Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

"Bitwa o Niemena" - UWAŻAM RZE, 4-10.04.2011 2011-04-04 - 2012-11-13 Ewa 6 4926
Ewa
2011-04-04 10:49:57
Redaktor Bartosz Marzec (autor wcześniejszego, wyraźnie stronniczego artykułu "Niemen rozszarpywany" w Rzeczpospolitej) tym razem bardziej obiektywnie przedstawia racje obu stron sporu o utwór "Musica Magica".
Romuald Juliusz Wydrzycki
2011-04-04 14:46:02
Tym razem nie ma opowiastek o wazoniku ktory i tak jest zbedny jesli nie sklada sie kwiatow na grobach .
Za to jest nowe wyznanie ze to GTR winien i to przez ta firme nie chce zadnych koncertow zwlaszcza Wodniczaka .
Klamstwa , klamstewka , insynuacje i gnebienie kogo sie da .
Myslalem ze wreszcie spokoj a tu musze leciec po Gale ktorej zapis juz znam .
I znow debet wiekszy ale i tak jestesmy na czele ..... wg nie mnie !? :)
Markovitz
2011-04-20 09:00:41
Na skutek opacznie pojmowanego nadzoru nad dziełami i wizerunkiem Niemena doszło do sporu, o którym traktuje "Bitwa o Niemena" w Uważam RZE... Nie musiałem szukać tej publikacji, bo czytuję ten tygodnik.

Dawno temu, gdy zacząłem się interesować muzyką, wsłuchiwałem się w śpiewane wiersze, a potem zbierałem wywiady z fachowych audycji i czasopism muzycznych, w których podziwiany przeze mnie Muzyk opowiadał o filozofii życiowej, o swoich zamiarach nagraniowych i o naszej polskiej kulturze muzycznej.

Kolekcjonowałem płyty i słuchałem nagrań, które były nadawane w dość elitarnym programie radiowym, jakim był Program Trzeci Polskiego Radia. Za sprawą tych audycji sięgałem po tomiki znakomitych polskich poetów i oglądałem filmy, o których słyszałem w radio ("Zapach ziemi"). Osobliwe dowody pamięci, jakimi były pocztówki dźwiękowe, czy też fotki z kobiecej prasy były na marginesie moich zainteresowań i nie stałem się ich wytrwałym kolekcjonerem, choć trochę tych pamiątek jeszcze się zachowało.

Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że 7 lat temu to wszystko musiało się zmienić...

Kiedy 6 lat temu wstąpiłem na Forum fanów Niemena, to interesujące mnie dyskusje ogniskowały się wokół mniej znanych utworów, tożsamości artystycznej, perspektyw wydawniczych, filmów i inspiracji muzycznych.

Napisaliśmy list otwarty do pani Małgorzaty Niemen upominając się o niewydane nagrania i przerwane projekty.

Pięć lat temu dzięki zespołowi kanału TVP Kultura, p.Witkowi Górce, z inspiracji forumowych (a i dzięki moim radom) doszedł do skutku Dzień Niemena w kształcie, który mógł zadowolić nawet wybrednych fanów.

Później z programów tv docierały przewrotne zachęty, aby pukać do Pani Niemen, bo jej się wiele rzeczy nie podoba. Będąc na wizji w Niedzieli z Niemenem (17 II 2008) dziękowała widzowi (był to pan ze Starogardu) za telefoniczną propozycję przesłania jej koncertowego nagrania męża dokonanego kiedyś bez zgody Artysty. Trochę mnie to wtedy zdziwiło, bo na zainteresowanie zasługiwało wiele nagrań studyjnych i radiowych.

Jednak z biegiem lat zamiast czytać w muzycznych periodykach o konkretnych przedsięwzięciach przybliżenia tej nieznanej ogółowi części twórczości, to musiałem się zaopatrywać w barwne magazyny dla pań (Zwierciadło, Twój Styl, PANI) i tam wyłuskiwać pojedyncze zdania o chęci wydania .. felietonów i przybliżenia twórczości...

Ale oto przyszedł czas, gdy chcąc kontynuować swą pasję przeglądam i (o zgrozo!) kupuję nie tylko gazety zwane brukowcami, ale także czasopisma, wśród których Rewia i Życie na gorąco mogą uchodzić za elitę...

Co ciekawe to właśnie dziennikarze tych zdawałoby się niezbyt poważnych tytułów jako pierwsi nie przyjęli na wiarę do niedawna jedynie obowiązującego oglądu spraw oczyma pani M.. Niestety nie mogłem tego napisać o panu Bartoszu Marcu jako o autorze artykułu o "rozszarpywanym Niemenie" w nobliwej Rzeczpospolitej.

Bo to nie publicysta pisujący o kulturze w popularnej Rzepie, ani nikt z piszących w Jazz Forum, czy w Teraz Rocku, ale dziennikarze tzw. prasy brukowej spróbowali dociec do sedna problemu przedstawiając także racje oponentów Strażniczki wizerunku Czesława Niemena.

Jakby nie patrzeć- ten trend w piśmiennictwie doprowadził do tego, że na nazwisko NIEMEN coraz częściej możemy się natknąć w portalach w rodzaju pudelka, ploteczka, pomponika, kozaczka i innych no co Ty? .

Bliscy śmieją się ze mnie, gdy zaglądam do tych portali, więc zastanawiam się:

-Czy ja się pisałem na dyskusje o treściach prezentowanych w tych publikatorach?

Pragnę, by szanowanemu przez nas Artyście przywrócono należną mu rangę :idea:

Ale czy może to zrobić ktoś uwikłany w waśnie z rodziną Wydrzyckich i spory ze środowiskiem fanów ?
Tadeusz
2011-04-20 14:03:03
Markovitz napisał:

Pragnę, by szanowanemu przez nas Artyście przywrócono należną mu rangę :idea:


Tak przywrócono!!! Zrobił to sąd III RP, który w swojej historii wydał wiele kuriozalnych wyroków ( wydał, bo jego tradycje wywodzą się z PRL-u- stroje, obyczaj, kadra, kodeksy... ) i który przeprowadził ułomnie bardzo wiele procesów, poprzez co nie można do niego mieć zaufania, bo w gruncie rzeczy, jak pokazuje życie, nie jest kryształowy. Jak ten sąd przywrócił godną mu rangę ?! - poczytaj sobie Markovitzu w tym plugawcu, który nawet tytuł swojemu artykułowi nadał plugawy:

http://www.plotek.pl/plotek/1,78649,944 ... hanka.html
Markovitz
2011-04-20 15:48:20
Ależ Sąd Okręgowy w Poznaniu jeszcze w 2010r. zabezpieczył powództwo wydając postanowienie tymczasowo zakazujące Stowarzyszeniu Muzycznemu BRZMIENIA korzystania z nagrania Faridy i Niemena. Jednak wyroku w tej sprawie dotąd nie ma. Sąd jeszcze nie rozstrzygnął sedna sporu. Kolejna rozprawa - w czerwcu 2011.

Oczywiście to zbyt skomplikowane kwestie dla tych, którzy piszą w portalu plotek :)

Zainteresowanych szerzej sprawą odsyłam do info z portalu p.n. poPRAWNY.pl z m-ca września 2010r.

W portalu poPRAWNY.pl jest info, że Prezes Wodniczak wystąpił o przyznanie pełnomocnika z urzędu.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2011-05-04 16:27:14
Coraz czesciej mam wrazenie ze nie sady sa dla ludzi , ale ludzie dla sadow , a zwlaszcza dla adwokatow . !? :?
Markovitz
2012-11-13 20:36:15
W opinii odbiorców kultury może być coś na rzeczy w konkluzji, jaką podsumował dyskusję Romuald Juliusz Wydrzycki.

Dziś (13 XI 2012) w głównym wydaniu Wiadomości TVP przedstawiono materiał o zabezpieczeniu przez poznański Sąd Okręgowy filmu fabularnego "Jesteś bogiem" traktującego głównie o raperze Magiku. Moją uwagę przykuła jakby znajoma twarz pełnomocnika producenta muzycznego (powoda w tym procesie)... Ów producent poczuł się dotknięty sposobem ukazania postaci wzorowanej jakoby właśnie na nim. Jak widać w tym przypadku nie wystarczyła zwyczajowa formułka zamieszczana w napisach końcowych o tym, że film nie odwzorowuje rzeczywistości...

W migawce "Wiadomości" pokazano też książki, które w wyniku postępowań sądowych spotkał (lub mógł spotkać) los sławetnych "półkowników" (nie mylić ze st. wojskowym). Z cichym westchnieniem zerknąłem na półkę z biografią Kapuścińskiego, którą zdążyłem kupić, zanim zajął się nią sąd na żądanie wdowy po pisarzu.

Niestety nie odnotowano w tym mini-reportażu casusu z magiczną piosenką napisaną i wykonaną przez polsko-włoski duet. Widocznie to, czy nagranie będzie wydane, czy nie - mało kogo poza p. Faridą i fanami obchodzi...

Obyśmy tak zdrowi byli (i na wolności) !

PS. Zadzwoniłem do Romualda, aby Go pocieszyć, że miejsce wazonika zajął wykradany z lodówki jogurcik, który od naczynia na kwiaty (cena ok.26 zł) jest wart o wiele mniej (niecała złotówka w wersji light). Naszemu bohaterowi jednak nie do śmiechu. Boleśnie odczuwa skutki stresu wywołanego procesem.

edit 15 XI 14:35
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony