czyjejś wypowiedzi i co byś wolał !
Nudzi ci się niedowartościowany terrorysto ?


Romuś2010, tu jest poważne forum i staramy się pisać w miarę blisko prawdy, wszak chodzi o największego polskiego artystę.

Staramy sie też używać języka polskiego, a nie zachwaszczonego slangu współczesnych mądrali.
Nasza kultura - gdybyś tego nie wiedział - sięga korzeniami w głęboką przeszłość i tworzyły ją polskie elity intelektualne przez wieki, nie po to aby dzisiejsi niedouczeni a przemądrzali wszystko to zaprzepaścili. Naród nie szanujący swojej kultury skazany jest na unicestwienie. Więc jak się już zwracasz do kogoś, czy piszesz cokolwiek, to staraj się to robić w zgodzie z gramatyką naszego języka.
ratajczak bogdan
2010-02-03 12:38:24
Markovitz
PS Okazało się, że przed koncertem Stonesów pałką po .. plecach oberwał Marian Zimiński.


Dobrze Markovitz, że sprostowałeś (czytaj uzupełniłeś, dopowiedziałeś, uszczegółowiłeś...) poprzednią informację, bo rodziła się kolejna martyrologiczna opowieść o Niemenie, którego...
Czyżby to było prawdziwym powodem, że Mariana Zimińskiego na tych koncertach Stonesów nie było...(?)

Mann też oberwał pałą, kto następny...

Andrzej MrózWięc jak się już zwracasz do kogoś, czy piszesz cokolwiek, to staraj się to robić w zgodzie z gramatyką naszego języka.


Ps."romuś2010" dopiero się narodził na tym forum - to jeszcze małe dziecię, które należy przygarnąć i pouczyć. Nie przeganiajcie STĄD każdego, kto ma inne zdanie, a do tego, przy okazji, pisze niezgodnie z zasadami gramatyki.
Nie jest to pierwszyzna i jakoś innym permanentnie, i... lekko to przychodzi (i przechodzi płazem), nie wzbudzając takiego oburzenia.
A do Andrzeja mała uwaga - piszesz:

Andrzej MrózRomuś2010, tu jest poważne forum i staramy się pisać w miarę blisko prawdy, wszak chodzi o największego polskiego artystę.


Zgadzam się, że ma to być poważne forum i każdy stara się wnieść do niego to, co najlepsze ma w sobie. Tylko trochę mniej patosu też czasami by się przydało.
Ktoś taki jak "romuś2010" może zrozumieć to dosłownie.
Największy polski artysta - Niemen. (?)
To już nie Szopen, Szymanowski, Moniuszko, Lutosławski, Penderecki... pozostając tylko w kręgu MUZYKI?
Ceńmy i kultywujmy Niemena, bo jego sztuka jest nam droga i tego warta, ale proszę w ramach zdrowego rozsądku.
Od patosu do... egzaltacji - cienka nić.
Łatwo ją zerwać.

(**)
Andrzej Mróz
2010-02-03 15:49:09
ratajczak bogdan Tylko trochę mniej patosu też czasami by się przydało.
Największy polski artysta - Niemen. (?)
To już nie Szopen, Szymanowski, Moniuszko, Lutosławski, Penderecki... pozostając tylko w kręgu MUZYKI?
Ceńmy i kultywujmy Niemena, bo jego sztuka jest nam droga i tego warta, ale proszę w ramach zdrowego rozsądku.
Od patosu do... egzaltacji - cienka nić.
Łatwo ją zerwać.

(**)


Bogdanie, pisałem o kulturze języka, nie o patosie, a dla każdego może to być ktoś inny, tym największym. Może ja i może i inni również nie szeregują artystów w kolejności od najlepszego w dół. Wielu i to równorzędnie, jednocześnie i równolegle może być uważanych za najlepszych i uzasadnianie tego nie jest konieczne. Wszak każdy ma inny warsztat i swój inny czas. Jeżeli znajdziesz Bogdanie i wskażesz mi większy talent wokalny niż Niemen to przyznam Ci rację.

ratajczak bogdan Ceńmy i kultywujmy Niemena, bo jego sztuka jest nam droga i tego warta, ale proszę w ramach zdrowego rozsądku.
(**)


Miłość do muzyki ma się kierować zdrowym rozsądkiem? Wszak wszyscy poruszamy się w określonym obszarze kulturowym i myślę że nie odbiegamy zachowaniem od normalności.

ratajczak bogdan Od patosu do... egzaltacji - cienka nić.
Łatwo ją zerwać.(**)


Coś chyba za daleko wybiegłeś Bogdanie. Spróbuj wrócić do mojego wpisu i zastanowić się czy ma sens to Twoje zacytowane tu zdanie.
Markovitz
2010-02-07 11:03:26

Daleko Panowie odeszliście od tematu, jakim był program w tvp Info, a właściwie cykl programów.

Dziś obejrzałem odcinek poświęcony "Tangu Milonga". I tu - owszem- pojawił się na ekranie Jerzy Petersburski junior, ale nie po to, aby wspominać obuwie ojca...

Można było usłyszeć kilka sensownych wypowiedzi krytyków i tyleż wykonań reprezentatywnych dla ponad półwiecznej historii tego polskiego przeboju wszech czasów.

Nie mogę niestety skomplementować odcinka sprzed tygodnia, w którym córka Agnieszki Osieckiej uwiadamiała widzów, że uroczy tekst "Okularników" wiąże się nierozerwalnie z przełamaniem "nudnej monogamii" w studenckim życiu... :shock:

Wniosek : do każdego programu należy się dobrze przygotować.

Dotyczy to także następczyń słynnych twórców.

Ich zwłaszcza to dotyczy, bo znawcy twórczości i biografii jakoś sobie poradzą 8)

Andrzej Mróz
2010-02-07 12:03:19
Markovitz
Daleko Panowie odeszliście od tematu, jakim był program w tvp Info, a właściwie cykl programów.



W końcu Markovitzu chodziło tu o Ciebie i... o elementarną kulturę wypowiedzi.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2010-02-07 15:46:36
Widocznie senior Petersburski nie chodzil na koturnach .
Moze lepiej ze dokladmiej nie opisuja obuwia seniorow !? :?
Markovitz
2010-02-07 15:58:08
Po prostu Petersburski- junior zadał sobie trud wniknięcia w istotę zagadnienia 8)

Romuś2010 swoją ocenę reportażu oparł na tym, kto czyim jest mężem i co robił w przeszłości...
Według niego naganne było użycie fragmentów filmu, który nakręcił Piwowski.
Jednym zdaniem skomentowałem jego post, a teraz trochę rozwinę ten komentarz :

Z roku 1967 w archiwach TVP oprócz występu w Sopocie- Niemena nie ma.

Do filmu "Sukces" można mieć zastrzeżenia, ale pokazuje on Niemena i Akwarele AD 1968.

Z tego roku na taśmach filmowych ostały się jeszcze tylko krótkie kadry z festiwalu w Sopocie ( :N: na widowni), "Klęcząc przed Tobą" z PKF i "Rapsod.." z koncertu Złotej płyty.

Trzeba było oprzeć się na istniejącym w archiwach materiale, więc przydały się sceny z "Sukcesu".

Po latach - wcale nie tak ohydne, jak twierdzi romuś2010.


P.S. Dzięki Andrzej :)
Ewa
2010-02-14 12:44:27
Dziś obejrzałam odcinek poświęcony "Autobiografii" i muszę przyznać, że bardziej mi się podobał niż odcinek poświęcony Dziwnemu. Przede wszystkim więcej można było dowiedzieć się na temat samej piosenki, jej genezy, tekstu i okoliczności towarzyszących jej powstaniu. Wcześniej nie wiedziałam, że Hołdys akomponował ten utwór w 4 minuty i że jest jednym z bohaterów tekstu Olewicza.
Niestety na pytanie - czyje zachowanie sprowokowało Niemena do napisania tekstu Dziwnego świata - dalej nie znam odpowiedzi..
Markovitz
2010-04-25 08:43:54
Maria Szabłowska (w felietonie) i Natalia Niemen-Otremba w studio TVN przybliżyły genezę tekstu "Dziwny j.t.ś.".

W innym wątku Stach zapraszam przed telewizory o godz. 8.30 "Dzień Dobry TVN"
:N:
Obecność obowiązkowa :wink:

Felieton telewizyjny o "Dziwnym.." w Dzień dobry TVN to nieco inne ujęcie tematu niż to z reportażu w TVP Info (Piosenka też jest dokumentem), choć i tym razem wykorzystano cytaty filmowe, ikonograficzne i ślady audio z kolekcji Tadeusza Sklińskiego. Córka Artysty nie zgłaszała zastrzeżeń, po prostu wspominała Tatę.
Redaktor Maria Szabłowska mówiła o reakcjach krytyki na próby zaistnienia Niemena we Francji.
Z kolei Pawłowi Brodowskiemu pozostał w pamięci obrazki z trasy koncertowej z Akwarelami, no i ten przejmujący moment rejestracji partii wokalnej... Wszystkich obecnych w studio zamurowało.
-To nie była walka z ustrojem, czy z władzą - to było serce Niemena - powiedział Tomasz Butowtt.
Okazało się, że ten znany utwór i jego sławnego twórcę wciąż można sensownie zaprezentować 8)


Rozmowa po materiale filmowym z Januszem Radkiem i Natalią Niemen-Otremba => TVN


//edit
Stach
2010-04-25 16:54:21
W kilku wypowiedziach usłyszałem to o czym Czesław NIEMEN wspominał w wywiadach i co gorsza z każdym rokiem realizowane są Jego prorocze słowa dot. każdej płaszczyzny życia i twórczości. Miał rację... i to wszystko. :cry:
Markovitz
2010-04-25 21:09:43
Stachu - chodzi o Twoją wypowiedź w tym wątku ...

Wyjaśnij konkretnie, jakie jest Twoje zdanie o programie w TVN a nie gmatwasz.

Znakomity ?, dobry ?, średni ?, słaby ? Inni też mogliby się odezwać...

Chyba że na programy o Niemenie nikt tutaj nie czeka...
Domin189
2010-04-26 05:19:55
Bardzo pozytywnie. Zaskoczył mnie fragment "Strange is this world" z Monachium, który w całości zaprezentowałem na ubiegłorocznym zlocie w Świebodzinie 8) Co na plus, to także rozmowy z panami Butowttem i Brodowskim - gdyż w takim wypadku bardziej interesuje mnie zdanie członków zespołu Niemena niż osób postronnych.
Ewa
2010-04-26 08:09:00
Było krótko, ale treściwie. Nie było historyjek nie na temat, tak jak w poprzednim programie, było natomiast o inspiracji, była też wersja anglojęzyczna, której wtedy mi brakowało. Wolałabym tylko, żeby "Dziwny.." w studio zamiast Radka zaśpiewał ktoś inny, np. Łobaszewska. :wink:
Stach
2010-04-26 14:57:05
Markovitz
Chyba że na programy o Niemenie nikt nie czeka...

... czeka :idea: . Dlaczego znowu "Dziwny jest ten świat" a co z pozostałymi utworami, czyżby Niemen byl Artystą jednego utworu?...a dlaczego powstał utwór "Dziwny jest ten świat", Niemen napisał o tym m.in. na okładce LP XL 0411.
Stach
2010-04-28 16:46:33
Wysoko cenię audycje, spotkania z udziałem Tadeusza SKLIŃSKIEGO, który przedstawia mniej lub w ogóle nie znany dorobek artystyczny Czesława NIEMENA. Wspomnę tu o audycji radiowej w pr1. PR z dnia a w zasadzie z nocy 27 września 2006, Sopot „Krzywy Domek” 28 marca 2009 spotkanie ph „NIEMEN – artysta wszechczasów”, RDC z dn.17 stycznia 2007 …
Takie audycje naprawdę służą NIEMENOWI, Jego Pamięci, popularyzowaniu twórczości .
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony