Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Niemen patronem gimnazjum w Korfantowie 2013-04-11 - 2013-04-13 Ewa 6 3447
Ewa
2013-04-11 14:54:36
W dniu 25.02.2013 kolejne gimnazjum w woj. opolskim, tym razem w Korfantowie otrzymało imię Czesława Niemena.
Na uroczystości zaproszono Małgorzatę Niemen-Wydrzycką oraz Romana Kańtocha, laureata festiwalu Niemen Non Stop.
kangie
2013-04-12 07:19:42
Ciekawe czy uczniowie tego gimnazjum wiedzą kto to był C. Niemen.
Markovitz
2013-04-12 08:24:30
Sorry Kangie, ale nie bardzo wierzę, abyś się głębiej zastanowił przed napisaniem powyższego posta...

kangieCiekawe czy uczniowie tego gimnazjum wiedzą, kto to był C. Niemen.

Sądźmy po sobie - na pewno wiesz coś o patronach szkół, do których uczęszczałeś (lub nadal chodzisz).

Kim był Niemen, to wie każdy, kto usłyszał "Dziwny jest ten świat" w radio, bądź widział Artystę w TV.
Dlaczego w przypadku gimnazjum w Korfantowie miałoby być inaczej..? Młodzież przecież chce wiedzieć.

Inna sprawa, na ile głęboka to wiedza w sytuacji, gdy spadkobierczynie kwestionują filmy i książki na temat patrona, a same niewiele przyczyniają się do poszerzenia tej wiedzy. Bo i co prócz kilku szczątkowych i wyrwanych z kontekstu wypowiedzi p.Czesława z płyt "Niemen o sobie" mogą tym uczniom oferować..?

Zamiast sarkać dorzucę do skarbnicy wiedzy pokoleń jedną dość istotną rocznicę (dotąd niezauważoną) :

W tym roku mija 50 lat od nadania pierwszej piosenki skomponowanej przez Czesława Juliusza Wydrzyckiego 8)
Maciek
2013-04-12 09:33:20
MarkovitzSorry Kangie, ale nie bardzo wierzę, abyś się głębiej zastanowił przed napisaniem powyższego posta...

kangieCiekawe czy uczniowie tego gimnazjum wiedzą, kto to był C. Niemen.

Sądźmy po sobie - na pewno wiesz coś o patronach szkół, do których uczęszczałeś (lub nadal chodzisz).


A ja myślę, ze Kongie ma sporo racji. Jeżeli jednak wiedzą to tyle, że to był stary piosenkarz i umarł.

I tak naprawdę wina tego nie leży po stronie p. Małgorzaty Niemen, a po stronie dzisiejszego Polskiego Radia i TVP ! Moja ulubiona ( aktualnie już nie ! ) Trójka od dłuższego czasu popadła w samozachwyt i lansowanie własnych redaktorów oraz kolesiów
Markovitz
2013-04-12 09:57:14
Edytowany 2 raz(y), ostatnio 2013-04-12 09:57:14 przez Markovitz
Maćku - to są Twoje subiektywne odczucia. Wystarczy przejrzeć playlisty programów: Jedynki i Trójki, żeby stwierdzić, że muzyka Niemena (zwłaszcza ta z okresu 1966-1970) jest stosunkowo często prezentowana przez Polskie Radio.

Pamiętajmy, że Agencja Fonograficzna tej rozgłośni doprowadziła do kilku ważnych premier płytowych z nieznanymi szerzej nagraniami w wykonaniu Niemena. Wiemy też, że pani Małgorzata gościła kilka razy od 2008r. w audycjach Jedynki i próbowała zachęcić redaktorów do prezentowania Niemena z lat 70. i 80.

Był też wywiad pani M. dla M.Olszańskiego w trójkowej Godzinie prawdy, gdzie oberwało się kibicom Legii i panu Kosiorkowi, który przyłożył rękę do filmu dokumentalnego TVP Polonia o Niemenie... Niestety nie był to do końca dobrze wykorzystany czas antenowy. Dużo lepiej wypadła audycja w prywatnej RMF Classic.

O kilkudziesięciu emisjach programów i filmów z muzyką Niemena przez TVP Kultura świadczą wpisy w tematach:

Z archiwów TVP (z Dniem Niemena 20 IV 2006)

Dyskusja o programach Niedzieli z :N:-em (o Niedzieli z Niemenem 17 II 2008).

O emisjach innych programów mowa w wątku:

Niemen w TVP Kultura.

Klucze do pamięci zbiorowej są w rękach spadkobierczyń, które utworzyły Fundację Imienia Czesława Niemena, o której nikt z nas nie wie wiele więcej niż to, że została zarejestrowana w 2011 i że fundatorki mają bliżej niesprecyzowane plany.

P.S. Można mieć pretensje do konkretnych prezenterów, ale instytucje publ. zrobiły nie tak znowu mało.
Maciek
2013-04-12 12:18:01
MarkovitzMaćku - to są Twoje subiektywne odczucia.


Ależ oczywiście i zawsze to podkreślam. Zdaję sobie bowiem sprawę, że ktoś może mieć inne zdanie, które szanuję !

Marku, wydaje mi się, że jesteś jednak wielkim optymistą :) W Krakowie studenci dziś słuchają zespołu " Weekend ", ale rozumiem, że młodzi z gimnazjum im.C. Niemena słuchają wyłącznie i namiętnie swojego patrona. Przeszukują antenę Trójki i Jedynki * ( z tego co się orientuję te stacje nie bardzo cieszą się popularnością wśród 11 i 14-latków ) w poszukiwaniu 2 - 3 piosenek CN, które ww, stacje łaskawie od święta prezentują lub rzucają się na audycje w TVP Kultura lub innych... niszowych i mało dostępnych programach. Niestety ( i tu my starzy nie mamy się co obrażać ) młodzi nie znają muzyki lat 60, 70 i nawet 80. No, może z wyjątkiem T.Love, Kazika i płaczącej Nosowskiej - reszta to dla nich stare pierdoły i nic więcej.

P.S. A swoją drogą jestem ciekawy jak długo szkoła będzie się cieszyć imieniem swojego patrona ?! :)
kangie
2013-04-13 05:25:24
MarkovitzSorry Kangie, ale nie bardzo wierzę, abyś się głębiej zastanowił przed napisaniem powyższego posta...

kangieCiekawe czy uczniowie tego gimnazjum wiedzą, kto to był C. Niemen.

Sądźmy po sobie - na pewno wiesz coś o patronach szkół, do których uczęszczałeś (lub nadal chodzisz).

Co tu się głębiej zastanawiać. Sądze po sobie i przede wszystkim po moich obserwacjach. Ja to jestem inny przypadek, bo lubię chłonąć każdą "sensowną" wiedzę. O ile patronem mojej szkoły średniej był i nadal jest Adam Mickiewicz (a szkoła prestiżowa i uczniowie bardzo zdolni i mocno przesiani przez sito) , to patronem podstawówki był i zapewne nadal jest Stanisław Kulczyński. O ile jako dziecko poczytałem sobie na temat patrona szkoły i wiedziałem kto to jest, o tyle moje koleżanki i koledzy z klasy często nie mieli pojęcia kto to jest Kulczyński. Stąd moje zdanie, które obroniłem stojąc na baczność i "spinając poślady" przez Markovitzem ;)

Szkoły dawno temu skończyłem, ale również obserwuję co siędzieje w dzisiejszych czasach. Żonę mam nauczycielkę, to tym bardziej mam informacje na bieżąco.

P.S. Nie ukrywam, że dzisiaj wolałbym żeby partonem mojej podstawówki był Cz. Niemen niż St. Kulczyński. Co prawda mamy teraz poranek, ale tym linkiem chciałym uwieńczyć swój wpis w tym temacie :)

http://www.youtube.com/watch?v=TJBxzSPj ... sults_main
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony