Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

Smutna rocznica 2005-01-17 - 2022-01-17 Andrzej Mróz 49 38893
Andrzej Mróz
2005-01-17 07:17:01
Rano 18 stycznia ubiegłego roku, żona moja, która pierwsza dowiedziała się z mediów o śmierci Czesława, długo cedziła słowa zanim powiedziała mi o tym. Oboje czuliśmy, że odszedł ktoś bardzo nam bliski.
Odszedł ktoś duchowo bardzo bliski, lecz jednocześnie odszedł nieskończenie wielki twórca i artysta. Nieskończenie wielki, ponieważ Jego potencjał twórczy nie wyczerpał się wraz z upływem lat. To czas ograniczony dwiema datami radosną i najsmutniejszą przerwał stan nieustannego tworzenia.
Jego wkład w polską kulturę jest nieoceniony. Jego dorobek twórczy nadaje polskiej kulturze niezwykłego blasku. Na zawsze w niej pozostanie. Pozostanie też po wszystkie czasy w naszych polskich sercach.

Czesławie, za życia byłeś promieniem Światłości Wiekuistej i niech Światłość Wiekuista na zawsze... „na zawsze” będzie z Tobą.
bitels
2005-01-17 14:03:53
W sobotę 17 stycznia byłem w szkole. Jednak zerwałem się później , nie wiedziałem, że to był ostatni dzień w Jego życiu. Wcześniej, w czwartek kupiłem "Sen o Warszawie" aby dać mu do podpisu na wiosnę. A tu nagle w niedzielę rano odbieram telefon "Niemen nie żyje....". TO BYŁ SZOK .
Ed
2005-01-17 18:32:30
17 stycznia 2004 roku o godz 22.50, na dziesięć minut przed radiowymi wiadomościami odebrałem od Darka Sieradzkiego SMS-a z treścią "Niemen nie żyje!!!".
Radio Lublin o północy nadało jako pierwsze dwugodziną audycję poświęconą Niemenowi, w której red. Janiszewski prezentował muzykę :N:-a i na gorąco telefonicznie rozmawiał z wieloma wybytnymi postaciami sceny muzycznej, prosząc ich o ustosunkowanie się do tej smutnej wiadomości. Jedną z tych osób był Janusz Popławski.
Nie spałem do dziewiątej rano.
WIKTOR
2005-01-17 21:58:41
A TVP podobno publiczna nadal milczy - tasmy leza sobie w archiwum - czasem jakis zagadany fragment - tak jak w Wideotece Dorosłego Człowieka w ub. piątek - smutne. Myślałem że chociaż w Swięta przypomną przepiękny program A MIŁOŚĆ NAJWIĘKSZYM JEST DAREM z kolędami i HYMNEM ŚW. PAWŁA. Nic - i tylko pan Gaszyński bardzo z siebie zadowolony puszcza w kółko 5 piosenek (z resztą coraz rzadziej). Słuchałem jego audycji w nocy z niedz/pon - nie wiem nie rozumiem jak można pisać książkę o Niemenie nie znając go prawie!!! Pan Gaszyński nie kojarzy wogóle utworów - jedna pani poprosiła o utwór ROZBROJENIE - wiadomo nie ma takiego utworu jest POKÓJ z POST SCRIPTUM - słuchaczka ma prawo nie wiedzieć ale on mając płytę pod ręką powiedział że tego nie ma. A Piotr Dziemski w/g pana Gaszyńskiego miał na imię Tomek. Mam wrażenie że MISTRZ na koncertach TERRA DEFLORATA mówiąc o ZMPO-owskich prezenterach którzy nie chcą odtwarzać jego wspólczesnych utworów miał na myśli min pana M.G. SMUTNO MI ŻE POZA PIOTREM KACZKOWSKIM nikt nawet nie próbuje się wysilić!!!!! :cry: :cry:
Andrzej Mróz
2006-01-17 07:03:36
Kolejna już druga rocznica i aż druga, choć serca nadal niepogodzone są z Twoim Czesławie odejściem. Ślady Twoje jak sam mówiłeś powoli zaczynają się zacierać. Niestety.
Powoli, powoli to się dzieje i być może tylko najzagorzalsi fani Twoi póki jeszcze żyją, będą
nosić Cię w swoich sercach. Będziesz wypełniał ich ciszę swoją muzyką.
Media jak zwykle spełnią swój obowiązek i wspomną o kolejnej rocznicy.
Ktoś sobie przypomni o Tobie.
I tylko te olbrzymie obszary Twojej twórczości, Twoja niekończąca się muzyka nadal będzie milczała, nadal będzie nieznana tym, którzy nie mieli tego szczęścia aby wyrosnąć i dojrzewać przy niej.
Domin189
2006-01-17 13:31:07
Dwa lata temu? Druga klasa gimnazjum. Dziecko. Ówcześnie 14 i pół roku. Niemen? Muzyk. Wtedy nic więcej...?

Pamiętam, do pokoju zawołała mnie mama. W radiu powiedzieli, że Czesław Niemen nie żyje. Zmarł wieczorem, po długiej walce z nowotworem.

Zdziwienie, zasmucenie... Nie znałem tego człowieka.

I tego samego wieczoru zabrzmiał w moim pokoju z głośników "Dziwny jest ten świat". I od tego się zaczęło...

"...zostań jeszcze tak i nie podnoś powiek, nim chmura melancholii się rozpłynie w końcu..."
bubu
2006-01-17 15:58:26
Minęły juz dwa lata odkąd na scenie muzycznym zrobiło sie cicho i nikt nie moze tą cisze przerwać....
tak zapewnie bedzie juz na zawsze w naszym pokoleniu [*][*]
amalka
2006-01-17 17:35:31
"Bardzo mnie zawsze boli, gdy umiera utalentowany człowiek, świat bowiem bardziej ludzi takich potrzebuje niż niebo." Georg Christoph Lichtenberg

pamiętam, Panie Czesławie...
matt
2006-01-17 18:22:53
"...muzyko moja tylko ty..."

zostala nam tylko i az - wspominajmy
maximus
2006-01-17 21:34:29
17 stycznia 2004 odszedł Ktoś, kto był swoją twórczością zawsze blisko ważnych spraw dziejących sie w moim sercu. Uświadomiłem sobie,że żarty sie skończły, że przeminął czas radosnego, spokojnego trwania w dni, kiedy czarne chmury trosk przysłaniały słońce. W takie dni Czesław dawał mi swoją muzyką, słowami i niepowtarzalnym głosem nadzieję, że ...nim przyjdzie wiosna....warto kochać..Odszedł... tak skromnie... z pokorą Wielkiego Człowieka.
zingol
2006-01-18 21:26:26
Dzisiaj zmarł ksiądz Jan Twardowski. Wczoraj rocznica śmierci Niemena. Za chwile kolejne rocznice - śmierci Papieża, Czesława Miłosza...
Odchodzą wielcy Polacy. Jakoś... nie wiem, przecież oni zawsze byli, i byli wielcy. Odeszli, a są przecież, bo tyle po sobie zostawili. Zostawili siebie. Obyśmy wciąż otrzymywali takich rodaków.
bubu
2006-01-19 15:17:10
Znów odszedł Polak...Zarówno wielki poeta i jak wspaniały ksiądz... [*][*][*]
amalka
2006-01-19 18:26:32
"abiit, non obiit"
gasket
2006-01-20 14:54:20
do ostatnich klepsydr dolacze nowa
wczoraj zmarl wilson pickett - wicked pickett
- w proch sie obrocisz -
Markovitz
2011-01-13 02:28:22
Edytowany 3 raz(y), ostatnio 2011-01-13 02:28:22 przez Markovitz
Zbliża się siódma rocznica. O następnych już nie będę wspominał na Forum, gdzie ponoć tylko afisze...
O ile sobie przypominam, to :N: przywiązywał jakieś znaczenie do cykli siedmioletnich.
Może zatem pora, aby spojrzeć za siebie - na przebytą z muzyką Niemena drogę ..?

1962 - umowna data debiutu Cz.Wydrzyckiego; festiwale w Szczecinie i w Lublinie.
1969 - nagranie płyty z Rapsodem Norwida; wielce obiecująca wyprawa do Włoch
1976 - koniec współpracy z CBS; trasa koncertowa po ZSRR
1983 - powstają utwory do programu nazwanego Terra deflorata/ Sen końca i początku (koncerty 1984-1991)
1990 - wolny Artysta w wolnej Rzeczpospolitej i .. smuga cienia (odłożenie projektu płyty "Świat nie-odkryty", 1992)
1997 - Niemen bierze udział w sesji "8 błogosławieństw", w VII uczestniczy w koncertach na rzecz powodzian

W grudniu 2000r. z audycji D.Michalskiego (radio BIS) dowiaduję się o stronie w necie poświęconej Niemenowi.

Przełom stulecia na pozór jest łaskawy dla naszego Artysty - zwycięstwo w plebiscycie Polityki, Dwójki TVP i radiowej Trójki na najpopularniejszego Wykonawcę XX wieku. Niemen zgadza się na koncert w Trójce, a następnie bierze udział w wielkim koncercie milenijnym. W listopadzie 2001r. premiera autorskiego CD spodchmurykapelusza. W roku 2002 wychodzi pierwsza część boxu Niemen Od początku, a pod koniec 2003- część druga. Jednak dzieli te wydawnictwa długi okres rekonwalescencji po ciężkiej operacji (informuje o niej w MTV Classic Zb.Hołdys).

2003 XII 08 - w porannym programie TVP1 Niemen informuje o swojej pracy nad boxem Na pomieszane języki (to projekt przeniesienia na CD i wydania w kraju jego płyt wydanych zagranicą).

2004 17 I - w tę zimową noc nasz dziwny świat zachwiał się i zatrzymał...

2004 I - na łamach prasy R.J.Wydrzycki upomina się o pogrzeb stryjecznego brata (dochodzi do niego 30 I).

2004 VII/VIII - spotykamy się w Mierzwicach, gdzie zaprosił nas Ed, który wylicza na Forum, skąd przybyliśmy: Warszawa, Opole, Szczecin, Białystok, Katowice, Poznań, Biała Podlaska, Nowe Miasto Lubawskie, Gdańsk, Zielona Góra, Węgorzewo, Siedlce oraz Hamburg. Z autorami rozmawiamy o książkach, które właśnie powstają, o planowanych spotkaniach i koncertach oraz o pomyśle stowarzyszenia i możliwym ocaleniu śladów Artysty.

2004 VIII - na festiwalu w Sopocie koncert piosenek Niemena poprzedzonych wypowiedziami przyjaciół Niemena.

2004 X - premiera książki "Kiedy się dziwić przestanę" Romana Radoszewskiego
2004 XI - premiera książki "Niemen.Czas jak rzeka" Marka Gaszyńskiego
2005 I/II - ukazuje się książka "Niemen o sobie" Dariusza Michalskiego, który w 2009r. zaprezentuje obszerną opowieść p.t. Niemen czy go jeszcze pamiętasz ?

2004 -Jazz Forum i Teraz Rock poświęcają Niemenowi obszerne, wnikliwe artykuły (i wciąż o Nim pamiętają). Imieniem Czesława Niemena nazywane są szkoły i ulice. Na takie upamiętnienie w Warszawie przyjdzie czekać.

Na tym Forum- dyskusje m.in. o projekcie boxu Na pomieszane języki- koordynowanym przez panią Ginę Komasę. Adam, Art, Bitels, Bogdan, Darek (admin), Ed, Ewa, Andrzejowie, Alina, Jerzy, Waldorf, Maciek, Messer, Meseems, Matt, Needs, Piotr, Tadeusz, Wiktor, Zbyszek- to tylko niektórzy dyskutanci. Wkrótce dołączyli: Wireq, Gasket, Dasza, Kazimierz, Leszek, Szach'raj, Szymon, kilku Krzysztofów, Władek i nasza młodzież (m.in. Domin, Piekarz).

2005
IV - Złota Płyta za box Od początku wręczony pani M.Niemen podczas corocznego festiwalu Nowa Tradycja
V - Festiwal Tańczące Eurydyki w Zielonej Górze poświęcony Niemenowi
VI - emisja reportażu w Magazynie Reporterów (TVP 2) nagłaśnia akcję ratowania domu rodziny Wydrzyckich w St.Wasiliszkach. Jednak spadkobierczynie Artysty są temu przeciwne.

VI - w Olsztynie charytatywny koncert Marka Bałaty p.t. WSPOMNIEMIE. Gość honorowy- pani M. Niemen. Są z nami: śp. K.Kołbasiuk i śp.St.Cejrowski. Na przyjęciu wydanym przez prezydenta Olsztyna zastanawiamy się wraz z Pawłem Brodowskim, Stanisławem Cejrowskim i Tadeuszem Sklińskim: co dalej ? Taki też tytuł ma topik na Forum. Jeszcze wtedy bywali tu niemal wszyscy zainteresowani tym TEMATEM...

VII - zlot w pięknym Łagowie, a w sierpniu już drugie spotkanie elitarne (na Podlasiu). Na tych spotkaniach u kolegi Janusza goszczą przyjaciele, muzycy, autorzy i ekipa TVP Białystok.

VII - Piszemy List otwarty i otrzymujemy zdawkową odpowiedź, ale dającą nadzieję - cytuję zakończenie:

zapewniam Panów, że nie " zatrzaskuję ", nie blokuję i dokładam wszelkich starań by bogata osobowość i mądrość Czesława Niemena była dostępna dla wszystkich.

2006 IV - pierwszy blok programów z Niemenem w TVP Kultura - to także nasz wielki Dzień.

IX - oficjalna premiera książki "NIEMEN. Dyskografia, fakty, twórczość" Tadeusza Sklińskiego
X - premiera reportażu z III spotkań w Budach w TVP 3 Białystok.
XI - w Słupsku odbywa się I.Festiwal Niemen Non Stop (na forum jest już Stach - pod coraz to innymi wersjami nicka :) )

2007 II i IV - Audycje z nagraniami radiowymi w warszawskim Radio Dla Ciebie
VI - Przybywa fanów na zlocie w Kołobrzegu, gdzie śpiewają nam W.Szypura i J.Królikowski.
VII - Album Polskiego Radia z dwoma nagraniami mistrza (Srebrne dzwony)
VIII - W Budach powstaje reportaż Moje akwarele z Tomaszem Jaśkiewiczem w roli głównej.
IX - Polskie Radio wydaje zapis koncertu z 1974r. (41 Potencjometrów Pana Jana)
IX - Imprezy związane z odsłonięciem pomnika w Opolu (sympozjum i wystawa na Uniwersytecie Opolskim; bez żony i córek Artysty).
X - z ekipą filmową E.Szpakowskiego u pana Franciszka Walickiego w Gdyni, a następnie na festiwalu w Słupsku, gdzie filmowane były wywiady z Pawłem Brodowskim i Helmutem Nadolskim. Ekipa odwiedza rodzinne strony Artysty i dociera nawet do USA (wywiady z J.Abercrombie i M.Radziejewskim, wątek współpracy z CBS).
XII - Polskie Radio wydało płytę zespołu wokalnego Pro Forma "Niemen a capella" (wpis na wniosek Ewy)

2008 - II telewizyjna premiera filmu dok. Czesław Niemen w reż.E.Szpakowskiego
17 II - Niedziela z .. (z Hołdysem i paniami Niemen) w TVP Kultura
III - pierwsze audycje Piotra z cyklu "NIEMEN znany czy nieznany?" (Radio Emaus)
25 IV - kolejny program z paniami Niemen, z którego (poza pretensjami) nic nie wynikło.

Od tego czasu projekt wydawnictwa z siedmioma płytami DVD kurczy się do dwóch, po czym.. słuch o nim ginie.

2008 V - Polskie Nagrania wydają składankę wg pomysłu M.Niemen (Spiżowy krzyk).
VI/VII - seria audycji w Polskim Radio (Jedynka) oraz spotkań Pani M.Niemen z publicznością (w empikach). Po wizycie w Poznaniu Dasza zdaje na forum relację: dowiedzieliśmy się o postępujących pracach dotyczących wydania płyt, dzienników i felietonów, wierszy i grafik.

Ogrom został fanom przedstawiony, ale dzienniki, poezje i grafiki nie zostały wydane.

VII Panie Niemen na festiwalu w Słupsku i koncert Kayah.
VII - Kolejny zlot w Kołobrzegu
XI - Kompilacja 2 CD Niemen o sobie w serii "Miło wspomnieć".

2009 16 II- na koncert do Poznania na zaproszenie K.Wodniczaka i stowarzyszenia BRZMIENIA przybywa Farida. Wykonuje piosenkę z własnym tekstem i muzyką Niemena p.t. Musica magica. Sądowy spór toczy się do dziś.
II - Podwójny album PR z koncertów na JJ- Kattorna/Pamflet na ludzkość
II - Niemenowe skarby- wywiad z Darkiem w Gazecie Stołecznej (wnioski wciąż aktualne!)
III - premiera albumu Niemen Improwizacje Artura Dutkiewicza
31 III - 2 CD Nasz Niemen po plebiscycie, którego dokładnych rezultatów jednak nie poznaliśmy.
IV - Sen o Warszawie - oficjalnym muzycznym symbolem stolicy
IV- Koncert "SBB Niemenowi" w Świebodzinie
VI - odsłonięcie niemenowskiego pomnika-ławeczki w Świebodzinie
VI - emisja monet z Niemenem i koncert pod patronatem Prezesa NBP śp.Sławomira Skrzypka
VIII- Dzień Niemena w Olsztynie oraz wielki koncert (TVN) podczas festiwalu w Sopocie
IX - ukazuje się album Opowieść Niemenem Janusza Radka
X - Festiwal Niemen Non Stop z udziałem m.in.U.Dudziak i zespołu KLAN
X - "Pejzaż bez Ciebie" - Edycja festiwalu w Bydgoszczy poświęcona Niemenowi (wpis na wniosek Daszy)
X - Konferencja Unisono na pomieszane języki (udokumentowana zbiorem wydanym przez GAD Records)
XI - po uroczystościach w gimnazjum nr 3 (nadanie sztandaru)- spotkanie pani Małgorzaty Niemen ze Stowarzyszeniem Pamięci Czesława Niemena w Świebodzinie

2010 V- pogadanki Pani M. w szkołach i bibliotekach na Pomorzu
VIII- Koncert Braci (Cugowskich), Lory Szafran i Kasi Wilk w Olsztynie
VIII- Wieczór z twórczością Niemena na festiwalu "DACH" w Mińsku (Białoruś)
IX - Stowarzyszenie NIEMEN wygrywa w Białymstoku batalię o sądową rejestrację
X - 5.edycja festiwalu w Słupsku (gość- pani Jadwiga, siostra Artysty, kier.programowy- Roman)
X- ukazuje się książka "Czesław Niemen w Świebodzinie" Jana Edwarda Czachora
X - panel zorganizowany przez stow. Nota Anamnesis p.t. Norwid – kolebka pieśni: od poezji do rocka w Słupsku
X - II konferencja w Tułowicach pod hasłem : Niemen w kręgu nazw
XI - Firma OSKAR wydaje 2CD "Terra deflorata- Koncert" z kolekcji nagrań RJW.
XI - Darek reaktywuje Forum internetowe Niemen Aerolit po krótkiej przerwie
XI - Do sprzedaży trafia album Dziwny jest...G.Łobaszewskiej & Ajagore
XII - 40 lat od nagrania czerwonego albumu => LIZARD
XII - w "Na żywo" ktoś się chwali, że ma przydomek pani ze szlabanem...

A przecież - jak widać - byłoby się czym pochwalić. I to mimo szlabanów.

2011 - ?

Oczywiście to kalendarium jest niedoskonałe i subiektywne, ale.. jest moje. M-Z
Domin189
2011-01-13 13:33:30
Ubiegłeś mnie, Markovitzu; nosiłem się z zamiarem przygotowania spisu płyt wydanych po śmierci Niemena, na których znalazły się jego nagrania. Smutne podsumowanie.
Dasza
2011-01-13 20:14:42
Zestawienie Markovitza należałoby uzupełnić o ważne wg mnie wydarzenie -
23-25.10.2009 "Pejzaż bez Ciebie" - trzydniowy festiwal poświęcony Czeslawowi Niemenowi.
Finałowy koncert mogliśmy obejrzeć 1 listopada 2009 w TVP 2.
Ewa
2011-01-13 20:37:34
Można by jeszcze nadmienić o płycie "Niemen A Capella" chóru Pro Forma...
Piotr Starzyński
2011-01-13 21:55:01
"Nasz obowiązek orać ziemię..."
Dzięki, Markovitzu za tę...orkę. :wink:
Marzyło mi się, by ktoś takie 7-letnie podsumowanie zrobił. :)
Oczywiście zawsze można to jakoś uzupełniać.
Po-zdrowie-nia
Ewa
2011-01-17 09:38:47
W Onecie można przeczytać wywiad z Natalią Niemen, a także wywiad z Markiem Gaszyńskim.

A w radiowej Trójce przed 11.00 Piotr Baron puścił "Bema pamięci żałobny rapsod".
Maciek
2011-01-17 10:10:51
http://muzyka.onet.pl/245341,0,0,fotonews_detail.html
Ewa
2011-01-17 11:00:13
W Słupsku, jak co roku, mieszkańcy oddali hołd Niemenowi.
Ewa
2011-01-17 11:12:37
Nekrolog z dzisiejszej Gazety Wyborczej.
Maciek
2011-01-17 14:49:11
Ładny wywiad...zwłaszcza początek, choć z jednym zgrzytem.

http://muzyka.onet.pl/10172,1635636,wywiady.html
Markovitz
2011-01-18 18:50:13
Podobna tematyka przewija się w rozmowie z p.Natalią Niemen-Otremba przeprowadzonej przez redaktora Marka Zaradniaka z Głosu Wielkopolskiego (16 stycznia 2011r.- wywiad dostępny na stronie gazety).

Po mało interesujących kwestiach - nazwijmy je - "pomponikowych" dopiero na końcu rozmowy (podobnie jak we wczorajszej audycji Piotra Starzyńskiego) padło kilka zdań o planach wydawniczych. Jedno z nich świadczy chyba o tym, jak słabo pani Natalia ocenia wiedzę ludzi, dla których Niemen jest (był) idolem :

Myślę, że po lekturze felietonów, ludzie będą mieli okazję dowiedzieć się daleko więcej na temat chociażby priorytetów życiowych swojego idola, a także zyskać świadomość, jakie było jego podejście np. do wydawania płyt typu "na żywo".

Najwyraźniej pani Natalia sądzi, iż nie znamy wypowiedzi jej ojca na temat płyt koncertowych oraz tekstów publikowanych przez 12 lat z okładem w TYLKO ROCKu, a później w TERAZ ROCKU. Zastanawiający jest też akcentowany w wywiadzie temat PRIORYTETÓW życiowych. A więc nie MUZYKA a RODZINA była najważniejsza. Dobrze, że tak to widzi córka znanego artysty. Dla niej to pewnie istotne.Tylko nie rozumiem, jakie mają wynikać z takiego uszeregowania priorytetów konsekwencje dla fanów ? Czyżby była to sugestia, aby nie interesować się MUZYKĄ NIEMENA, bo On takiego zainteresowania by sobie nie życzył ..? Tak byłoby lepiej..?

Znamienne, że ani w wywiadzie dla Głosu Wielkopolskiego, ani w audycji Piotra nie wspomniano o staraniach, jakich dokładali przez 7 lat fani na rzecz upamiętnienia Czesława Niemena-Wydrzyckiego.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2011-01-21 17:08:43
Rece opadaja i glowa peka , gdy w imie kogos sieje sie klamstwa , prowokacje i nienawisc .
Druga a przedostatnia corka , zajela miejsce drugiej a ostatniej zony , w komentarzach , juz siodmej smutnej rocznicy bez :N:
Obie do niemal 40 -go roku zycia :N: nie wiedzialy o jego istnieniu , a wiedza o nim wszystko wiedzac niewiele .

Nie wszystko co :N: mial i tworzyl jest wlasnoscia spadkobierczyn .
Nie wszystkie spadkobierczynie daja na wszystko zakaz .
Nie wszystkie religie zabraniaja czcic tych co odeszli .
Nie wszyscy ojcowie chodza na sluby swoich corek .
Nie wszystkie domy szczesliwe sa pozbawione nieszczesc .
Nie wszystkie plyty wydane legalnie sa nielegalne .
Nie wszystkie hieny niszcza najblizsze im osobniki .

To i tak delikatny komentarz , a stac mnie na zdecydowanie wiecej .
Przez szacunek dla mojego rowiesnika i brata stryjecznego , starczy .

:o :( :? :!: :?:
Andy
2011-01-23 12:00:46
9-10 października 2009 r. w Tułowicach obdylo sie, zorganizowane przez Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Opolskiego, konwersatorium z okazji 70-lecia urodzin Czesława Niemena pt. Unisono na pomieszane języki...

W roku 2010 ukazała się książka podsumowująca dorobek I konferencji Unisono na pomieszane języki.
http://www.gadrecords.pl/pl/bk_unisono.html



8 -9 października 2010 r. w Tułowicach obdyla sie druga, jubileuszowa edycja konferencji Unisono na pomieszane języki... pt. Niemen w kregu nazw

UNISONO NA POMIESZANE JĘZYKI. Niemen w kręgu nazw - tematyka wystąpień
Markovitz
2011-01-24 10:53:18
Edytowany 3 raz(y), ostatnio 2011-01-24 10:53:18 przez Markovitz
Kalendarium zmienić już nie mogę, ale rzeczywiście ważne były konferencje w Tułowicach, choć nie tylko tam :

IX 2007 - sympozjum i wystawa na Uniwersytecie Opolskim z okazji odsłonięcia pomnika

X 2009 - Konferencja Unisono na pomieszane języki (udokumentowana zbiorem wydanym przez GAD Records)..

..a także :

X 2010 - panel zorganizowany w Słupsku przez stow. Nota Anamnesis: Norwid – kolebka pieśni: od poezji do rocka[/size]

oraz drugie przypomniane przez Andy'ego spotkanie naukowe na Opolszczyźnie :

X 2010 - II konferencja w Tułowicach pod hasłem : Niemen w kręgu nazw


PS Dzięki Wam za uzupełnienia i Moderatorom za nanoszenie zmian. Wspomnieć o w/w wydarzeniach chciał także Piotr w rocznicowej audycji, ale widocznie nie pasowały do okładania po głowach... No i jest skutek wystąpienia gościa audycji - post RJW daleki od finezji :?
Darek Sieradzki
2011-01-24 11:17:56
MarkovitzKalendarium zmienić już nie mogę


Uzupełniłem kalendarium o te nowe pozycje.
Markovitz
2011-05-14 10:30:29
Do już wymienionych na => drugiej stronie topiku wydarzeń niemenowskich doszły tegoroczne :

II 2011 - oficjalne otwarcie Klubu-Muzeum w Starych Wasiliszkach z udziałem Romualda Wydrzyckiego,
III 2011 - festiwal Pamięć w Bielsku-Białej (Grażyna Łobaszewska, Stanisław Soyka, Farida Gangi),
--------- Organizator - Stowarzyszenie SONATA.
IV...
V 2011 - Dzień Niemena podczas Wiosny Jazzowej w Zakopanem (Soundrise, Grażyna Łobaszewska & Ajagore).
--------- Impreza z inicjatywy Pawła Brodowskiego; patronat honorowy- Małgorzaty Niemen.

Tylko nowych wydawnictw wciąż nie ma, ale pod koniec kwietnia... O tym jednak innym razem- cierpliwości 8)
wladek
2011-05-14 16:44:46
Co do nowych wydawnictw to mam poważne wątpliwości! Pani Małgorzata zajęta jest wyłącznie procesami!!!! :evil:
Markovitz
2011-10-13 21:29:40
Edytowany 4 raz(y), ostatnio 2011-10-13 21:29:40 przez Markovitz
Pora na ostatnie już uzupełnienie kalendarium, bo zbliża się kolejna rocznica ...

Najpierw tytułem przypomnienia :

II 2004- W informacji agencyjnej PAP na portalu Onet mogliśmy przeczytać, iż pani "Gina Komasa zapowiedziała prace nad kolejnymi albumami (...) Kolejne płyty z muzyką Niemena mają zawierać m.in. jego twórczość obcojęzyczną oraz muzykę teatralną i filmową."

Niestety nic z tego wtedy nie wyszło, ale po latach historia zatoczyła koło...

IV/V 2011- ukazuje się ogłoszenie Agencji Fonograficznej Polskiego Radia o poszukiwaniu muzyków biorących udział w radiowych nagraniach Niemena (wykaz 22 tytułów z błędami w tytułach, nazwach zespołów i z pomylonymi datami) w związku z prowadzoną działalnością fonograficzną,

05 VII 2011- Sąd Rejonowy dla m.stołecznego Warszawy rejestruje Fundację Imienia Czesława Niemena,

08 IX 2011- przed Sądem Okręgowym w Poznaniu w sprawie praw do utworu "Musica Magica" zeznaje jako świadek autor książkowej Dyskografii. Relację z tego posiedzenia zdaje => Gazeta Wyborcza

20 X 2011 - termin pierwszej rozprawy w procesie cywilnym wytoczonym w następstwie wydania albumu 2 CD "Terra deflorata- Koncert",

07 XI 2011- data rozpoczęcia sprzedaży przez sieć Empik albumu 2 CD "Pamiętam ten dzień" (Polskie Radio, Warner Bros.) z nagraniami radiowymi ,*

20-22 X 2011- VI. edycja NIEMEN NON STOP => strona festiwalu

10 XI 2011- kolejna rozprawa w procesie p-ko Stowarzyszeniu BRZMIENIA i jego Prezesowi o prawa do "Musica Magica" .

***************************************************************************

Wladek w maju pisał, że ma wątpliwości co do nowych wydawnictw, bo Pani M. zajęta jest procesami.

Niepotrzebnie się Władek martwił (a my z nim). Nie tylko z Wielkopolski dochodzi głos o sprawach.

Termin goni termin. I znajdź tu czas człowieku na opis płyt, spraw, fundacji, muzeum... na forum.

Nie było łatwo, a tu jeszcze fanatyzm (choć tam gdzie go nie ma strony w necie nie ma od pół roku).

Jak sobie daję radę? Ano wcześnie wstaję i późno spać chodzę. Pomaga też pływanie :)

Ale coraz bardziej niechętnie odnotowuję wydarzenia tej historii...


* Poprawilem datę na wniosek kolegi. Wladku, pilnuj premiery (gdyby coś się jeszcze zmieniło) 8)
wladek
2011-10-14 20:57:25
nowy termin 07-11-2011 :wink:
Krzysztof
2011-10-23 08:58:41
Czyżby jeszcze "nowszy" termin ??! Jest coś o czym nie wiem?

Info ze strony amazonka .pl

Pamiętam ten dzień
Wykonawca: Czesław Niemen
Nośnik: 2 CD
Cena rynkowa: 51 zł
Twoja cena: 47,50 zł
Oszczędzasz: 3,50 zł
W sprzedaży od 9 stycznia


http://www.amazonka.pl/pamietam-ten-dzi ... 6738.bhtml
wladek
2011-10-23 17:31:01
wciąż 07/11/2011 patrz empik
Markovitz
2012-01-16 16:05:38
W listopadzie 2011 ukazał się wreszcie album "Pamiętam ten dzień" z nagraniami radiowymi, zdobywając po miesiącu miano Złotej płyty (wg kryteriów ZPAV), a po dwóch miesiącach niemrawej promocji ów zestaw (z błędami w opisie*) jest ciągle wśród najlepiej sprzedawanych w Polsce płyt. Natomiast zaskoczyła mnie - "in minus" - postawa mediów publicznych (na rozgłośnie komercyjne w tym względzie od dawna nie ma co liczyć). Ale czy to aż tak dziwne wobec dziwnej atmosfery wokół spuścizny Artysty..?

Kilkanaście lat temu Piotr Kaczkowski narzekał w swej audycji na promocję wznowionych wówczas płyt Niemena, bo nie przygotowano o nim właściwej informacji na targi MIDEM. Problem wziął się stąd, iż znajomy prezentera Minimaxu, francuski dziennikarz, po wysłuchaniu prezentowanej na targach płyty "Dziwny jest ten świat" rzekł, że jest ona jakby nie na czasie... Podzielił się tą opinią z prezenterem Trójki i dopiero od niego dowiedział się, że to album nagrany w 1967r., że polski artysta zafascynowany soulem po powrocie z Paryża założył małą orkiestrę i nazwał ją Akwarele, że jeszcze wcześniej był we Francji z zespołem i występował w "Olympii"... Po tej opowieści francuski mistrz mikrofonu rzekł: teraz kiedy o tym wiem, to zupełnie inaczej słucham płyty i ciekawiej mogę ją zaprezentować słuchaczom 8)

Przekładając tę historię na TU i TERAZ i na naszych prezenterów radiowych - czy ktoś im opowiedział, ile lat szukano Malaguenii oraz kto i jak ją odnalazł ?, dlaczego Niemen w Polsce nagrywał ludowe piosenki rosyjskie ?, dlaczego żądał, aby realizator odsunął się od konsolety podczas koncertu w Opolu..?, wreszcie czemu sięgnął po norwidowskiego Pielgrzyma, a parę lat później nagrał wiązankę starych przebojów z orkiestrą ?

Może komuś się wydaje, że to zbędna "otoczka", że muzyka "obroni się sama", albo że nasi wspaniali prezenterzy to wszystko wiedzą..? "Samo się nie zrobi". Czesław Niemen nie zasłynął jako malarz, czy fotografik, którego dzieło można raz na jakiś czas odkurzyć, wyjąć z archiwum i opublikować, po czym zamilknąć i czekać na następną okazję.

Popularyzacja tego rodzaju muzyki wymaga jednak czegoś więcej ...

edit 21 I 21:11

* Przed laty bywało znacznie gorzej, wspomnijmy choćby pełen braków w opisie 2 CD "Niemen o sobie"...
Markovitz
2014-01-18 23:10:37
W dniu dziesiątej rocznicy nie chciałem uzupełniać => Kalendarium o wyliczankę sporów z kolejnych dwóch lat...

W mojej opinii najważniejsze tegoroczne wydarzenia to msza św. za duszę Czesława Niemena- Wydrzyckiego w kościele p.w. apostołów Piotra i Pawła w Starych Wasiliszkach oraz spotkania i projekcje filmów na Grodzieńszczyźnie i w Warszawie*.

Z innych wydarzeń warto odnotować twórcze spotkania przygotowane przez Fundację Im.Czesława Niemena:

- X-XI 2013 inauguracja cyklu "Niemen Mniej Znany" zainicjowanego przez Natalię Niemen, która pod tym hasłem wykonuje z zespołem na koncertach kompozycje z ostatnich albumów studyjnych swego Ojca (plus znane utwory).

Uzupełnię tę adnotację linkami do krytycznych wypowiedzi Natalii Niemen, które mnie zafrapowały, choć ja praw do nazwiska po Niemenie- Wydrzyckim nie kwestionowałem. Pamiętajmy, że media przez lata wciskały nam, że "Niemen" to tylko pseudonim i trudno jest niezorientowanym wytłumaczyć, że to także człon nazwiska, które zgodnie z prawem mogły przyjąć żona i córki. Być może nieporozumienia wzięły się też stąd, że przez pewien czas p. Natalia udzielała wywiadów używając nazwiska swego męża, a z kolei jej mama w korespondencji używała nazwiska Wydrzycka..?

Warto się przyjrzeć, w jaki sposób prezentowane jest w mediach nazwisko Niemen przy takich okazjach jak rocznica.

Przeanalizujmy słowa Marka Sierockiego, jakie padły w Teleexpressie z dnia 17.01.2014 :

"Czesław Niemen czyli naprawdę Czesław Juliusz Wydrzycki urodził się...". Koniec cytatu.

- Co tu oznacza owo "naprawdę"?

Gdyby powiedział: "urodził się jako Czesław Juliusz Wydrzycki"- byłoby to bliższe prawdy, bo Czesław naprawdę żył przez ponad 30 lat z nazwiskiem Niemen- Wydrzycki.

Audycji traktujących o smutnej rocznicy było w tym roku wiele i niemała w tym zasługa Spadkobierczyń. Trzeba odnotować cykl "Bez tajemnic" (w radiowej Jedynce) oraz program "Świat się kręci" pokazany w TVP1 i zakończony wykonaniem utworu "Ja jednak" (ten utwór usłyszałem już w 2009 na koncercie z okazji wydania monet z :N:-em).

Na koniec proponuję wysłuchać opowieści o niemiłych śpiewach publiczności na koncertach i na stadionie w wywiadzie p. Marty Kawczyńskiej z p.Natalią Niemen w TVP Info oraz rozmowy z TVP 2 o współuczestnictwie w tworzeniu z Pytania na śniadanie. I jeszcze krótki felieton filmowy M.Gwóźdź o kontynuacji drogi twórczej na stronie => Onet_pl.

P.S. W materiale Onetu użyteczne okazały się przebitki z filmu dokumentalnego, w którego produkcję zaangażowanych było przynajmniej trzech z przywoływanych w różnych wywiadach "pięciu panów". To miłe, że ktoś choć w taki sposób docenił ten film dokumentalny wyprodukowany w 2007r. przez TVP Białystok dla TVP Polonia i zrealizowany przy znaczącym udziale jeszcze jednego uczestnika tego Forum 8)

* W dzień po 10.rocznicy w kinie na Ursynowie odbył się pokaz tego filmu oraz dwóch reportaży => Passa_waw_pl.

~ MZ

edit 24_01_2014
Ewa
2014-01-24 22:55:59
Chciałabym w tym temacie wkleić jeszcze nekrolog, zamieszczony w Gazecie Wyborczej w tę smutną, 10 rocznicę przez naszą koleżankę, Ankę z Warszawy.

Nekrolog.PNGNekrolog.PNG
Krzysztof
2014-01-25 10:17:10
To bardzo przykre, wypada się jedynie podpisać pod tym nekrologiem - wspomnieniem. Nawiasem mówiąc myślę, że prędzej doczekamy się płyty NN z jej interpretacjami późniejszych utworów Niemena niż ich oryginalnych wznowień. Raz jeszcze powiem - przykro.
Ewa
2014-01-28 19:54:39
O swoiste podsumowanie 10 rocznicy śmierci Niemena pokusił się też Bartek Chaciński z "Polityki".

Przytoczę dwa najistotniejsze fragmenty tego artykułu, które doskonale odzwierciedlają to, o czym wielokrotnie pisaliśmy na naszym forum:
Dostęp do muzyki Niemena jest najgorszy w ostatnim dwudziestoleciu. Najłatwiej – paradoksalnie – kupić wznowione niedawno najstarsze utwory z najmniej ciekawego okresu działań. Jego późna twórczość z czasów kontrowersyjnie przyjmowanych, choć ambitnych solowych nagrań elektronicznych, nie została przejrzana i zanalizowana. Utwory te możemy teraz usłyszeć w postaci interpretacji Natalii Niemen, córki wokalisty i kompozytora. Rodzina na różnych polach dość twardo broni pamięci zmarłego – czasem trudno powiedzieć przed czym. Profanacją? Komercjalizacją? A może w ogóle przed jakąkolwiek próbą interpretacji?
(...)
Nie ma ani porządnej analizy twórczości Niemena (ze wszelkimi odniesieniami), ani sensownie konstruowanych projektów, które mogłyby przybliżyć jego repertuar młodszej publiczności. Nie widać programu specjalnego na dziesięciolecie – poza trasą wspomnianej Natalii Niemen i jej dość głośno komentowanym, ekspresyjnym występem na zeszłorocznym festiwalu opolskim. A zamiast całego cyklu dobrze opisanych reedycji zachęcających do wizyty w sklepie 17 stycznia mamy doniesienia o procesach cywilnych wytaczanych, jak donosi prasa, choćby i za kubki z podobizną artysty.

Klimat tych dziesięciu lat wyznaczyła z pewnością żałoba i niechęć Małgorzaty Niemen, wdowy po kompozytorze, do show biznesu, którą widać było już w 2003 roku, gdy męża uhonorowano Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości. Dominował potem po obu stronach klimat zgorzknienia – nieobcy też i piosenkom Niemena – który jednak warto po takim czasie (i po każdej ze stron) zdusić w sobie.
Maciek
2014-02-21 09:40:16
Polskie Nagrania w 75 rocznicę urodzin Czesława Niemena (16 lutego) zainaugurują wydanie serii zremasterowanych i odrestaurowanych albumów Czesława Niemena.
Jako pierwsza ukaże się płyta " Dziwny jest ten świat”. Ten wielki hit to perła ze skarbca polskiej muzyki rozrywkowej i pierwszy w historii polskiej fonografii album uhonorowany złotą płytą w 1968 roku.
Płyta w efekcie ukaże się zarówno w wersji CD jak i winylowej (marzec). Wydawnictwo na CD zachowa oryginalną szatę graficzną winyla, będzie opatrzone bogatą książeczką z tekstem Piotra Chlebowskiego, tłumaczoną na język angielski.

Album przygotowywany jest we współpracy z Fundacją im. Czesława Niemena.
Tadeusz
2014-02-21 11:56:46
To dobra informacja, bo brakuje mi oryginalnej płyty "Terra deflorata"
A "Przeprowadzka" - wydanie kasetowe - też doczeka się wersji płytowej? Masz może Maćku informację na ten temat?
Ewa
2014-02-21 17:40:35
TadeuszTo dobra informacja, bo brakuje mi oryginalnej płyty "Terra deflorata"

Tadeuszu, obyś nie cieszył się przedwcześnie, bo póki co nikt jeszcze nie obiecał, że ta płyta znajdzie się w zestawie.
W zeszłym miesiącu w artykule z "Głosu Wielkopolskiego" czytałam wypowiedź pani wicedyrektor Polskich Nagrań, że będą to jedynie płyty z katalogu Polskich Nagrań. Ani "Terra Deflorata" ani "Przeprowadzka" nie należą niestety do tego katalogu...
Celestyn
2014-02-24 11:15:09
Album ,,Dziwny jest ten świat,,jest reedytowany przez Polskie Nagrania,nie tylko we współpracy z Fundacją im.Czesława ,Niemena,ale ze wszystkimi spadkobiercami.Proszę zwrócić uwagę,że Fundacja ta reprezentuje tylko trzech uprawnionych i działa tylko w ich interesie.Niekoniecznie natomiast w interesie dorobku Czesława Niemena.
puszek
2014-02-24 11:28:09
Niekoniecznie.
Ewa
2014-02-28 12:58:13
MaciekPolskie Nagrania w 75 rocznicę urodzin Czesława Niemena (16 lutego) zainaugurują wydanie serii zremasterowanych i odrestaurowanych albumów Czesława Niemena.
Jako pierwsza ukaże się płyta " Dziwny jest ten świat”.


Dziś mamy premierę CD, winylowa wersja Dziwnego świata ukaże się w marcu.

http://jazzforum.com.pl/main/news/dziwny-jest-ten-wiat
Krzysztof
2014-02-28 22:28:43
Wypada życzyć, by projekt został doprowadzony do końca i w możliwie krótkim czasie oraz by objął wszystkie płyty Niemena. Miejmy nadzieję, że inicjatorom i wykonawcom wystarczy zapału by pokonać wszelkie trudności.
Domin189
2018-01-17 13:58:28
W 2018, o 14. rocznicy śmierci Czesława Niemena pisały następujące portale internetowe:

http://www.gloswielkopolski.pl/kultura/ ... ,12853938/

http://www.gloswielkopolski.pl/kultura/ ... ,12856602/

https://www.polskieradio.pl/7/5201/Arty ... rzemijania

https://ro.com.pl/komponowal-nawet-dla- ... a/01372929 (do tego artykułu odniósł się szerzej Markovitz tutaj)

http://www.radiowroclaw.pl/articles/vie ... -POSLUCHAJ
Ewa
2018-01-17 21:04:08
Z okazji 14. rocznicy dziś w Świebodzinie odbył się koncert Macieja Wróblewskiego i spotkanie fanów. Świętowano także 10. rocznicę powstania Stowarzyszenia Pamięci Czesława Niemena.

Z kolei w Szczecinie w Domu Kultury Słowianin 19.01. koncert piosenek Niemena w wykonaniu Andrzeja Szpaka oraz pokaz filmu "Czesław Niemen" z udziałem Eugeniusza Szpakowskiego i Jerzego Wydrzyckiego.

26992726_877893555721245_8918134754314129493_n - Kopia.jpg26992726_877893555721245_8918134754314129493_n - Kopia.jpg


Zaproszenie_wykadr.jpgZaproszenie_wykadr.jpg
Ewa
2022-01-17 19:39:34
Niewiele działo się przy okazji 18.rocznicy śmierci Niemena: 12.01. w Bibliotece w Krośnie Odrzańskim odbył się słowno-muzyczny wykład Jana Czachora, 15.01. w Białogardzie był koncert Piotra Kuźniaka, który dziś występuje w poznańskim Blue Note.

Była audycja Piotra w Radiu Emaus, Piotr Kaczkowski w radiu 367 puścił Rapsod, w Jedynce Nocą były dwa utwory, być może w innych stacjach też leciał jakiś utwór, ale jakoś nie trafiłam...

Najważniejsze jednak, że fani pamiętają: grupa "Czesław Niemen" na fb była dziś wyjątkowo aktywna.:)

Fani z Warszawy odwiedzili Powązki, było sporo zniczy i świeżych kwiatów, była też wiązanka ze Szkoły Podstawowej nr 168 im. Czesława Niemena w Warszawie. :)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony